Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Apua, 1,5 v ei nuku päiväunia enää
25.10.2007 |
Kahteen viikkoon en ole saanut nukkumaan päiväunia ollenkaan, nukahtaa ehkä joskus satunnaisesti vaunuihin jos ulkoillaan tai sitten kuudelta illalla simahtaa rättiväsyneenä. Mitä ihmettä voin tehdä tuon kanssa, huutaa sängyssään vaikka tunnin, eikä vieressäkään nukuttelu auta? Eikös ton ikäsen pitäs vielä kuitenkin nukkua päikkärit.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ehkäpä lapsella on joku vaihe?
Meillä on pojalla (nyt 2v11kk) ollut kanssa pieniä ajanjaksoja jolloin päiväunien nukkuminen on ollut tosi tosi vaikeaa. Jos aamulla ei ole ulkoiltu tarpeeksi pitkään tai tehty muuta " energiaavievää" , ei uni tullut ollenkaan. Mutta meillä ja tietojeni mukaan monessa muussakin perheessä näistä on päästy yli sitkeällä nukuttamisella ja poikamme nukkuu päiväunet edelleen.
Tsemppiä siis. Kannattaa olla vaan sitkeä ja laittaa lapsi aina samojen rutiinien kautta päiväunille ja hyssytellä ja kertoa lapselle, että päiväunet ovat todella tärkeät jotta jaksaa illalla leikkiä. Meillä se on auttanut aina.
T: äiti ja nukkuvat pojat 2v11kk ja 7kk