Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ennakoivia supistuksia, kokemuksia ja neuvoja kiitos. ov

Vierailija
26.10.2007 |

Olen vasta viikolla 28 ja supistuksia usein ja kivuliaita. Lääkärissä käyty ja muuta hätää ei ole. Olisiko kokemuksia mitä erityisesti välttää tai jopa mikä auttaisi.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselleni auttoi lepo! Se oli kyllä parasta lääkettä supistuksiin, mitä minulla tuli n. rv20 lähtien.



Ja jos olet lääkärissä käynyt ja paikat olivat vielä normaalisti kiinni, niin älä huoli.



Itse synnytin supistuksista huolimatta rv 39+6.



Onnellista loppuodotusta ;)

Vierailija
2/2 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä harjoitussupistukset eivät avaa kohdunkaulaa ja käynnistä synnytystä, mutta joskus ne voivat niin tehdä, joten on hyvä käydä tarkistuttamassa kohdunsuun tilanne, jos kovasti sattuu ja/tai tulee veristä vuotoa.



Jos supistukset yllättäen lisääntyvät selvästi, taustalla voi myös olla jokin hoitoa vaativa tulehdus, joka lisää niitä supistuksia.



Itselläni tuli pitkäkestoisia ja voimakkaita harjoitussupistuksia jo viikolta 23 ja olin niiden vuoksi sairaslomalla esikoista odottaessani. Lapsi syntyi kuitenkin yli la:n ja vaati kahden vuorokauden tuskaisen pukerruksen. Toisessa raskaudessa oli myös noita harkkareita jo varhain, mutta kun tiesin tilanteen ja kävin kontrolleissa, en tarvinnut saikkua. Kuopuskin syntyi yli la:n.



Itse huomasin, että monen suosikki tukivyö LISÄSI suppareita. Kohtuni on ilmeisen kosketusarka ja se tiukka tukivyö - joka auttaa selkävaivoihin ja liitoskipuihin - hieroi liikaa kohdun seutua. Joskus supistelu siis voi johtua tuollaisistakin asioista.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla