lasten saamisen jälkeen elämästä on tullu paskaa!
Valvon kaiket yöt kuopuksen kanssa, päivät kuuntelen esikoisen jatkuvaa kiukuttelua ja huutamista. Oon niin väsyny etten pysty enää edes nukkumaan kun siihen on mahdollisuus. Korvissa soi, kuvittelen että vauva itkee vaikka ei itkekään.
Itken itse mitä pienimmästä asiasta, ja ainoa ajatus on että haluan pois täältä.
Kommentit (6)
muttei ole tarkoitettu sellaiseksi. Kysy neuvolasta, voisitko saada esimerkiksi perhetyöntekijän teille käymään säännöllisesti niin, että saisit vaikka vähän omaa aikaa. Perhetyöntekijä hoitaisi lapsia sillä aikaa ja pääsisit vaikka ulos tai voisit nukkua.
jotka paheksuvat "vain" yhden lapsen hankkivia, lukevat ap:n viestin...
Mutta tosiaan, olet oikeutettu omaan aikaan ja lepoon ja lasten isälläkin on velvollisuus sitä sulle järjestää edes viikonloppuisin ja ollessaan lomilla.
niin saat nukkua päivällä kun pienempi on päiväunilla
Minulla on vauva ja kaksivuotias, ja he ovat tosi haastava pari yhdessä. Ellei olisi myös viisivuotiasta ja seitsemänvuotiasta, tulisin varmaan hulluksi. Isommista on apua ja toisaalta myös se kokemus, että tämä aika MENEE OHI ja elämä palaa taas, se omakin elämä oikeasti tulee takaisin - unet ja järki ja kaikki!
MLL, Väestöliitto, neuvola, sukulaiset, ystävät - pyydä ja ota apua vastaan!
Univaje vielä pahentaa kaikki asiat kymmenenteen potenssiin. :(
puhu vaikka neuvolassa...