Minkä ikäiselle lapselle voi antaa jo lehmänmaitoa?
Kommentit (11)
ihan keittää allergeenit siitä vähenevät. Ettekö te ole käynyt lastenne kanssa neuvolassa??????????
Ja kyllä lapsikuolleisuus on ihan vähentynyt vuosikymmen vuosikymmeneltä. Ennenhän vauvat ovat sitten vain kuolleet siihen lehmänmaitoon eikä syytä ole tiedetty.
Se 70-luvun ja aikaisemmat sukupolvet ketä on lehmänmaidolla imeväisikäisestä ruokittu on nyt itse vanhempia, joiden lasten ikäpolvella on huimasti allergioita.
Niin ja se saivartelija joka antoi 11,5 kuiselle vauvalleen maitoa voi ihan itse miettiä onko hiukan eroa 6 kuisella kuin parin viikon päästä vuosikkaalla.
En olisi uskonut että tänä päivänä on noin tietämättömiä vanhempia.
ja maitoallerginen allergisoituu yleensä jo korvikkeelle. Sen sijaan alle 1v ikäisille korviketta/rintamaitoa ei saa korvata tavallisella maidolla, koska siinä on suhteessa proteiinia paljon enemmän kuin äidinmaidossa. Se voi rasittaa munuaisia.
Puuroa olen jäähdytellyt tavallisella maidolla jo parisen viikkoa.
Imetänkin vielä, mutta totutellaan yhteiseen ruokaan tällä tavalla.
Anoppi on nimittäin tuputtamassa koko ajan lapsille maitoa, kun vanha kansakin on antanut ja hänkin ja hengissä ovat. Meidän lapsillekin antoi alle 9 kk maitoa lasista, kun lapsenlikkana oli. Kehuskelikin sillä, kun tultiin hakemaan muksua, että äsken annoin maitoa ja hyvin maha kesti. Paitsi, että siitä hetken päästä puklas isot ja haisevat puklut lattialle. Siihen anoppi, ettei kait se vaan siitä maidosta?
Mies on koko ikänsä voivotellut suolistoonsa. Tähystyksessä käynyt ja mitään vikaa ei löydy. Itse hiljaisessa mielessä syyttänyt juuri tuota maitojuttua. Ja niin on myös miehen siskollakin jotain ongelmia, joista voi juuri tuota maitoa syyttää...
Vierailija:
Juu, minäkin olen saanut lehmän maito 6kk ikäisestä saakka ja hengissä olen. Äitini myös aina " kehuskelee" kaikille miten terveitä lapsia hänellä on vaikka ovat pienestä asti saaneet lehmä maitoa.No. Minnulla on maha jatkuvasti sekaisin ja kipeä. Mitään syytä siihen ei ole eli olen ihan terve. Itse olen sitä mieltä, että syynä on hyvinkin se lehmänmaito mitä minulle on annettu jo pienestä pitäen sekä kiinteät siinä ohella. (3kk ikäsestä alkaen). Suolisto ei ole sitä kestänyt.
Mahavaivat alkoivat ollessani ala-asteella. Ärsyttää niin kovin nämä meidän lapset on hengissä jututu! Kyllä ne lapset selviävät hengissä varmasti monesta muustakin asiasta, mutta miksi ei voi ajatella sitä mikä on lapselle hyväksi eikä vain tehdä jotain uhmatakseen suosituksia!
Tästä syystä omat lapset ovat saaneet pelkästään rintamaitoa 1-vuotiaiksi saakka. kiinteitä toki ohella 6kk->. Haluan heille vain parasta!
on annettu kaikille neljälle puolivuotiaasta.
Kymmenkuisena voi antaa hapanamaitotuotteita kuten viiliä.
Myös ruuan joukkoon voi kymmenkuisesta eteenpäin laittaa maitoa. Kunhan maito ensin kuumennetaan. Esimerkiksi perunamuussi ei käy.
lehmänmaitoa kuten 2 ehdotti. vaikka hänen lapsensa olisivatkin selvinneet hengissä ja terveinä ei ole mitään takeita että omasi säilyisi.
1-vuotiaalle voi antaa lehmänmaitoa juotavaksi.
Kerroin vain miten meillä on annettu.
Meinaatko, että lehmänmaidosta menee henki??
Mitenköhän sun ja mun vanhempamme on hengissä selvinneet ja niiden isovanhemmat ja kaikki muutkin, jotka ovat olleet vauvoja aikana ennen korvikkeita.
Suositukset on suosituksia, ei lakeja, joita olisi pakko kirjaimellisesti noudattaa.
Vierailija:
lehmänmaitoa kuten 2 ehdotti. vaikka hänen lapsensa olisivatkin selvinneet hengissä ja terveinä ei ole mitään takeita että omasi säilyisi.1-vuotiaalle voi antaa lehmänmaitoa juotavaksi.
Minä tein niin! Paha minut periköön =(
Vierailija:
Kymmenkuisena voi antaa hapanamaitotuotteita kuten viiliä.
Myös ruuan joukkoon voi kymmenkuisesta eteenpäin laittaa maitoa. Kunhan maito ensin kuumennetaan. Esimerkiksi perunamuussi ei käy.
Miten se kuumentaminen vaikuttaa maitoon?
Ettekäö te kuumenna muusiin tulevaa maitoa? Ja sitten se maitoko ei kuumene muusin seassa????
Juu, minäkin olen saanut lehmän maito 6kk ikäisestä saakka ja hengissä olen. Äitini myös aina " kehuskelee" kaikille miten terveitä lapsia hänellä on vaikka ovat pienestä asti saaneet lehmä maitoa.
No. Minnulla on maha jatkuvasti sekaisin ja kipeä. Mitään syytä siihen ei ole eli olen ihan terve. Itse olen sitä mieltä, että syynä on hyvinkin se lehmänmaito mitä minulle on annettu jo pienestä pitäen sekä kiinteät siinä ohella. (3kk ikäsestä alkaen). Suolisto ei ole sitä kestänyt.
Mahavaivat alkoivat ollessani ala-asteella. Ärsyttää niin kovin nämä meidän lapset on hengissä jututu! Kyllä ne lapset selviävät hengissä varmasti monesta muustakin asiasta, mutta miksi ei voi ajatella sitä mikä on lapselle hyväksi eikä vain tehdä jotain uhmatakseen suosituksia!
Tästä syystä omat lapset ovat saaneet pelkästään rintamaitoa 1-vuotiaiksi saakka. kiinteitä toki ohella 6kk->. Haluan heille vain parasta!