Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miehiä kohdellaan paremmin kaikissa valtion virastoissa

Vierailija
02.05.2013 |

Kun aikoinaan jäin työttömäksi, sain ikävää kohtelua työkkärissä. Kaikki oli kamalan vaikeaa ja epäselvää virkailijalle. Minulla ei ollut kaikkea tarvittavaa mukana, koska en tiennyt että ne pitää olla. Tästä motkotettiin, vaikka toin ne seuraavana päivänä liitteiksi. Päätöksissä kesti ikuisuus.

Kun mieheni jäi äskettäin työttömäksi, hänelläkään ei ollut kaikkea tarvittavaa mukana. Ei mitään hätää; "jos voisit tuoda sen ja sen todistuksen niin olisi tosi hienoa". Ei haitannut mikään moka, virkailija tosi asiallinen. Ei motkottamista, ei ongelmia päätöksissä vaan neuvottiin niiden suhteen jne.

Ajattelin ensin, että kyse on yksittäistapauksesta, mutta sitten mietin lähipiiriäni ja heidän kokemuksiaan. Eräs kaverini, silloin työtön yh, sai itkeä ja ruinata sossusta rahaa kun erosi väkivaltaisesta miehestään eikä naisella ollut tuloja hetkeen. Meinasi jäädä asunnottomaksikin, kun kunta ei saanut järjestettyä perheelle asuntoa pitkään aikaan. Sitten taas työtön, kotoa pois "huvikseen" muuttanut nuori mies sai sossusta mukisematta toimeentulotukensa ajallaan ja vieläpä ekstraakin päälle kun halusi harrastaa. Asunto järjestyi haluamaltaan alueelta jne.

Kun miettii viime päivien päivähoito-ketjua ja sitä, miten eri tavalla miehiin suhtaudutaan, on pakko kysyä että MIKSI miehet saavat parempaa kohtelua melkein kaikkialla, minne menevät?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta ei pidä paikkaansa. Tai ainakin minä olen naisena saanut aina hyvää palvelua. Paitsi ihan nuorena, nuoriin tuntuu erilaiset virkailijat suhtautuvan vähän ylenkatseisesti helposti. Olen myös huomannut että tapa pukeutua ja esiintyä vaikuttaa paljon. Olen joskus tätä tietoisesti kokeillutkin. Esim. mennä asioimaan rennoissa vapaa-ajanvaatteissa ja jutella rentoon sävyyn - huonohkoa palvelua. Sitten taas mennä laittautuneena ja tulla paikalle energisenä, sen oloisena että nyt nämä hommat hoidetaan, niin olen saanut aina erinomaista, kunnioittavaa palvelua. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kolme