Onko 8-9 euroa sopiva tuntipalkka lapsenhoitajalle?
Lapsi 1,5 vuotta, ja hoitotarve epäsäännöllisen säännöllinen, ehkä 1-2 päivää viikossa. Hoitaja on opiskelija. Mikä teidän mielestä olisi sopiva tuntipalkka? Riittäiskö 8 euroo?
Kommentit (6)
8 euroa plus ruoka (jos teillä pitkään) ja matkakulut on ok
10 euroa tunnilta plus matkat julkisilla kulkuneuvoilla plus ruoka hoidon aikana. Ja lapsi on 4-vuotias eli huomattavasti helpompi kuin 1,5-vuotias (pystyy leikkimään itsekseenkin esim. hoitajan kahvitauon aikana).
Eli pitäisin 8 euroa liian pienenä palkkana.
8 euroa plus ruoka (jos teillä pitkään) ja matkakulut on ok
Mikä olisi sitten sopiva?
Ruoan saa syödä tietenkin samaan aikaan kuin lapsikin. Ehkä noin 6-10 tuntia viikossa olisi hoitotarve kokonaisuudessa, eli ei mistään koko aikaisesta hoidosta kysymys.
ap
itse tein aikoinani töitä mannerheimin lastensuojeluliitolle tuntipalkalla 4,20 e + matkakulut. se oli kauheaa!!! mutta olinkin 16-18 vuotias sen aikana että kunha sain edes vähän rahaa ja monia vanhempia tekikin niin pahaa että maksoivat 6-7 e / h.
sitten Suomen laki muuttui ja tuli säädökset minimipalkkaan. Nyt se on kuulema MLL:ssäkin jo 8,60 e.. Mutta tosiaan, kyllä sille lapsenlikalle on ihan ihan vähintään se 8 e maksettava, mieluiten 9-10 e. kalliiksihan se tulee, mutta se tekee teille töitä!
Tuleeko esim. ruoka hänelle lisäksi? 1,5-vuotias voi olla aika vaativa vielä.