Helppoa suolapalaa synttäreille? Vinkkejä...
Kommentit (5)
Eli ostat valmiin voitaikinalevy, kaulit sen isommaksi, levität päälle tuorejuustoa makusi mukaan, rullaat, leikkaat siivuiksi ja paistat uunissa.
Cocktail-palat ovat kyllä kivoja, mutta niissä on hirmuinen pilkkominen ja näpertäminen...
-Levitä hieman tomaattikastiketta, juustoa, oliiveja, salamia tms. letuille pariin-kolmeen kerrokseen
-Kuumenna uunissa tai mikrossa
-Leikkaa slaisseiksi
Nakkikääröt ovat olleet meidän suosikkeja ja maistuneet niin lapsille kuin aikuisillekin.
Eli leikkaa valmiista voitaikinasta suht ohuita suikaleita. Kieritä suikale prinssinakin ympärille ja paista. (Nakkia saa jäädä näkyviin väleistäja päistä.) Meillä myös lapset tykkäävät tehdä näitä.
Voidaan lämmittää ennen tarjoilua, mutta maistuvat myös kylminä.
valmis sunnuntai piirakkataikina pakasteesta, siinä lukeekin täytteen kananmunan määriä yms. että saa osviittaa. ja täytteeksi esim. meillä: fetaa, paprikaa, jauhelihaa.(voitele vuoka unohtui) ja sitten kaadetaan päälle keskenään sekoitettuna se kananmuna olikohan 3 kpl + keiju ruohosipulilevite + vähän mustapippuria + kasviskermapurkki+ juustoraastetta. Ja päälle vielä vähän juustoraastetta. tässä ne taisi olla, mutta pakkauksessa tosiaan lukee ohjetta kanssa. oikeasti ei ole vaikeata ja meillä on kaikki vieraat tykänneet.
ym ja niille dippikastiketta.