Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taidan ruveta kutomaan. Täällä on nyt niin vaisua.

Vierailija
31.03.2010 |

Löysin kivanoloisen liivin ohjeen ja sopivaa lankaakin löytyi kaapista. Eilen sain juuri valmiiksi lapaset lapselle ja nyt voisi kokeilla vähän vaativampaa työtä vaihteeksi.

Jos saan tämän liivin tehtyä, aloitan koko neulepuseron tekemisen.

Suhtaudun itseeni vähän epäillen kutomisen suhteen, sillä mulla on töitä ollut, joita en ole koskaan saanut valmiiksi. Nykyisin olen kyllä useimmat työt saanut jo valmiiksi, ehkä iän myötä on tullut mukava annos sitkeyttä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut kuukauden lukematta palstaa ja nyt taas muistui mieleen mikä täällä on se idea: keksiä aina joku tölväisy.



moikka!

Vierailija
2/4 |
31.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kutomaan.



Meilläpäin ei neulominen tarkoittaa ompelua ihan tarkalleen ottaen. Jos puhun neulomisesta, tarkoitan sitä kun otan neulan ja lankaa ja neulon jonkun kankaan toiseen kankaaseen kiini.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ei se kuitenkaan osannut vastata, miksi sitten ei käytetä neulaa vaan kutimia.

Mun isomummo, mummo ja äiti kutovat sukkia, eivät neulo.

Vierailija
4/4 |
31.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis ravelry.com. Siellä voi hakea erilaisia ohjeita vaikka millä kriteereillä ja saitin foorumeillakin keskustelu on aika paljon fiksumpaa kuin av:lla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kolme