Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Menee hermo erityislapsen pelkoihin!

Vierailija
07.04.2013 |

Kohta kouluikäinen kehittää jatkuvasti uusia pelkoja. Ymmärrän että osalla on vilkas mielikuvitus jne. mutta kun tämä pelkääminen johtaa hölmöön, jopa kiellettyyn tai vaaralliseen toimintaan välillä. Pelkojen lisäksi lapsella on oma, sisäinen logiikkansa jota me muut emme tajua. Hän kieltäytyy selittämästä asioita, mutta toisaalta raivostuu kun muut eivät tajua ilman selitystä.

Äsken löysin käytetyn vaipan (juu, lapsi on vielä vaipoissa koska ei uskalla käydä vessassa yöllä vaikka koko talo olisi valaistu ja vessa vastapäätä) patjan alta, kivat hajut oli jäänyt enkä tiedä saako tuota edes puhtaaksi enää...sängyn alta on löytynyt myös puoliksi syötyjä karkkeja (karkkipäivältä, lapsella on alkanut olla tapana piilottaa suuhunsa jotain ja syödä se myöhemmin), petarin sisään tungettu tavaraa jne. Tahtoisin kovasti tukea ja ymmärtää, mutta nyt alkaa riittämään. Aika tiukkaan sävyyn sanoinkin jo lapselle, että tämä ei voi jatkua näin, tämän piilottelun pitää loppua.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

saisitteko apua perheneuvolasta tai vertaistukea muilta erityislasten vanhemmilta?

Vierailija
2/4 |
07.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perheneuvolasta ei ikävä kyllä ole apua, sanoivat suoraan että ei ole osaamista erityislasten suhteen. :( Muita erityislasten vanhempia en tunne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelot siis liittyvät aiheeseen sikäli että esim. tuo vaippa oli (jos ymmärsin oikein) piilotettu koska lapsi oli eräs aamu säikähtänyt minun mekkoani eteisen henkarissa eikä sitten uskaltanut käydä vessassa tai viedä vaippaansa roskiin.

Vierailija
4/4 |
07.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko tutustunut nettipalstoihin, joille erityislasten vanhemmat kirjoittavat? Osassa on asiallista keskustelua ja ehkäpä joku osaisi neuvoa sinua omasta kokemuksestaan. En osaa sanoa tarkemmin, kun en tiedä mihin kirjoon lapsesi kuuluu.