G: Minkä ammattiryhmän edustajan kanssa et seurustelisi?
Minä laskisin miinukseksi jos tyyppi olisi kiinteistövälittäjä, mutten ole tässä täysin ehdoton.
Kommentit (17)
Olin kauan sitten treffeillä miehen kanssa, jolla oli aiemmin mennyt bänks psykologin kanssa. Tietotaitonsa ansiosta tämä ex oli ilmeisesti ollut poikkeuksellisen taitava repimään häntä henkisesti kappaleiksi. Mieluummin välienselvittelykumppaniksi vaikka verisesti loukattu floristi kuin verisesti loukattu psykologi...
Myös jos mies ei olisi päässyt macdonaldsin keittiötä tai marketin kärrypojan hommaa pitemmälle elämässään, miettisin siinäkin pari kertaa.
se maailman vanhimmaksi mainittu ammatti olisi pahin vaihtoehto...
Jotenkin tuntuu että balsamoija voisi hiukan tökkiä ajatuksena myös. Tuo kiinteistövälittäjä ei ole läheskään yhtä paha.
Jotenkin mielessä pyörii liian tarkka kontrollifriikki :)
Häkkikanalan omistaja
Tupakkayhtiössä suunnittelu/mainontatöissä oleva
meidän firman miesmyyjistä ainakin 80-90% pettää puolisoaan
poliisi, taksikuski, kiinteistövälittäjä, myyjä tai muuten myyntihenkinen ihminen ja sitten kaikki sähkö-, putki- ja raksamiehet.
Turkistarhaaja, häkkikanalan omistaja
Tupakkayhtiössä suunnittelu/mainontatöissä oleva
Ja lisäksi armeijalle työskentelevä tai asekauppias. Pitkä miinus tulisi myös metsästyksen tai ampumaurheilun harrastamisesta.
Jotenkin mielessä pyörii liian tarkka kontrollifriikki :)
ollut opettajien pikkujouluissa ja oli hurja meno siellä, ei olis ikinä uskonu....
Itselläni: kiinteistövälittäjä, rallikuski (en varmaan jaksais sitä "naimisissa myös auton kanssa"), poliisi ( ei vois itse harrastaa omia pikku laittomuuksia ) , hunks-tanssija, kampaaja-maskeeraaja.
kunnolliset oikeat ammatit kelpaavat minulle. Vain rikollinen ja muu vastaava epäilyttävä toiminta (esim. prostituutio) eivät ole minun juttuni.
kiinteistövälittäjät. paskaa puhuvia ja valehtelijoita koko sakki
Esim. lentäjä. Enkä oikeestaan ainakaan kenenkään reissutyöläisen kanssa alkaisi. Sitä olis vähän liikaa yksinhuoltajana. Muuten on aikalailla sama.
-jääkiekkoilija, rallikuski tms. Joku muu urheilija menettilisi mutta nuo eivät ainakaan
- turkistarhaaja
-pappi tai vastaava, sillä olen ateisti
-portsari (ehkä joku harva kelpuutettava yksilö löytyisi)
Lisäksi teurastaja, eläinkokeita tekevä tutkija, kosmeettista kirurgiaa (siis nimenomaan ns kauneusleikkauksia, ei esim. palovammojen korjauksiin liittyvää tms.) työssään edistävä henkilö jne.
Kaikki on kytköksissä kaikkeen, kaupanmyyjäkin edistää työssään turhaa kulutusta jne. Toiset alat ovat kuitenkin ilmeisemmin ongelmallisia kuin toiset. Nykymaailmassa asioiden, esim. tuotteen ja tuotantotavan yhteyksiä on usein vaikea nähdä, enkä siis lähtisi syyttämään kaupanmyyjää epäeettisyydestä. On kuitenkin eri asia haluta nimeomaan ja tietentahtoen esim. turkistarhaajaksi.
Useimmat meistä voivat valita ammattinsa suht vapaasti, eikä kenenkään ole pakko valitsemalla valita alaa, johon sisältyy merkittävää eettistä problematiikkaa. Mielestäni tällainen valinta kertoo jotain ihmisestä.
Tosin oman kokemukseni mukaan 5% tästäkin ammattiryhmästä on vallan fiksuja ja skarppeja.
Poliisia ja palomiestä karsastaisin, koska pelkäisin liikaa, että toiselle sattuu töissä jotain ikävää.