Raskaus ja tupakointi? taas tästä aiheesta...
Kuinka pahaa jälkeä saa aikaan 2-3kpl/vrk tupakkaa lapselle??? Asiallisia vastauksia/kokemuksia? Ei näitä vastauksia että et ansaitse lasta tai toivottavasti lapsesi kuolee... Kyllä lapsen elämän voi pilata niin monella muullakin tavalla myöhemmin (ja pahemmin) kuin tällä. Luulisin :)
Kommentit (3)
kyse ei enää niinkään ole nikotiiniriippuvuudesta vaan tavasta. Lopettaminen siis kannattaisi.
Ei varmaan kukaan pysty sanomaan, mitä haittaa parin tupakan polttamisesta on sikiölle, koskaan ei tiedä kuitenkaan, että vaikket polttaisi yhtään, voisi lapsella silti olla terapian tarvetta myöhemmin jostain syystä.
Kaverilleni, joka poltti raskausaikana, oli (tästä on kyllä jo 13 vuotta aikaa) terveydenhoitaja sanonut, että jos polttaa vain pari päivässä ei suurempia vaurioita synny. Pojat ovat (odotti siis kaksosia) aina sairastelleet aika paljon, toinen on aika impulsiivinen ja levoton, molemmat vilkkaita (normaalirajoissa kuitenkin), mutta mistä sitä tietää, aiheutti tupakka nämä asiat, vai onko kyse vaan temperamentista, geeneistä ja huonosta vastustuskyvystä.
Kaksi tai kolme ei vaikuta paljolta, mutta toisaalta jatkuva päivittäinen pienikin altistus voi olla sikiölle liikaa. Tässäkin asiassa varmaan yksilöllisillä tekijöillä ja silkalla tuurila on sijansa, minäkin tiedän raskausaikana tupakoineita äitejä, joiden lapset ovat terveitä ja kaikin puolin normaaleja, mutta tietysti yleisesti ottaen tupakka on myrkkyä sikiölle.
Sinuna silti lopettaisin raskauden ajaksi - jos en muuten niin omatuntoni vuoksi. Jos lapsellasi ilmenee myöhemmin ongelmia, sinun ei ainakaan tarvitsisi arvuutella, johtuvatko ne tupakoinnistasi. Riippuvuutesi on luultavasti pelkkää psyykkistä laatua, koska pärjäät vain parilla tupakalla päivässä.
ei ole hirveä määrä,itse en ole koskaan tupakoinut,kahvia sen sijaan kului alkuraskauden pahoinvoinnin jälkeen reiluhkosti ja normaaleja lapsukaisia nuo ovat.Ystäväni jolla 3 lasta poltti kaikista lapsistaan raskausaikana,tarkkoja kpl määriä en kyllä osaa sanoa. Varmasti enemmän kuin tuo 2-3 tupakkia.Hänen lapsillaan ollutkin erinäisiä vaikeuksia.Eka lapsi tarvitsi puheterapiaa ja hänellä myös liimakorva,keskimmäisellä ei niinkään mitään, hänestä poltti kuulema vähiten ja kolmosella oli vauva-astma ja hengitys rohisee vieläkin vaikka ikää jo kuutisen vuotta.