Olen ihan loppu - alan ymmärtää niitä raha-ahdingossa tehtyjä itsemurhia :(
Tätä on jatkunut avioerosta asti eli kaksi vuotta. Jouduin "päästämään" ulosottoon 8000 euroa lainaa koska en pystynyt sitä maksamaan (exän kanssa yhdessä otettu, minun nimi paperissa) Velkaneuvontaan en päässyt koska minulla ei ollut vakityöpaikkaa ja lainaa noin "vähän".
Nyt olen töissä, saan palkkaa mielestäni ihan hyvin, n. 1880 e - verot, SEKÄ ulostotto vielä siitä noin 400 euroa päältä eli käteen jää 1000 euroa. Vuokra on 650 euroa, työmatkoihin menee 200 euroa kuukaudessa.
Nyt pitäisi auto katsastaa, maksaa viimeinen vakuutuserä autosta sekä kahden kuukauden sähköt on maksamatta + pari muuta pientä laskua. Lokakuussa pitäisi lähteä lapsen kanssa kuntoutukseen viikoksi, siinä menee matkoihin rahaa ja palkasta puuttuu viikko sen jälkeen.
Muutamalle kaverille olen velkaa, niitäkin pitäisi maksaa.
EN VAAN JAKSA. Ei kertakaikkiaan. Olen niin väsynyt ja kyllästynyt etten jaksa kohta enää käydä edes töissä.
Ymmärrän TOSI hyvin niitä jotka talousahdingossa tappaa perheensä ja itsensä...vaikken nyt sellaiseen tekoon olekaan ryhtymässä. Mutta ymmärrän kyllä...
Kommentit (39)
Sieltä kautta voi saada luottoa vaikkei ole enää luottotietoja. Siellä on paljon muutakin hyviä neuvoja tuohon tilanteeseen.
Laittakaa niihin aloituksiin kerralla KAIKKI TULOT: mm. lapsilisät elatusmaksut/tuet, asumistuet, vammaistuet, km-korvaukset yms. seurakunnan avustukset, maksuvapaaat, ilmaset sitä ja tätä jäävät näiltä aloituksentekijöiltä usein laittamatta.... saisi heti kuvan tilanteesta eikä turhaan tule lätinöitä vastauksina. Älytöntä huutaa kurkku suorana että näin vähillä pitää elää=tapan itseni kun kuitenkin tuloja palkan ympärille kertyy jonkunkin verran... ja siitä se tilanne vasta näkyy.
Sinulle tuntuu jäävän asumisen ja työmatkojen jälkeen muuhun käytettäväksi 150€+ lapsilisä 146€+ elatusmaksu eli yhteensä vähintään 450€. Tiukkaa varmasti tekee, mutta yritä ensin maksaa ne kaikki laskut ajallaan ennen kuin jatkossa haet mihinkään kuntoutukseen ym. Sähköt saat varmasti talven pitää, mutta kesäksi ne katkaistaan ja takaisin et niitä enää saa. Sähkössäkin voit säästää. Tietokone, tv ym kaikki sammutat vetämällä töpselin irti seinästä.
Ruokakauppaan vain kerran viikossa ja ostat tarjoustuotteita. Teet niistä hätävararuokia pakastimeen. Säästät pidemmän päälle. Uusia vaatteita leluja ym. ei osteta kuin tarpeeseen paitsi tietenkin jouluksi muutama lapsen toivoma juttu.
Itselläni jää suunnilleen saman verran käteen. Ei tosin ulosoton vuoksi vaan vapaaehtoisesti. Maksan asuntolainaa joten asumiskuluni ovat 1200€ sähkön kanssa. Työmatkoihin omalla autolla menee sama 200€/kk. Palkka käteen on 1590€, joten noiden menojen jälkeen siitä jää 190€+ lapsilisä+ elatusmaksu. Niistä noin 500€ maksan päivähoitomaksun 160€. Loppu 340€ jää ruokaan, vaatteisiin, puhelin ja nettilaskuun. Ruokakauppaan menee noin 120€/kk. Mistään ei ole pulaa. Koen pärjääväni ihan hyvin.
Laittakaa niihin aloituksiin kerralla KAIKKI TULOT: mm. lapsilisät elatusmaksut/tuet, asumistuet, vammaistuet, km-korvaukset yms. seurakunnan avustukset, maksuvapaaat, ilmaset sitä ja tätä jäävät näiltä aloituksentekijöiltä usein laittamatta.... saisi heti kuvan tilanteesta eikä turhaan tule lätinöitä vastauksina. Älytöntä huutaa kurkku suorana että näin vähillä pitää elää=tapan itseni kun kuitenkin tuloja palkan ympärille kertyy jonkunkin verran... ja siitä se tilanne vasta näkyy.
epäilen, että saa korotettua hoitotukea Kelalta, joka sekin on jotain 200 e kuussa! Ja eikö tuosta kuntoutuksesta saa jotain korvausta palkkatulojen menetyksestäkin.
Jotenkin tuntuu, että sellaiselle rahankäytön opetuksellle, ihan kädestä pitäen olisi tässä maassa tarvetta..
Kiitos ihanan asiallisista vastauksista. Olen yrittänyt hakea toista työtä tai siis sivutyötä jolla saisin vähän lisärahoitusta mutta vielä en ole löytänyt. Hankalaksi asian tekee se että olen yh ja asun ns. ilman turvaverkkoa eli läheiset kaikki asuu 60 kilsan päässä vähintään :(
Sinne voi otaa lapsenkin mukaan, joko rattaissa tai pyörällä.
Laittakaa niihin aloituksiin kerralla KAIKKI TULOT: mm. lapsilisät elatusmaksut/tuet, asumistuet, vammaistuet, km-korvaukset yms. seurakunnan avustukset, maksuvapaaat, ilmaset sitä ja tätä jäävät näiltä aloituksentekijöiltä usein laittamatta.... saisi heti kuvan tilanteesta eikä turhaan tule lätinöitä vastauksina. Älytöntä huutaa kurkku suorana että näin vähillä pitää elää=tapan itseni kun kuitenkin tuloja palkan ympärille kertyy jonkunkin verran... ja siitä se tilanne vasta näkyy.
Tämäkin ap valitaa että palkasta jää verojen ja voudin jälkeen 1000€, mutta jättää mainitseamtta asumistuen 200€, lapsilisän 146€, elatusmaksun väh.150€, jolloin käteen jääkin verojen ja voudin vähintään 1500€. Josta vuokra 650€ ja työmatkat 200€ ei ole paljon. Ihan suoraan sanottuna. Ei noilla tuloilla enää sossusta mitään saa, en saa minäkään pienemmilläkään tuloilla ja hyvin pärjään. Vika on ap:n elämäntyylissä. Tuhlaa hirveästi rahaa turhuuksin, kun jää sitten sähkölaskut maksamatta. Marttojen sivuilla on taulukoita millä voi hallita talouttaa. Tekisi ihan hyvää ap:lle kokeilla välillä!
Tukevat sieltä kyllä kun näkevät, että itse yrität. Selvitä nyt tuet. Selkeästi olet niihin oikeutettu.
Ulosottomiehen kanssa voi aina sopia asiasta.
Ota heihin yhteyttä ja pyydä, että saisit maksaa 200 euroa kuukaudessa velkaa.
jäikö exlle osa lainasta? Menikö ositus oikein oikeudellisesti? Tarkista nämä asianajaltasi. Maksaako ex elatusmaksut? Oletko hakenut lapsellesi kelata tukea kuntoutukseen? Oletko käynyt sossussa? Ennen sossussa käyntiä tarkista edellä mainitut asiat.
Kyllä jokin mättää tuossa, selvitä vielä kertaalleen nuo asiat.
Ainakin tuo asia kannattaa selvittää!
Ja noilla tuloilla luulisi saavan asumistukeakin. Sossun minimi on 500 käyttörahaa aikuiselle ja 400 lapselle.
Ootko selvittänyt pankista, jos saisit vaikka 10 000 e lainan? Pankin kanssa on kätevämpi sopia asoita ko voudin... Se ei ole kovin isolaina ja jos saisit sen 6 vuodeksi kk erä olis parisataa. (op:n laskuri, vakuudeton kulutusluotto) Jos saisit sille jonku vakuuden niin sitte sais pidemmän ajan ja pienemmän erän.
Vakuutusyhtiötkin mielummin sopii ko pistää perintään. Jos et maksa sinnekään niin vakuutusyhtiölle tulee kuluja.
Käy pläräämässä edes otsikoita - vanhat otsikot eivät ole vanhentuneita kerrassaan ei millään tavalla.
Työhommat ihan ok mutta en saa tosiaan pankista lainaa koska olen luottotiedoton. Ja vakuuksia ei ole eikä ketään jota voisin pyytää takaajaksi esim.
se vakuutusyhtiö kannattaa soittaa kuiten.
Ja vouti ennen teki maksusopimuksia, mutta en tiedä miten nykyään. Eli siis sopi kiinteän ja vähän pienemmän maksumäärän kuukaudelle. Mutta silloin tuollainen viikon töistä palkattomalla olis katastrofi!!
exlle osa lainasta? Menikö ositus oikein oikeudellisesti? Tarkista nämä asianajaltasi. Maksaako ex elatusmaksut? Oletko hakenut lapsellesi kelata tukea kuntoutukseen? Oletko käynyt sossussa? Ennen sossussa käyntiä tarkista edellä mainitut asiat.
..pakko on se sairas lapsikin hoitaa ja kuntoutukseen mennä.
ootko kysynyt sossusta?