Aiheuttaako e-pillerit vaikeutta tulla raskaaksi myöhemmin?
Joudun nyt syömään e-pillereitä puolen vuoden ajan, kun minulla on Roaccutan-kuuri... olen kyllä ajatellut jättää pillerit heti pois, kun kuuri on ohi. Vauvakin toiveissa sitten vähän myöhemmin.. niin voiko pillerit jotenkin pistää hormonit sekaisin niin että vaikeuttaa raskaaksi tulemista, vaikka ne on jättänytkin pois? Ja kuinka pian taas on "normaali" hormonitoiminta? Ikääkin 35v.. Tähän asti olen tullut herkästi raskaaksi, mutten olekaan syönyt pillereitä kuin joskus parikymppisenä..
Kommentit (4)
minulla ainakaan. Käytin pillereitä n.5v ja heti toisesta kierrosta raskaana.
mutta väliaikaisesti voi sotkea hormonitoimintaa, voi kestää kuukausia ellei vuosikin että oma hormonitoiminta ja kuukautiskierto toimii taas säännöllisesti.
Itsellä meni ihan sekaisin kuukautiskierto kun lopetin pillerit 3 kk jälkeen, ja kesti n. puoli vuotta että rytmi palautui, mutta siltikin saattaa heittää viikolla :S Aiemmin oli menkat melkein tasan kuukauden välein. Eli voi olla vaikeampaa tietää ovulaation hetkeä, ei kai pillerit muuten pitäis aiheuttaa ongelmia raskautumisessa.
söin pillereitä 15v ja kun jätin ne pois, tulin raskaaksi kolmen kierron jälkeen.
normaali hormonitoiminta heti, ekojen kuukautisten jälkeen raskaaksi...