ISLAMILAINEN puolue- Kysy, suomalainen muslimi vastaa
Täällä suomalainen muslimi voi yrittää vastata kysymyksiinne:)
Tuskin kukaan oikeasti ajattelee, että ollaan sharialakia tänne ajamassa? Jos välttämättä haluaa kuulua sharialain piiriin, niin voihan aina muuttaa vaikka Saudiarabiaan.
Kyse onkin nyt siitä, että muslimit haluavat oman puolueen, onhan täällä uskonnonvapaus. Miksi siis kritisoida yhtä puoluetta, mutta ei esim. kristillisdemokraatteja? Jos kerran yksi uskonnollinen puolue sallitaan, niin miksi ei toista?
Ja muistutan, että Islamilaista puoluetta ollaan perustamassa, koska suomalaiset muslimit kokevat tarvitsevansa sellaisen. Suomihan on vapaa maa, jokaisella on oikeus mielipiteeseen.
Kommentit (27)
Jotenkin tulee vähän rusinat pullasta -fiilis. Eikö jo sharian aiheuttama yhteiskuntajärjestys anna aihetta epäillä koko uskontoa. Jos ei, niin miksi ei.
Ehkä olen lukenut uutiset huonosti, mutta minusta tämä menee vähän samaan sarjaan eläkeläisten puolueiden ym. kanssa, joilla ei tunnu olevan kovin kokonaisvaltaista uutta tuomista suomalaiseen poliittiseen kenttään.
Uskonto sanelee lait. Se ei sovi Suomeen. Meillä on sananvapaus ja uskonnonvapaus, se sallii teidänlaistenne hihhuleidenkin toiminnan.
mutta minusta mikään Saudien diktatuurikaan ei ole sellainen. Sellaista ei ole.
Suomessa on ihan hyvä elää vähemmistönä, mitään muslimin oikeuksia ei poljeta.
Suomi on kuitenkin sekularisoitunut luterilainen maa, ja kaljaa saa ruokakaupoista. Niin saa muuten Turkissa, Marokossa ja Dubaistakin löytyy possuosastot erikseen.
Esimerkiksi Turkissa on islam ja valtio erotettu toisistaan jo aikoja sitten. Suomessa kirkko ja valtio kulkee edelleen käsi kädessä.
Vierailija:
Uskonto sanelee lait. Se ei sovi Suomeen. Meillä on sananvapaus ja uskonnonvapaus, se sallii teidänlaistenne hihhuleidenkin toiminnan.
sharia-laki on yksi puolueen ajamista asioista? Siis jos kerran sitä ei tosissaan ajeta? Sharia-laki sellaisena jona sitä monissa maissa uutisten mukaan toteutetaan, ei kyllä sovi ainakaan minun (länsimaiseen) näkemykseeni oikeudenmukaisuudesta.
Voisitteko listata tähän tärkeimmät sahria-lain pääkohdat? Siis tyyliin miten suhtautuu ihmisen vapaaseen tahtoon, ihmisoikeuksiin, yksilön oikeuksiin, naisten oikeuksiin, yksilön velvollisuuksiin yhteiskuntaa kohtaan, uskonnonvapauteen...
kyselee kiinnostunut
Vierailija:
sharia-laki on yksi puolueen ajamista asioista? Siis jos kerran sitä ei tosissaan ajeta?
kyselee kiinnostunut
hyvä tietää jos niin. En sitten allekirjoita kannattajakorttia.
Vierailija:
Vierailija:
sharia-laki on yksi puolueen ajamista asioista? Siis jos kerran sitä ei tosissaan ajeta?
kyselee kiinnostunuthyvä tietää jos niin. En sitten allekirjoita kannattajakorttia.
Näin minä ainakin ymmärsin. Tosin kuuntelin kyllä hieman sivukorvalla, kun söimme samalla aamupalaa. Korjatkoon joku, jos olen väärässä. Voihan sitä kysyä niiltä kannattajakorttien kerääjiltäkin.
Muslimi ei voi kieltää uskoaan ja kääntyä esim. kristityksi tai ryhtyä ateistiksi. Kääntymisestä rangaistaan kuolemalla.
Naisen todistuksen arvo oikeudessa on vain puolet miehen todistuksesta. Mies saa avioeron sanomalla kolme kertaa " haluan erota" . Jos nainen haluaa erota, se on vaikeampaa. jne jne.
Tätäkö te suomalaiset muslimit oikeasti haluatte Suomeen?
Tulevaisuudessa kuitenkin Islam tulee olemaan valtauskonto suomessakin, joten totutelkaa ajatukseen.
Ette voi (tai ehkä ette uskalla) sitten enää pettää, ryypätä ja rällästää entiseen malliin. Hyvä niin!
Ihan normaalia, että suomalaiset muslimit haluavat oman puolueen.
mutta myös islamissa näkyy trendi, että kansa sekularisoituu. Todennäköisesti tällaista sekularismia tulee olemaan yhä enemmän ja enemmän, monet muslimimaathan ajautuvat siihen jos eivät ole jo ajautuneet.
Hadithkin sanoo että muslimit tulevat olemaan kuin meren vaahto (määrältään suuri, voimaltaan heikko)
Nimettömänä on kiva uhkailla, tulee sellaista vallantuntoa sinne huivin alle. LOL
Muistan sen, koska aika lailla hätkähdin tuon kuullessani. Täällä on sentään voimassa suomalainen lainsäädäntö, eikä mikään muu puolue ole ilmoittanut haluavansa sen kaatamista. Kyseessähän on jo laillisen yhteiskuntajärjestyksen vastustaminen!
Mitä meille naisille sitten sharia-laki merkitsisi, en uskalla edes spekuloida.
Vierailija:
Tulevaisuudessa kuitenkin Islam tulee olemaan valtauskonto suomessakin, joten totutelkaa ajatukseen.
Ette voi (tai ehkä ette uskalla) sitten enää pettää, ryypätä ja rällästää entiseen malliin. Hyvä niin!
Ne on ehdottomasti saatava kaikki pois.
ettei vika ole islamissa vaan ihmisissä ja kulttuurissa. Näinhän muslimimaiden naisten karseaa osaa selitellään meille turmeltuneille ja rappiossa oikeasti kärsiville länsinaisille. Heh.
ja shariasta yms, kun kukaan ei ole mikään oppinut eikä kannattajakortteja olla edes kerätty.
t toinen suomalainen muslimi, joka on äänestänyt Tarja Halosta ja vasemmistoa.