Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mieheni ei halua seksiä

Vierailija
18.06.2009 |

Olen loukussa asian kanssa. Olemme kolmikymppinen lapseton aviopari. Menimme naimisiin reilu vuosi sitten ja kaikki oli silloin ok. Pian kuitenkin miehestäni ei enää kiinnostanut enää seksi. Aluksi harrastimme sitä kuitenkin kerran viikossa, aina minun aloitteestani, ja nyt hyvä jos kerran kahdessa kuussa. Minulle tämä on ongelma, mutta hän ei suotu puhumaan asiasta.



Tietenkin sitten olen miettinyt asiaa ja etenkin kun tätä vertaa mieheni käyttäytymiseen minua ennen, niin ei hänellä ollut minkäänlaisia haluttomuuksia aikaisempiensa kanssa (olemme olleet ystäviä kauan ennen omaa suhdettamme). Eli väkisinkin tulee mieleen, että kaikki tämä johtuu minusta... En ymmärrä tätä tilannetta alkuunkaan. Onko kenelläkään muulla samanlaisia kokemuksia? En tiedä mitä tässä pitäisi tehdä.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin meillä on kaksi pientä lasta, joista vanhemmalla oli viime syksynä paljon ongelmia ruokien sopimisen kanssa -> unet kärsi, mahavaivoja jne. sitte flunssaa flunssan perään. On siis seksi ja parisuhde muutenkin katkolla ja jäännyt arjen jalkoihin. Nyt ollaan hakemassa ammattiapua, jotta päästään tästä umpikujasta pois. Siitä seksitä ei ole tietoakaan ollut joulukuun jälkeen.

Vierailija
2/11 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin ihan seksitöntä aikaa meillä ei ollut koskaan, mutta "onko taas pakko?", "väsyttää", "eikö voitas joskus toiste" -lauseita tuli kuultua ihan riittävästi.

Ollaan haettu ammattiapua parisuhteen parantamiseen ja se on kyllä auttanut.

Ammattiavun ja omienkin toimien jälkeen mies on nyt useaan otteeseen todennut, että hän on rakastunut minuun uudelleen ja nyt seksi toimii...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei lapsia ----> vapaus valita, mitä tulevaisuudessa tekee ja kenen kanssa. Olet myöhemmin katkera, jos vietät vuosia tuollaisessa suhteessa. Rohkeasti uutta matoa koukkuun.

Vierailija
4/11 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva nähdä, etten ole ainut, joka painii tämän asian kanssa. Pointtihan tässä vaan nyt on se, että kun minä EN YMMÄRRÄ miten ja miksi kyseinen käyttäytyy nykyään noin. Miksi ennen huvitti, mutta nykyään ei. Siis voiko syy olla muuta kun minussa...?

Vierailija
5/11 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja yleensä onkin.



Stressi ja/tai masennus nyt tulee ensimmäisenä mieleen. Ja niihin liittyy usein läheisesti väliaikainen impotenssi.



Ymmärrän, että olet miettinyt pääsi puhki ja ymmärrän senkin, että mies ei puhu, jos ei kerran tee mieli tai jos ei hänellä vaikkapa seiso. Se on miehelle tosi pelottavaa!!



Mutta, teidän kahden elin iäksi myötä- ja vaston käymisiin luvattu avioliitto on vasta lapsen kengissään.



PUHUKAA puhukaa ja puhukaa. Kaikesta täytyy puhua, jotta asioita voi selvittää. Jos tuntuu, että puhe ei ole oikea kanava, kirjoita miehellesi kirje. Kirjoita huolella niin, että siinä ei ole syyttävä sävy, aloita ennemmin Minä... kuin sinä... Äläkä käytä aina tai ei koskaan sanoja.



Muista, että ei ollenkaan ole välttämättä sun syy, ettei mies halua seksiä! Lakkaa syyllistämästä itseäsi ja yritä löytää keskustelukanava miehen kanssa. Ja jos nyt jostain syystä olisikin syytä sussa, mitä en siis usko, niin eikö silloinkin ole parempi nostaa kissa pöydälle ja tehdä asiaan tarvittavat muutokset?



Kerran kahdessa kuukaudessa seksiä vastanaineelle pariskunnalle on vähän, jos se on merkittävästi eri määrä kuin ennen. Jos teillä on aina ollut suunnilleen sen verran niin ongelmaahan ei olisi.

Vierailija
6/11 |
19.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi 1,5v ja minä raskaana 30+viikoilla. Itseni tekisi mieli vaikka joka päivä, niin usein en kuitenkaan ahdistele miestä vaan yritän ehkä pari kertaa viikossa. Annan olla heti jos hän ei innostu enkä usko olevani lainkaan painostava. Meillä on seksiä, mies suostuu noin kerran viikossa tai kahdessa. MUTTA en muista milloin viimeksi seksistä olisi jäänyt hyvä maku. Aina on selkeästi sellainen olo että mies suostuu, homma nopeasti pois alta ja ukko menee nettiin Jylppyyn tai jonnekkin muualle ajanvietepaikkaan. Hän ei itse tee koskaan aloitetta eikä vaiikuta mitenkään syttyvältä aloituksistani. Peppuseksistä kasvoille tulee intoa ja joskus jos otan suihin.



Tuntuu että seksi kanssani on kuin viikkosiivous, pakko hoitaa alta tai seuraava kerta harmittaa enemmän.



Kysyin kerran harrastaako hän seksiä jonkun muun kanssa kun ei tunnu olevan tarveita, kuittasi kysymyksen sillä että kuulemma masturboi päivittäin.



Olen painava (painoa 80kg), mutta ottaen huomioon että menossa on loppuraskaus ja paino keskittyy tuohon vatsalla olevaan palloon niin en nyt Hirveän lihava. Ja mies sanoo pitävänsä pehmeistä pakaroistani, naisen pitää kuulemma erottua teinipojasta. Miehen haluttomuus jatkunut kohta vuoden eli ei liity raskauteen, ennen raskaaksi tuloa seksiä oli jotenkuten kerran kuussa. Esikoisen syntymän jälkeen kaikki oli hyvin väsymykseen nähden, ensimmäisen puolenvuoden ajan seksiä oli vähintään kaksi kertaa viikossa ja mies teki aloitteen useammin sekä selkeästi oli hommassa mukana ja oikeinkin innokkaana.



Mitähän minun pitäisi ajatella tästä? Eikö mies vain jostain syystä kaipaa seksiä vai eikö hän kaipaa sitä Minun kanssani? Mies ei suostu puhumaan asiasta vaan ärsyyntyy ja alkaa sättimään jos yritän kysyä mistä haluttomuus johtuu.



Ja kiitos, ei mitään hanki itselles panokaveri- vastauksia. Olen puhtaasti yksiavioinen enkä koskaan pettäisi miestäni. Etsin uuden miehen vain jos suhde nykyiseen jostain syystä päättyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
19.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän että monilla pareilla on seksiä paljon vähemmän. Seksin vähyys on ongelma minulle mutta tärkeintä on miehen haluttomuus, mistä se johtuu ja miten asian voisi korjata. Eli ne jotka eivät ole saaneet puoleen vuoteen, ei tarvitse kimmahtaa. Haen vastausta eriytisesti miehen haluttomuudelle (minu kohtaan) ja sille että muutos tuli yllättäen, ei esim synnytyksen, raskauden tai painonnousun seurauksena.



Ja jos joku sanoo että löydsä pimppa niin voi hyvinkin olla, mutta sittenhän oli sitä varmasti myös sen puoli vuotta synnytyksestä kun seksi kyllä kelpasi, eli ei selitä tilannetta.

Vierailija
8/11 |
21.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ongelmat alkoivat muuten samaan aikaan kun mies siirtyi äijätyöpaikasta naisvaltaiseen työpaikkaan. Tahtoisin luottaa mieheeni, mutta en voi mitään sille että loistava viihtyminen nykyisessä paikassa yhdistettynä samaan aikaan loppuneisiin haluihin saa minut miettimään pettämistä.



Mies on asiallinen ja kohtelias, täydellinen isä joka tuo kukkia vaimolle, pieni pilke silmäkulmassa. Vaimona olen tietenkin jäävi arvioimaan, mutta luulisin että hän kyllä saa naiset polvilleen jos haluaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
23.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi alkaa olla kyllästynyt sinuun. Uudella työpaikalla on paljon kiinnostavia naisia, joita viriili miehesi tietysti arvioi, ehkä hieman jopa fantasioi. Sinussa ei varmaankaan ole mitään oikeaa "vikaa", alat vain olemaan liian tuttua seksiseuraa, jännitettä ei enää ole.

Tiedän itse, koska olen mies ja käyttäydyn hyvin samalla tavoin kuin miehesi. Toiset, hyvän- ja menevännäköiset naiset saavat oloni jotenkin turhautuneeksi. Olisi vielä niin paljon koettavaa, nuoruudesta ja jännittävästä seksistä on vaikea päästää irti. Ehkä se on kolmenkympin kriisiä ja kypsymättömyyttä. Toivottavasti tämä menee ohi. Pelkään ettei mene. Olen ajautunut suhteeseen ja naimisiin. En voi sanoa, että olen naimisissa elämäni naisen kanssa. En voi myöskään sanoa, etten ole. Monimutkaista.

Vierailija
10/11 |
25.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miehillä on niin helvetin paljon oikeutta käyttää naisia kuin rukkasia. Taas yksi syy miksi miehet eivät kelpaa kuin sänkyyn!! Aikuisia, älykkäitä miehiä on yksi tuhannesta.



Ap: en jäisi suhteeseen jossa nyt on jo seksittömyyttä ilman järkevää syytä. Usko pois, se alkaa tuntua ahdistavalta ennen pitkää eikä siihen auta mikään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
25.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

haluamaan naista yhtä paljon kuin suhteen alussa? vai pitäisikö se opetella? Vaimoon kyllästyvät miehet ovat varmaankin yhtä älykkäitä kuin ne, jotka himoitsevat vaimoaan yhtä paljon 50 aviovuoden jälkeen kuin hääpäivänä.

Tai tuskin siitä on tutkimusta tehty. En silti yhdistäisi tyhmyyttä ja "naisen käyttöä kuin rukkasia".

Sinäkö olet sitten älykkö, hyvä keskustelija ja kenen mielestä? Ja kaikenlisäksi niin himokas ja hyvä saängyssä, että mies kiihottuu sinusta maailman tappiin?

Olet urheilullinen etkä sohvaperuna, ja seuraat teeveestä muutakin kuin viihdettä?

miehillä on niin helvetin paljon oikeutta käyttää naisia kuin rukkasia. Taas yksi syy miksi miehet eivät kelpaa kuin sänkyyn!! Aikuisia, älykkäitä miehiä on yksi tuhannesta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yhdeksän