KOLMOSET!
Nyt on sitten varmaa että kolme, tervettä tyttöä on tuloillaan. Onko täällä muita kolmosten vanhempia?
Pystynkö ikinä lähteä minnekään heidän kanssaan, miten ihmeessä saan heitä vaunuihin. Pelottaa että jään kodin vangiksi moneksi vuodeksi :/?
Otan vastaan muiden kokemuksia vaunuista, kolmosten vaunut vai kaksosten ja sitten vaikka rintareppu ym? ja vielä normirattaat?
Kommentit (17)
Kaikkein tärkeintä monikkoarjessa on mielestäni se, että vauvoilla on suunnilleen samanlainen ruokailu- ja nukkumisrytmi.
t: kaksosten äiti
ja kotipalvelu avuksi niin saa vähän kunnalta apua! Onnea valtavasti!
joku kodinhoitaja niillä ainakin aluksi apuna.Kuulema rattaat oli vaikea löytää ja löysivät lopussa ne jonkun kaverin kautta Saksasta.
palkkaa palvelija
palaa toihin niin nopeasti kuin mahdollista
Hyvin se menee. Kannattaa ottaa joku läheinen ystävä tai sukulainen lähipiiriin joka tukee sinua monikkoarjessa. Parisuhteelle monikkoarki saattaa tuoda haasteita.
Yksi juttu kyllä särähti korvaan...nimittäin miten voit sanoa jo nyt että tytöt ovat terveitä?:O Vastasyntyneistäkään kun ei sitä aina osata heti sanoa....
aika rankkaa on ollut (pojat ovat nytten 5 vuotiaita koltiaisia, joka paikassa mukana.
En muista juuri mitään ensimmäisistä vuosista. Oltiin aivan puhki vaikka äitini lähes asui meillä.
Tuossa 1,5 vuoden aikaan tuli sellainen oikea aaah, tätä helppoutta fiilis, kun pojat oppivat kävelemään.
Meillä oli pojilla tälläiset kolmeperäkkäin systeemi rattaina, mutta todella epäkäytännöllinen oli minusta käytössä.
http://www.discountschoolsupply.com/NewDSS/Product/ProductDetail.aspx?p…
Myöhemmin ostettiin sitten yhdet kaksosten rattaat ja yhdet yksin istuttavat.
Paljon näiltä on myös saanut, ihania koltiaisia
auttamaan. yhdenkin vauvan kanssa on rankkaa...
Kokemuksia en osaa antaa, mutta paljon onnea ja voimia teille! Varmasti menee kaikki hyvin, kun pääsette rutinoitumaan arkeen!
... Tässähän nytkin on toinen rinnalla... Apua tulet tarvitsemaan, selvittele jo etukäteen perhetyöltä, kodinhoidolta tms. Hanki tiskikone ja kuivausrumpu sekä tuttipulloille steriloija. Valmistaudu henkisesti siihen, että teitä tuijotetaan ulkona ja kaikilla on oikeus kommentoida tilannettanne. Tämä on ongelma jo kaksosten + 3-vuotiaan kanssa kulkiessa.
Liity hyvissä ajoin paikalliseen monikkoyhdistykseen. Ainakin täällä Turun seudulla sieltä saa hyvää tukea ja neuvoja.
Triplaonnittelut ja tsemppiä odotukseen!
Mä täällä nimiasiaa pohdiskelin jokunen päivä sitten. Meille myös tulossa kolmoset. (clomit ilmeisesti vaikutti ratkaisevasti asiaan)En ole vielä halunut tietää sukupuolia, mut nimiasia askarruttaa ja nyt mietittykin josko sittekin kysyis lääkäriltä joka sukupuolet tietää:)
Me ollaan tilattu tällaiset vaunut http://www.pocket-lint.com/images/dynamic/c3f506a83828749e24261abf74025…
Hyvin me kuule pärjätään, usko pois :D
Jos syntyvät nyt keväällä/kesällä, niin helpompaa liikkua. Talvella kolmosten rattaat on tosi raskaat lumessa. Kesällä ne on oikein hyvät ja jos lapset kerkeää kasvaa talveen mennessä niin paljon, että saat ne pulkaan istumaan, niin helpottaa kummasti.
Onnea nyt vaan kolmosista!
Kaveri sai vuosi sitten kolmoset ja kyllä heillä on raskasta. Itse kukin on heitä käynyt jelppimässä sukulaisista ja kavereista mutta nyt alkaa jo helpottamaan pikku hiljaa. On niissä kolminkertainen työkin mutta kyllä se ilokin on kolminkertaista. Ei mitään lastentahtisia syöttöjä vaan kaikki samaan rytmiin heti!
Hienoa ja onnea! Mutta miten voit tietää heidän terveytensä?
Täällä on monta kertaa viikossa tai ainakin kerran viikossa aloituksia että meille tulee kolmoset yms. Aika vaikea enää uskoa näitä juttuja kun huomioi että Suomessa syntyy noin 10 kpl kolmosia vuodessa.
Ja täällä palstallahan on myös kaksi äitiä, joilla on kummallakin kolmoset ja kahdet kaksoset...