eikö mielialalääkitys aiheuta ruokahaluttomuutta?
Tuttava on puolisen vuotta syönyt keskivaikeaan masennukseen lääkettä (cipralex?).
Kolme kuukautta sitten alkoi laihtuminen ja nyt hän ravaa työlääkärillä, kun etsivät syytä, miksei ruoka maistu. Ei ole kuulemma kertonut tälle lääkärille, että syö kys. lääkettä. Koska ei halua, että työpaikalla tietävät hänen olevan masentunut...Hän toimii lähihoitajana vanhusten kotihoidossa.
Mitään syytä ei tunnu löytyvän, niin työlääkäri on jo puhunut, että seuraavaksi aletaan sulkemaan syövän mahdollisuutta pois. Tuon tämä tuttava kertoi aivan järkyttyneenä ja pelkää nyt sairastavansa syöpää.
Mä en tiedä itkeäkö vai nauraa. Mä olen sanonut, että voiskohan se johtua tuosta mielialalääkityksestä.. kuulemma mahdotonta, olisi se alkanut jo heti puoli vuotta sitten. Eikö nuo lääkkeet vaadi sopeutumista ja usein ala myöhemmin toimimaan täysiteholla? kun sopivaa annostustakin varmaan pitää etsiä?
Resursseja käytetään hukkaan ja mimmi pelkää sairastavansa syöpää...
Kommentit (6)
Ja jotkut psyykenlääkkeet taas lisäävät ruokahalua
En ole kuullut sellaista. Pikemminkin toisinpäin. Niin ainakin minulla. Ihan hyvä, että tutkitaan.
Miten sä ap tuommoisessa harhaluulossa elät?
Ennemmin ne lääkkeet lisää sitä ruokahalua.
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 02:22"]
Miten sä ap tuommoisessa harhaluulossa elät?
Ennemmin ne lääkkeet lisää sitä ruokahalua.
[/quote]
Teidän kirjoituksien perusteellahan mä moista kyselen. Tämä palsta on mun ainoa kokemukseni mielialalääkkeiden käyttäjistä. Että samassa harhassa sitten eletään, jos eletään. :)
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 02:22"]
Miten sä ap tuommoisessa harhaluulossa elät?
Ennemmin ne lääkkeet lisää sitä ruokahalua.
[/quote]
Kyllähän jotkut masennuslääkket aiheuttavat ruolkahaluttomuutta. Yleensä samat lääkkeet myös "nopeuttavat" eivätkä toimi niin kuin yleensä psyykelääkket, "hidastaen".
Ei se aina aiheuta, joskus toisinkinpäin.