Oikeastiko raahaatte ulkomaanreissuille lapsille purkkiruoat Suomesta mukaan? Miksi? Olen makin yhdeksi paivaksi jotain mukaan roudannut, mutta etta koko matkalle. Se menee vahan
Kommentit (80)
Vierailija:
Kuten jo monet totesivat, miksi kuluttaa lomaa ruoan kokkailuun tai sen " metsästämiseen" ?! Muutama ruokapurkki matkustanee mukana kouluikäiseen asti!
Miksei voi syödä ihan tavallista ruokaa lähemmäs kouluikäisenä?
Terve poika syntyi vaikka äiti joi viiniä ja olutta ranskalaiseen tapaan. ( ei päihtyäkseen)
Huoli ja kaupoissa kiertäminen, jos joku lapselle kelpaisi. Minulla ei ainakaan ole siihen varaa.
Ei kiitos, Omat safkat mukaan ja kaikkien loma on pelastettu.
Me asumme etelä-Euroopassa ja kaikki lapsemme ovat siis tottuneet vauvoina täkäläisiin lastenruokiin ja vaippoihin. Mutta kun käymme 2-3 kertaa vuodessa Suomessa, niin en raahaa täkäläisiä tuotteita mukanani Suomeen. Lastemme (3 kpl) mielestä kyllä suomalaiset ruoat ovat täkäläisiä pahempia (lähinnä mauttomampia), mutta kyllä kaikki ovat niitäkin suostuneet syömään. Ja vaipatkin ovat kelvanneet meidän perheelle Suomessakin, vaikka minusta ovatkin monesti huonompia laadultaan kuin täällä. Pamperseja saa onneksi Suomestakin ja ihan samoja ovat kuin täällä. Mutta siis kyllä lapset, vauvatkin, voivat sopeutua lomilla JOPA suomalaisten kauppojen tarjontaan, miksei sitten toisinpäin?
Vierailija:
Mutta siis kyllä lapset, vauvatkin, voivat sopeutua lomilla JOPA suomalaisten kauppojen tarjontaan, miksei sitten toisinpäin?
PS Espanjassa Pamperseja myydään Dodot-nimellä.
Vaan ehkä yhden kerran elämässäni lomalla vauvan tai taaperon kanssa.
Miksi minun pitäisi pilata kaikkien ainutkertainen matka lapsen kitinän ja nälän takia? Onko se sen arvoista? Lapsi kun on sihtikurkku.
Onhan se selvää jos matkustaisin Italiaan alvariinsa lapsetkin tottusivat sikäläiseen ruokaan. Vai tottuvatko sinun lapsesi suomalaiseen ruokaan? Onko heillä kivaa kun ruoka maistuu pahalta, mutta syödä pitää kun muuta ei ole tarjolla? Millainen loma se sellainen on jossa pitää syödä pahaa ruokaa? Minä miettisin kahdesti lähtisinkö sellaiselle lomalle. Lähtisitkö sinä usein sellaiselle lomalle?
Minusta loman kohokohtia on maukas ruoka joka on helposti saatavilla.
# toisin päin
Me asumme etelä-Euroopassa ja kaikki lapsemme ovat siis tottuneet vauvoina täkäläisiin lastenruokiin ja vaippoihin. Mutta kun käymme 2-3 kertaa vuodessa Suomessa, niin en raahaa täkäläisiä tuotteita mukanani Suomeen. Lastemme (3 kpl) mielestä kyllä suomalaiset ruoat ovat täkäläisiä pahempia (lähinnä mauttomampia), mutta kyllä kaikki ovat niitäkin suostuneet syömään. Ja vaipatkin ovat kelvanneet meidän perheelle Suomessakin, vaikka minusta ovatkin monesti huonompia laadultaan kuin täällä. Pamperseja saa onneksi Suomestakin ja ihan samoja ovat kuin täällä. Mutta siis kyllä lapset, vauvatkin, voivat sopeutua lomilla JOPA suomalaisten kauppojen tarjontaan, miksei sitten toisinpäin?#
Ollaan matkustettu Brasiliaan sekä Espanjaan vauvan kanssa ja molempiin todellakin olisi kannattanut viedä ruuat mukana.
Brasiliaan otettiin jonkin verran ruokaa ja sitten oli vain pakko syöttää hedelmäsoseita, vellejä ym loppu aika. Brasiliasta ei saanut ruokapilttejä mistään kaupasta. Hedelmäsoseita kyllä sai ja onneksi hotellin aamupalalla oli puuroa ym mitä lapsi pystyi syömään.
Espanja oli aivan kamala...sinne en ottanut ruokia mukaan ollenkaan ja se oli suuri virhe. Espanjalaiset vauvanruuat olivat kauheaa mössä mitä lapsi ei suostunut suuhunsa pistämään...enkä ihmettele. Olin todella pulassa lapsen kanssa sillä paikalliset purkkiruuat eivät kelvanneet. Sitten käytiin ravintoloissa tilailemassa kaikkea semmosta mitä pikkuinen edes vähän pystyi syömään...esim lasangea. mutta voitte kuvitela mikä huuto oli aina ruokaa odottaessa.
Voin kokemuksen syvällä rintaäänellä sanoa, että pieni vaiva on viedä suomesta ruuat. Saa lapselle laadukasta ruokaa, kotimaista ja kelpaa varmasti. Ei tarvitse lomalla alkaa tekemään ruokaa (koska minusta se ei edes olisi mikään loma jos soseuttelisin hotellissa porkkanoita) ja voi mennä kylläisen vauvan kanssa ravintolaan ja syödä itse rauhassa oma ruokansa. Hyvä puoli tässä on myös se, että matkalaukkuihin tulee mukavasti tilaa ostoksille ja tuliaisille kun vaipat ja ruuat jää paluumatkalta pois :)
-nyt viisaampi-
purkkeja raahanneet niitä paikallisiakin ruokia. Saattaahan olla niin, että lapsellenne ne kelpaavat, vaikka kaikki suomalaiset purkkipöperöt eivät maistuisikaan. Seuraavalla reissulla ei ehkä tarvitse pelätä ylipainoa eikä venäyttää selkää purkkimatkalaukkujen kanssa.
ja vauvani ei todellakaan ollut mikään nirso matkalla. Söi muunmuassa katkarapuja ja oliiveja ravintolassa :) mutta jos olisitte nähneet ne Espanjalaiset pöperöt, niin en usko, että yksikään aikuinen olisi niitä suuhunsa pistänyt. Kaikki oli muussattu yhdeksi harmaaksi liisteriksi. Mitään kalan paloja tai perunan paloja ei mössöstä voinut tunnistaa...se näytti harmaalta muovailuvahalta ja haisi aivan kauhealta. Maistakaa itse!
Ja jos haluaa varmanpäälle, että loma on lomaa kaikille, niin omat eväät mukaan. Ei tarvitse olla huolissaan ainakaan lapsen ruokailun suhteen jo ennen matkaa.
Kyllä se tuttu ja " turvallinen" menee paremmin alas.
tajuun ne esim MATKALLA, siis kun ollaan vaikka junassa menossa mutta muuten... miksi ette syötä lapsille normaalia ruokaa?? niissä purkkimössöissä on noin 50% vettä joka on sidottu tärkkelyksellä liisteriksi, ja keinotekoisia vitamiineja paikkaamassa kunnon raaka-aineiden puutetta (lukekaa tuoteselosteet jos ette usko) ja jo siitä niitten koiranruokamaisesta hajusta pitäis tajuta ettei ne oo mitään ihmisravintoa
Vierailija:
ja vauvani ei todellakaan ollut mikään nirso matkalla. Söi muunmuassa katkarapuja ja oliiveja ravintolassa :) mutta jos olisitte nähneet ne Espanjalaiset pöperöt, niin en usko, että yksikään aikuinen olisi niitä suuhunsa pistänyt. Kaikki oli muussattu yhdeksi harmaaksi liisteriksi. Mitään kalan paloja tai perunan paloja ei mössöstä voinut tunnistaa...se näytti harmaalta muovailuvahalta ja haisi aivan kauhealta. Maistakaa itse!
Vierailija:
Kaikki oli muussattu yhdeksi harmaaksi liisteriksi. Mitään kalan paloja tai perunan paloja ei mössöstä voinut tunnistaa...se näytti harmaalta muovailuvahalta ja haisi aivan kauhealta. Maistakaa itse!
koska kyseessä on vauva. Ei vauvalle ihan kauheasti espanjalaisesta ravintolasta löydy ruokaa. Kasviksia sieltä en syöttäisi, sillä niissä on suuri listeria vaara. Ja muu pöperö onkin sitten oikeastaan vain ja ainoastaan pastaa mitä voisi vauva alas saada. Sitten jos 2vko syö pastaa putkeen niin kyllä on masu kipeä lapsella. Että ehkä mä kuitenkin ajattelen sen verran lastani, että sen ei tartte vatsakivuissa kärvistellä matkalla kun äiti ole ole jaksanut kunnon ruokia mukaan ottaa!
Tuosta ajoituksesta, että meidän lapsi se on sellainen kun haistaa ruuan niin alkaa huutamaan sapuskaa vaikka ruokailuun olisi vielä 2h aikaa. Eli ajoitus on yhtä tyhjän kanssa :) ainoastaan juuri syöneenä ja kylläisenä suostuu hyväksymään sen, että ei saa nyt ruokaa.
mutta tuolla sinun logiikallasi lapseni ei olisi myöskään syönyt katkarapuja ja oliiveja sillä inhoan niitä yli kaiken ja sen kyllä näytin lapsen nähdenkin.
Kas kun kaikki lapset ei ole samanlaisia...jotkut lapset ihan oikeasti ei halua syödä harmaata mössöä vaikka sinun lapsesi haluaisikin.
että suomalaiset purkkiruuat on silti terveellisempiä kuin esimerkiksi thaimaalaisen keittiön ruuat lapselle. Ulkomaalaisessa keittiössä on kuitenkin aina riskinsä tauteihin joita purkkiruuassa ei ole. Ravintola ruoka on myös kovin suolaista.
Ja minä en ymmärrä miten joku kaheli lähtee " lomalle" tekemään hotelliin ruokaa tai juoksemaan ruokakaupoissa. pikkasen pimeetä! Kyllä meidän lomaan kuuluu ihan muunlaiset touhut!
Vierailija:
mutta tuolla sinun logiikallasi lapseni ei olisi myöskään syönyt katkarapuja ja oliiveja sillä inhoan niitä yli kaiken ja sen kyllä näytin lapsen nähdenkin.Kas kun kaikki lapset ei ole samanlaisia...jotkut lapset ihan oikeasti ei halua syödä harmaata mössöä vaikka sinun lapsesi haluaisikin.
Tarjositko todellakin vauvalle katkarapuja ja ulkomailla!?
Minun lapseni on syönyt tai ollut syömättä sitä, mitä on tarjolla. Selkeästi " yököttäviä" ruokia en hänelle pakota, mutta hän on aina joutunut syömään myös ei suosikkejaan. Niin Suomessa kuin ulkomailla.
Ja vielä rasvassa tiristettyjä! ...tai oikeastaan mummo tarjosi. kylläkin ystävänsä ravintolassa, joten tuote oli tarkistettua!
No mutta turhaa tästä intellä. Sinun lapsesi on todella mainioita kun syövät kaiken mitä nenän eteen laitetaan, minun lapseni arvostelukyky on hieman korkeampi kun osaa itse aikalailla arvioida ruuan. olisi mukavaa oikeasti antaa sinulle mahdollisuus maistaa sitä pöperöä mitä espanjassa myytiin ja kysyä, että söisitkö itse :) heh
No jokatapauksessa minä raahaan vauvoille ruuat mukana tulevaisuudessa, ihan loman helppouden takia. Tehköön jokainen niin kuin parhaaksi näkee!
söi-ei syönyt-söi-ei syönyt-söi-ei syönyt-söi-ei syönyt--söi-ei syönyt-söi-ei syönyt
Eihän se nyt niin ole, ettei mistään koko Espanjasta saa kunnollisia vauvan ruokia tai vaippoja! Mutta Kanarialla rantakohteiden kaupoissa on huonommat valikoimat kun meidän paikallisella R-kioskilla.
Ja ruokia tehdään eri resepteillä eri markkinoille, vaikka olisivat sitä Bonaa.