Mikä on teillä pisin väli kuukautisten välissä? Mua mietityttää kun mulla on nyt väli 42
päivää. Millainen väli katsotaan vielä normaaliksi ja milloin kannattaa kysellä lääkäriltä?
Mulla on ollut nännit kipeät pari viikkoa ja alamahaa vihloo sekä armoton väsymys pakko on nukkua päiväunet.
Raskaustesti kuitenkin on negatiivinen.
Kommentit (7)
aina ollut epäsäännöllinen kierto. Kuvaamasi oireet ovat olleet tavanomaista PMS:ää, esiintynyt tuollaista aina silloin tällöin.
kiertoni oli vuosia erittäin epäsäännöllinen ja esimerkiksi kiireinen jakso töissä saattoi sekoittaa kierron pitkäksi aikaa. Jos kiertosi on normaalisti suhteellisen säännöllinen (esim 28-30vrk), ottaisin kyllä jo yhteyttä lääkäriin. Minulla vasta elämäntapojen muutos ja stressinhallinnan oppiminen saivat aikaan melko säännöllisen kierron, jossa raskaustestiä ei tehdä joka neljäs viikko varmuuden vuoksi.
Kierto on ollut säännöllinen alusta saakka.
42 kuuostaa kyllä aika pitkältä, varsinkin jos se ei ole tavallista sulle.
lääkäri ihmetteli, ettei mulla ole ollut lastensaantiongelmia. 4 kertaa tärpännyt heti.
Ja sen vuoksi ei pidä asiaa hälyttävänä.
e-pillerien kanssa kierton ion kutakuinkin 32-33
Kahdessa raskausessa olen ollut jo 8 vikolla raskaana kun testi on vasta näyttänyt positivista
35-50 päivän välillä. Yleisimmin on menyt yli 40 päivän. parikin lääkäriä sanoi minulle, että hormonitoiminta ilmiselvästi toimii. Lapsikin saatiin heti ensi yrittämällä.
Mutta jos tuollainen kierto on erittäin harvinaista Sinulle, niin eihän lääkäriin yhteydenottamisesta mitään haittaakaan ole.
Varsinkin jos lapsen saaminen on kyseessä.
Tunnen henkilön joka teki positiivisen raskaustestin neuvolassa. Kotitestit negoja, tämä testaili niitä aikansa kuluksi ja 6 kk paikkeella vasta näytti positiivisen.
Mene lääkäriin, teetä raskaustesti verestä ja sitten mietitte miten saada kierto kuriin.