Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä löydät harrastuksia pienille lapsille?

Vierailija
15.03.2010 |

Mistä ihmeestä ihmiset löytävät lapsilleen harrastuksia? Syksyä (jolloin harrastusryhmät varmaankin useimmiten alkavat) odotellessa haluaisin jo etukäteen tietää että mistä löydän tiedon onko meidän lähiseudulla esim. temppujumppaa tai askartelukerhoa tai balettia tai jalkapalloa tai mitä tahansa harrastusta lasteni ikäisille (eskareja syksyllä).



Enhän osaa edes ehdottaa lapsille että olisiko kiva mennä vaikkapa painiin, kun en tiedä järjestetäänkö sellaista meillä päin.



Sokkona on hankala netistäkään mitään etsiä kun haluaisi ensiksi tietää sitä valikoimaa (onko sirkuskoulua tai uimakoulua tai kuoroa jne.)



Missä niitä ilmoituksia on? Lehdessäkö? Vai pitääkö nuo asiat vain tietää luonnostaan tai naapureilta kuulemalla?



Mistä olette siis löytäneet lastenne harrastukset jos lapset eivät itse ole osanneet niistä kertoa?



Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

harrastaa jotain?

Vierailija
2/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennemmin lähtisin siitä että miettisin mitä lapseni haluaa harrastaa/kysyisin lapselta mistä olisi kinnostunut. Eskari-ikäinen osaa kyllä jo sano mistä tykkää/mikä kiinnostaa. Kun kiinnostuksen kohde on löydetty etsit ko. harrastuspaikan. Harrastuksia järjestää eri seurat, kunta, seurakunta, kansalaisopisto jne. paikkakunnasta riippuen. Oma eskari-ikäiseni harrastaa painia. Löysin sen naisvoimistelijoiden valikoimasta. Isompi tyttö harrastanut 3v. lähtien balettia ja paikka löytyi silloisen kotikunnan tanssiseuran valikoimasta.



Jos osaat määritellä mitä lapsi halua harrastaa niin on helpompi sano mistä ko harrastus voisi löytyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pienen lapsen pitäisi harrastaa jotain?

Täällä palstallahan saa aina lukea että jos ei ala harrastaa viimeistään 5-vuotiaana jotain, niin on auttamatta myöhässä eikä myöhemminkään pääse harrastukseen mukaan.

Vierailija
4/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensin mietit mistä lapsesi tykkää. Sitten mietit mitkä ovat ne asiasanat joilla teet haun netistä. Esimerkiksi lajiliiton nimi. Etsi liiton sivut ja sieltä paikallisyhdistykset. Sieltä oman paikkauntasi/lähimmän paikkakunnan yhdistyksen hallituksen yhteystiedot ja otat yhteyttä vaikkapa hallituksen sihteeriin - jos yhdistyksellä ei siis ole hyviä nettisivuja.

Vierailija
5/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

välillä vaaditaan...



Mutta kysele naapureilta ym. tutuilta vaikka aluksi. Seuroja, ohjaajia jne. on monen tasoisia, joten saat ehkä vähän vinkkiä huonoista/hyvistä.



Syksyllä lehdissä on ainakin meillä päin paljon ilmoituksia, ja tuleepa paikallisen sanomalehden mukana oikein harrastusliitekin.



Lisäksi kannattaa katsoa netistä oman alueen seurojen sivuja ja mitä tarjontaa siellä on. Joidenkin kaupunkien webbisivuilta löytyy linkkejä paikallisiin seuroihin. Lisäksi liikuntapaikkojen ilmoitustauluilla ym. saattaa olla tietoa siellä toimivista seuroista/kursseista. Kannattaa tosiaan olla aktiivinen jo keväällä, olette sitten syksyn alkaessa valmiita. Joissain lajeissa ainakin meillä päin on myös lyhyitä kesäkursseja, joissa pääsee kokeilemaan lajia ja sen sopivuutta itselle.

Vierailija
6/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli olen varautuntu :-) Lisäksi tuttujen kanssa on aina puheltu noista harrastusmahdollisuuksista, joten sitäkin kautta kuulee mitä tarjolla on.



Pikkukaupungissa kuitekin rajallinen määrä noita vaihtoehtoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkaa nyt jo stressata tuleva harrastuksiinvienti tätä äitiä. Tuntuu että kaikki työkavereiden lapset harrastavat jotain jo ennen kouluikää, joten kai meidänkin pitää tarjota se mahdollisuus lapsillemme jos he(tai jompikumpi heistä)sitä haluavat.



Lapset (nyt 5 v kaksoset, tyttö ja poika) ovat kiinnostuneet monenlaisesta ja kaikenlaista onkin "harrastettu" ihan perheen kesken. On uitu, luisteltu, temppuiltu, askarreltu, soitettu ja laulettu jne. Enimmäkseen kuitenkin vaan olla möllötetty hoitopäivien jälkeen.



Lisäksi mietimme kuinka paljon kannattaa itse ohjailla lapsia omien (siis isän ja äidin) kiinnostusten mukaan? Minun esim. olisi hankalaa kuvitella itseäni jääkiekkokaukalon reunalle monta kertaa viikossa, joten ehkä en ensimmäiseksi tarjoile lapselle jääkiekkoharrastusta jos hän ei sitä itse pyydä. (En tiedä jääkiekosta mitään. En edes sitä pelaavatko noin pienet "oikeasti".)



Koko perhettä kiinnostaisi varmasti joku sirkuskoulu tai temppujumppa. Lapsilla ehkä olisi jonkin verran taipumuksiakin tuollaiseen temppuiluun. Taitoluistelu tai baletti saattaisi olla lasten mieleen (noissa on varmaankin vähemmän poikia). Tyttö pitäisi askartelusta sekä piirtämisestä yms. ja poika musisoinnista (osaa soittaa pianoa korvakuulolta ja laulaa varsin hyvin). Tai joku tanssi tai muu urheilu. Huh, kun on paljon harrastuksia maailmassa. En varmaan osaa edes ajatella kaikkia ja todellakin ei ole hajuakaan mitä lähiseudulla on tarjolla.



En haluaisi lapsille vielä mitään "vakavaa" harrastusta. Noin pienten harrastusten pitäisi mielestäni olla vain hauskoja, ei kovin rankkoja tai tavoitteellisia. Muistan hyvin omasta lapsuudestani että se soittoläksyjen tekeminen ei aina ollut kovin kivaa. Urheiluharrastukseni lopetin 15-vuotiaana, kun se kävi liian rankaksi ja kilpailuhenkiseksi.



Pitää siis vaan surffailla netissä ja ehkä kysellä vinkkejä eskarikavereiden vanhemmilta. Onhan tässä vielä aikaa syksyyn.



t. ap

Vierailija
8/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkokausi.Siellä on paljon leikinomaisia ryhmiä myös alle kouluikäisille.Urheiluseurojen sivuilta löydät yhteystiedot,mistä voit kysellä lisätietoja.Toki tiedät kaupunkisi urheiluseuran nimen ? ;)))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko kavereilla samanlaisia kiinnostuksen kohteita. Helpottaa kenties tuota kuljetuspuolta, jos on kimppakyytimahdollisuuksia. Jos joku kaveri jo harrastaa jotain, niin useissa seuroissa on mahdollista mennä kokeilemaan yksi kerta. Eli kenties voisitte käydä jo keväällä kokeilemassa jotain, jos joku tuttu on jo mukana sopivassa harrastuksessa.

Vierailija
10/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki tiedät kaupunkisi urheiluseuran nimen ? ;)))


Taitaa minulla olla paljon hommia, kun pitää aloittaa siitä urheiluseurojen nimien selvityksestä. ;) Taidan olla pihalla kuin lintulauta. (Yksi nimi tuli mieleen, mutta Googlen mukaan se oli naapurikaupungin poikakuoro, eikä suinkaan urheiluseura. )

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin yrittää tietää/ löytää oikean nimisen urheiluseuran,jos apua kaipaat ;)

Vierailija
12/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmoittaudutaan jo silloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä kaupunki?

Vierailija
14/15 |
15.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kaupungin sivuilla on kerrottu mitä seuroja kaupungin alueella toimii.



Mutta seurojen kotisivut ovat yleensä olemattomia, ja yllätys on ollut, ettei kaupungin järjestämästä toiminnastakaan aina saa tietoa netistä. Siellä saattaa olla vain ihan yleisesti, että kaupunki järjestää uimakouluja eri ikäisille. Mutta ei mitään että milloin ja missä minkä ikäisille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
16.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnan nettisivuilta pääsin tosiaan jo hyvin alkuun.Kunnan sivut ovat hyvät, monien urheiluseurojen sen sijaan melkoisen huonot.



Heti silmään pisti ainakin uimakoulu, johon pitäisi lapsukaiset yrittää saada syksyllä tai viimeistään keväällä. Tuossa ihan parin kilsan päässä olisi lauantaisin satujumppaa, joka kuulosti kivalta, jos sitä on jatkossakin (6-8 votiaille).



Täytyy kesällä tutki tarjontaa uudestaan ja seurata myös lehtiä silmä kovana.



t.ap