Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Huomenna rv 19 täynnä enkä ole tuntenut juurikaan liikkeitä :(

Vierailija
09.04.2013 |

Noin viikko sitten tunsin hennon potkun selvästi. Ultrassa ja neuvolassa asiat olleet kunnossa. Huolestuisitko? Edellisessä raskaudessakin liikkeitä piti vähän odotella, mutta en millään muista, mille viikolle.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä huoli! Mulla oli rakenneultra rv 19+5 ja en silloin tuntenut liikkeitä. Ehkä olin jotain tuntevinani sivulla, jos istuin töissä oikein lysyssä, mutta yhtä hyvin ne olivat vaikka suolen liikkeitä :D Ultrassa sitten tosiaan selvisi, että istukka on etuseinämässä ja se vaikuttaa liikkeiden tuntemiseen. Pikkuhiljaa aloin sitten siitä tuntea liikkeitä, ehkä joskus rv 22 vasta ihan kunnolla niin, että pidin niitä liikkeinä.

 

Milloin sulla on rakenneultra?

Vierailija
2/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parin viikon päästä on rakenneultra minulla. Kiitokset viestistäsi :)

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulla oli istukka edessa ja tuntu tosi vähän ja ei varmaan noilla viikoilla juuri ollenkaan. ja ihan terve hyvinvoiva vauva synty

Vierailija
4/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kans istukka edessä, ekan yksittäisen potkun tunsin vko 15, tosin aamu viideltä kun makasin sängyssä hiljaa :) Muutenkin on ollut tosi runsasliikkeinen vauva mutta tietyssä asennossa liikkeet ei tunnu ollenkaan. Ei auta kun odottaa, kun noilla viikoilla ei tehdä edes julkisella puolella ultraa sen takia että liikkeet ei tunnu. Mutta eiköhän kaikki oo hyvin :)

Vierailija
5/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sama tilanne, suunnilleen samat päivät. Esikoisesta oli takaseinäistukka ja liikkeet tuntui aikaisin, tosi selvänä ja usein (alkoi rv15). Nyt istukka edessä (kätilö sanoi np-ultrassa) ja tosi vähän ja vaimeita liikkeitä edelleen. Sulla on varmaan ihan sama tilanne.

Vierailija
6/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään hätää, monikaan ei vielä noilla viikoilla liikkeitä tunne! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua myös ihmetytti, kun toisessa raskaudessa liikkeitä alkoi tuntua paljon myöhemmin kuin ekassa, vaikka pitäisi olla toisin päin, ja silloinkin tosi vähän. Lapsi oli ultrissakin rauhallisesti paikoillaan toisin kuin esikoinen aikoinaan. Välillä lähinnä venytteli potkimisen sijaan. Istukka taisi olla takana, niin ettei sekään selittänyt. Synnyttyäänkin lapsi on ollut tosi rauhallinen. Kukaan ei omaa perhettä lukuunottamatta varmaan nähnyt hänen ryömivän. Osasi kyllä, mutta ei juuri viitsinyt. Vasta kontatessa on liikkunut vähän enemmän. On kumma kyllä oppinut motoriset taidot ajallaan ja samassa tahdissa kuin esikoinen, vaikka esikoinen on täynnä hermostunutta energiaa ja tämä toinen lähinnä istuskelee.

Vierailija
8/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On aivan tavallista olla tuntematta ihan kaikkia liikkeitä ennen viikkoja 28.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli kolmannessa raskaudessa istukka etuseinässä ja liikkeet alkoi tuntua noin 17+

Vierailija
10/10 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Istukka edessä. Minulla on ollut kahdesti viidestä ja liikkeet ollut olemattomia. Toisessa, jälkimmäisessä jopa kävin välillä ultrassa jos alkoi ahdistamaan. Synnytyslaitoksellekin lähdin kun liikkeitä ei tuntenut ja välillä supisteli reippaasti.

 

Kannattaa tarkistuttaa jos mietityttää. Mutta otahan silti rennosti, nyt raskaudelle ei voisi mitään tehdä. Odottelet sinne ultraan rauhassa. Ehkä istukka on tuossa edessä, se on silloin myös vaimennin liikkeille.

 

Meillä siis molemmat raskaudet meni loppujaan hyvin mutta aina on mahdollisuus että lapsella on joku hätä mutta voit kuulua siihen porukkaan joka ei muutenkaan tunne liikkeitä vielä, ei niitä liikkeitä kaikki tunne juuri noilta viikoilta. Osa tuntee viikolta 15 ja osa viikolta 25. Odottavan aika on pitkä.. ;)