Antaisitko häälahjaksi lähisukulaiselle 50e kahdeksalta ihmiseltä?
Häistä on kulunut kohta kuukausi, ja tänään oli tupsahtanut tilille tädin perheeltä häälahja (ai vähän myöhässä... ) joka oli siis 50e. Perheestä oli häissämme 6 aikuista ja 2 kouluikäistä lasta. Ilmeisesti söivät ja joivat ensin kokonaisen päivän laskuumme, sitten katsoivat, kuinka paljon aiheellista maksaa. Eipä kata ruokakuluja ei.
Kommentit (25)
Kuvittelitteko tosiaan, että saatte niin arvokkaita lahjoja, että pääsette kuluista plussan puolelle? Olisiko kannattanut pitää vähän pienimuotoisemmat häät siinä tapauksessa - tai kerätä ovella pääsymaksu?
Kyseessä sulhasen vanhemmat, sekä 2 siskoa perheineen?
T: morsian The Devil Herself
Tosin itse saimme yhdeltä yhdeksän hengen perheeltä 30 euroa. Siis isä, äiti, kuusi poikaa sekä tytär ja miehensä. Eivät ole meille mitenkään läheisiä ja kutsuttiin vain pakosta (herttainen ja ihana anoppini sanoi että kyllähän ne pitää kutsua, hänen siskonsa perhe siis - emme halunneet anoppia loukata). Emmekä todellakaan odottaneet että kaikki tulevat. Halvalla irtosi ateria ja vielä iltajuomatkin.
Jos itse olisin samassa tilanteessa, niin hmmm...
on kyllä vaikea hahmottaa, kun lahjoihin katsomatta olin kiitollinen kaikille, jotka olivat todistamassa onnellista päivää ja kivoja bileitä.
Varmaan rahalahjojakin saatiin, mutta en kiinnittänyt huomiota, keneltä minkäkin verran.
Olisitte pääsymaksun perineet, jos meni yli varojen.
aina summa on jonkun mielestä liian pieni. Meillä rahavarat joskus todella vähissä. Jos häihin on kutsuttu, sinne mennään jottei loukattaisi hääparia. Lahjan kanssa voi sitten kyllä joutua todella käyttämään kekseliäisyyttä jotta rahat riittäisivät. Häihin kun yleensä joutuu matkaamaan autolla (bensa) ja monesti myös yöpymään (hotelliyö + ruuat). Rahaa siis menee näihin häihin reilusti vaikka hääparin lahjaan ei hujasti laittaisikaan.
-nelihenkinen perhe-
Jos ei ole varaa pitää juhlia (ts. oletetaan, että vieraitten lahjojen hinnalla katetaan juhlien kulut) niin kannattaisko järjestää halvemmat juhlat -tai jättää juhlimatta kokonaan? Eikö tärkeintä olekaan juhlistaa tärkeää päivää ystävien ja tuttavien kanssa? Ihan hirvittäväksi rahan- ja lahjojenruinaamiseksi menneet nuo hääjuhlinnat >:(
sekä tädin aikuinen tytär+tämän mies, sekä kaksi lasta.
Täti ei ollut ilmeisesti muistanut lahjaa aiemmin.
Ei ollut korttiakaan. Mutta eihän sitä kaikkea voi muistaa.
Lähelläni ei ole yhtään ihmistä, joka puhuisi häävieraista, lahjoista ja kulujen kattamisesta siihen sävyyn, kun ap+moni muu tässä ketjussa.
Lahjan voi vaikka kokonaan jättää hankkimatta, jos ei keksi, tai ei varaa! Ihan yhtä arvokkaita vieraita kaikki. Ja kestitseminen ilo!
Vierailija:
aina summa on jonkun mielestä liian pieni. Meillä rahavarat joskus todella vähissä. Jos häihin on kutsuttu, sinne mennään jottei loukattaisi hääparia. Lahjan kanssa voi sitten kyllä joutua todella käyttämään kekseliäisyyttä jotta rahat riittäisivät. Häihin kun yleensä joutuu matkaamaan autolla (bensa) ja monesti myös yöpymään (hotelliyö + ruuat). Rahaa siis menee näihin häihin reilusti vaikka hääparin lahjaan ei hujasti laittaisikaan.-nelihenkinen perhe-
Siis senkö takia häitä pidetään, että niillä tienattaisiin? Eikös ne häät ole sitä varten että kaksi ihmistä rakastaa toisiaan ja haluavat mennä naimisiin ja juhlia sitä heille läheisten ihmisten kanssa?? Ei kait sitten!
Onneksi oltiin fiksuja ja pidettiin pienen pienet häät, joissa vieraita oli kaiken kaikkiaan 5! Eipä tarvinnut tuollaisia pohtia!
Lähetähän ap lasku näille lähisukulaisille ja sano ettei heidän maksunsa nyt korvannut heidän aterioitaan!!!
sukulaisilta luulis enempi heruvan.. me annettiin jo kaveriporukan kanssa 50 per henkilö..
Vierailija:
sukulaisilta luulis enempi heruvan.. me annettiin jo kaveriporukan kanssa 50 per henkilö..
Lahja on lahja, ja kertoo kyllä arvostuksesta hääparia kohtaan aika paljon. Rahalla voi arvostaa, mutta ehkä 50e sukulaiselle on aika alakanttiin. Sain tädiltäni hänen virkkaamansa sängynpeiton, ja arvostan sitä toisaalta enemmän kuin yhtäkään 200e lahjashekkiä. Ystäväpariskunnille olemme keränneet juuri tuon 50e per perhe/pari/sinkku, ja ostaneet esim lahjakortin.
tai sitten teillä oli niin paskat häät ettei halunneet antaa enempää:D jos niitä alko vituttaan toi rahankeräysmeininki ja päättivät että meiltä ette ainakaan saa nyhdettyä rahaa;) hmmm... ihmetyttää kyllä se että vasta jälkikäteen laittoivat...
Vierailija:
Kyseessä sulhasen vanhemmat, sekä 2 siskoa perheineen?T: morsian The Devil Herself
Eihän ketään oikeasti kiinnosta, paljonko rahaa kukakin häälahjaksi laittaa, vai laittaako ollenkaan?
Rakkautta, ystäviä, ihana tunnelma ja tarjoamisen ilo; näin omassa lähipiirissäni.
Vai oletteko tosi pahassa rahapulassa, ja siksi menneet naimisiin..?
Ja maksoi 20¿. Samaa astiasarjaa, mitä heillä jo on, poistomyynnistä.
Onko joku oikeasti noin kaistapää, että laskee jokaisen vieraan tuoman lahjan arvon ja vertailee, että tuliko nyt kulut katettua tällä henkilöllä???
Onneksi en ole saanut kunniaa tulla häihisi!!!
Aikuistu siis hyvä ihminen!
Vierailija:
Kyseessä sulhasen vanhemmat, sekä 2 siskoa perheineen?T: morsian The Devil Herself
Halutaan juhlia ja pitää hauskaa rakkaittemme kanssa. Lahjoja emme tartte, ystävät juhlimaan kylläkin ;)
Riippuu ihan siitä, miten läheisiä hääpari on. Normaalisti miehen suvussa kerätään lista, johon kukin porukka laittaa 10 euroa... Eli meillä ei siis ole asiaa tämän palstan immeisten häihin.