milloin ootte antaneet lapselle ekan tyynyn?
1,4kk vauva ja alan miettiä vasta tyynyä. Pyörii tosin edelleen aika lailla, että tukehtumisriskihän tuo ois. Viereen tosin tulee joka yö että siinä sen tyynyn vois sitten varmaan laittaa...
Korvatulehduksia jatkuvasti, silläkin mietin että nostaisi edelleen päätä kohompaan. (pinnasängyn päätyä jo kohotettu kirjoilla)
Milloin teillä vauvalle eka tyyny, ja millainen? Vauvojen 1cm ohut lättänä ensityyny vai se lastentyyny, oisko se jonkun 3-5cm korkea?
Kumpaa suosit?
Kommentit (8)
laitoin lastentyynyn petarin alle, kun vieressäkin tunki päänsä mieluiten mun käsivarren päälle. Toisille tein samoin, kun olivat useasti flunssassa ja piti saada päätä vähän koholleen (pinnistä ei viitsinyt kohottaa, kun nukkuivat välillä väärin päin, eli olisivat olleet sitten pää alaspäin:/). Lastentyynyllä on sitten menty 6-vuotispäivään saakka ja sitten on vaihdettu matalin Princess -tyyny.
1,4kk vauva ja alan miettiä vasta tyynyä. Pyörii tosin edelleen aika lailla, että tukehtumisriskihän tuo ois.
Anna mä arvaan, esikoinen?
Ja jos se on 1 v 4 kk, niin kyseessä ei ole enää vauva.
semmoset lastentyynyt, ei nuo nyt kovin korkeat ole, ehkä just 2-3 cm. Esikoinen nukkui nyt pari yötä tavallisellakin tyynyllä, kun omansa kävi pesussa.Hänellä ikää 3 v.
Tosin esikoinen on jo 10v :D
Tuo on vaan sellanen tuo kuopus että pyörii ja repii kaiken naamansa päälle. Esikoinen nukku kiltisti siinä mihin laittoi, tää pyörii akselinsa ympäri niin että laidat kolisee.
ap.
Tosin esikoinen on jo 10v :D
Tuo on vaan sellanen tuo kuopus että pyörii ja repii kaiken naamansa päälle. Esikoinen nukku kiltisti siinä mihin laittoi, tää pyörii akselinsa ympäri niin että laidat kolisee.
ap.
Alkaa olemaan silmät ristissä jo.
ap.
eli laitat tyynyn petarin alle, tai jos ei ole petaria, niin lakanan alle. Eipä saa revittyä pois paikaltaan.
Meillä nyt 2v 2kk poika nukkuu aina mahallaan joten en ole pitänyt tyynyn kanssa kiirettä. Just tänään mietiskelin kyllä että olisiko siitä jotain hyötyä/iloa vai olisko ihan turha.