Mies vuosien takaa ilmoitti ikävöivänsä ja ajattelevansa minua usein..
Mikä nuita miehiä vaivaa. Olin aikoinaan häneen kovastikin ihastunut, ehkä jopa rakastunut. Silloin etenimme pieneen suhteeseenkin, mutta miehen vapauden kaipuusta johtuen suhde ei edennyt. Oltiin vielä useampi vuosi tähän päälle hyviä kavereita. Nyt ei varmaan 7-vuoteen olla oltu missään tekemisissä. Nyt lähestyi fb:ssä (ei olla sielläkään kavereita) ja sanoi ikävöivänsä minua.
No mikäs siinä, saa minua ikävöidä ja ajatellakin, mutta minulla on nyt onnellinen elämä ja oma perhe. Ja rehellisesti en koe enää mitään tuttavuutta ihmeellisempiä tunteita tätä miestä kohtaan. Joskus nuo miehet kyllä osaa hämmästyttää. Kerroin myös miehelleni tästä viestistä, eli minulla ei ole mitään salattavaa.
Kommentit (5)
Ei kai tuossa mitään. Ehkä mies ajatteli että sinäkin voisit olla halukas vaikka tapaamaan ja kenties aloittamaan suhteen uudelleen.
Tosin jos mies näki fb:stä että olet jo varattu, niin sitten kyllä en arvostaisi miestä kovin korkealle..
Minusta se on jotenkin surullista, että joku tajuaisi vasta vuosien päästä, että tuo ihminen oli rakas minulle. Itsellenikin on käynyt niin, että kun seurustelin nykyisen mieheni kanssa, niin minua kaivattiin pariinkin suuntaan. Nämä miehet eivät tienneet, että seurustelen. Toisen yhteydenottoon en vastannut mitään, ei olisi voinut vähempää kiinnostaa. Toisen kanssa juttelin, kun kerran sattumalta tavattiin. Ihan kiva keskustelu oli, mutta lauseeni jäi kesken (aioin juuri kertoa, että asun mieheni kanssa yhdessä), kun tyyppi häippäsi muualle. Sen jälkeen tyyppi ihaili minua usein välimatkan päästä, mikä oli todella rasittavaa. Emme keskustelleet myöhemmin, että olisin voinut sanoa, että turha enää elätellä toiveita. Mutta eiköhän hän ole jo sen tähän mennessä tajunnut, kun tästäkin on jo aikaa muutama vuosi :)
Minustakin on kummallista, että tämä mies kehtaa lähettää sinulle tuollaisen viestin, vaikka olet varattu ja sinulla on lapsia. Miksihän hän kuvittelee, että hänellä olisi jotain mahdollisuuksia ja parempaa tarjottavaa :D Onhan tuo toki imartelevaa :) Hyvä, että arvostat enemmän omaa perhettäsi.
No älkää nyt ainakaan poteko huonoa omaatuntoa siitä, että jotenkin loukkaisitte näiden miesten tunteita. Helvetinmoisessa puutteessa ne vaan on ja epätoivoissaan lähettävät sen saman viestin jokaiselle, jolta on joskus saaneet.
Mun ensirakkaus on soitellut tässä viimeisen puolen vuoden aikana, ensin ihan vain niitä näitä jutellakseen ja lopulta sanoi, että haluaisi jälleen tavata, ikävöi yms.
Tavallaan se imartelee, mutta epäilyttää kovasti, en tiedä, etenenkö mitenkään asian suhteen, tavallaan tekisi mieli ja kovasti :o
Up