Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä johtuu jos ekaluokkalainen poika kiusaa muita ja häiriköi?

Vierailija
20.01.2010 |

Jatkuvasti. Kotona ongelmiako? Vai luonteesta johtuvaa? Ei usko opettajaaa ja kiusaa muita, esim kampittelee, puhaltelee toisten korviin, häiriköi ruokailussa jne jne. Mikä vialla?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi reagoi johonkin tai on sosiaalisesti heikoilla -ei osaa ystävystyä- tai on kertakaikkisen vailla kasvatusta ja empatiaa, sympatiaa

Vierailija
2/3 |
20.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsia olis ihan hyvä vähän kasvattaakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että lapsella on vaikeuksia solmia sosiaalisia suhteita ja hän yrittää saada kontaktia ja huomiota negatiivisella tavalla. Varmaan kasvatuksellakin on sijansa, lapselle ei ole opetettu oikeita tapoja lähestyä muita ihmisiä. Nyt pitäisi se negatiivisuuden kierre saada poikki, opastaa lasta käyttäytymään oikein ja saada hänelle positiivisia kokemuksia muiden kanssa toimimisesta. Ihan liian usein tämmöiset tapaukset julistetaan suoralta kädeltä huonosti kasvatetuiksi häiriköiksi - he i eivät ole sitä vielä ekalla luokalla mutta jos heitä ei auteta heistä kyllä tulee sellaisia parissa vuodessa.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan yhdeksän