Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Terveyttä oppii arvostamaan kun on kipeä

Vierailija
05.05.2013 |

Kylkivälilihas otti vähän itseensä ja nyt on selkä jumissa ja kipeä. Selkäkipu on todella invalidisoivaa. Koko ajan pitää miettiä miten liikkuu ettei satu. Pystyn sentään istumaan ja kävelemään ja nukkumaankin, mutta vain yhdessä asennossa.

Autoon meno ja nouseminen kestää minuutin, väkijoukossa pelottaa aivan älyttömästi että joku tönäisee.

Kyllä saa olla iloinen että on saanut olla terve ja nyt tuntuu siltä että teen kaikkeni jotta pysyisin terveenä, eikä koko vanhuuteni olisi tällaista.

Asioita oppii arvostamaan kun ne otettaan pois.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä, olen itsessäni huomannut että kipu unohtuu pian ja mukavuudenhalu voittaa, kun pitäisi alkaa kuntoilemaan ja vahvistamaan niitä lihaksia, jotka selän pitää kunnossa...!  Mulla on pari kertaa ollut noidannuoli ristiselässä, joten lihaskunto olisi tärkeää. Kun sain työpaikan, joka on melko fyysinen, lihaskunto parani ja selkä lopetti vihoittelun. Nyt on taas ongelmat palanneet kun olen ollut pari vuotta kotona lasten kanssa. Hitsi kun sitä on niin laiska liikkumaan!!

pikaista paranemista sinulle!

Vierailija
2/2 |
05.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Komppaan.Itselläni kaksikin vaikeaa perussairautta, joista toisen takia olen eläkkeellä.Olen näihin jo kylläkin tottunut, mutta välillä harmittaa kovastikin ,kun ei kaikkea pystykkään tekemään.Lisäksi pitää aina huomioida lääkärille menessä mainita mitä lääkettä syö, koska lääkitykseni ei sovi kaikki särkylääkkeet.Antibiottikuuri tulee aina.En pidä itseäni sairaana.Minulta poistettiin 3pv.sitten hammas ja nyt kun sitä on särkenyt pidän itseäni tosi kipeänä.

Ihminen on kyllä muutenkin pirun mukavuudenhaluinen olento.Meillä hajosi pesukone muutama päivä sitten.Nyt huollossa.Käsipyykille siinä sitten piti ruveta. Voi varjele , että tunsin oloni  vaikeaksi, vaikka pesin vain alusvaatteita.Sitten tajusin että miljoonat naiset joutuvat pesemään pyykkiä käsin.Kantamaan veden kaivolta jne. Minun ukkoni meni pesemään isot pyykit siskonsa luo.Joskus tuntuu ,että pitäis tosiaan vähän " kouluttaa" itseään ,et osais arvostaa kaikkea sitä mitä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä