Yhdynnässä ilman ehkäisyä kierron 6. päivänä, ei kai raskaus mahdollinen?
Kommentit (10)
jopa melkein todennäköistä, varsinkin jos munasolu irtoaa päivän pari etuajassa. Riippuu myös siitä kuinka pitkäikäisiä miehen siittiöt ovat.
Yksi kaverin kaveri tuli raskaaksi kierron 7. päivä.
Neljäs lapsi on siis heille tulossa. Ja " luulivat" , ettei
voisi tärpätä! Haloo?
että vaikka munasolu irtoaisi pari pv aikasemmin niinku kiertopäivänä 12 niin ei oo todettu että siitiö eläisi kenelläkään kuutta päivää!
Vähän loppuvuotoakin oli vielä nimittäin. Jos kierron pituus on minimissään ollut 26 päivää, ja munasolu irtoaa 14 pv ennen kuukautisia, niin se olisi kierron 12 päivä. Ja jos siittiö voi enintään elää hyvissä olosuhteissa 5 vrk (yleensä 2 vrk), niin ajattelen minäkin että raskaaksi tulo on epätodennäköinen.
ap
Ei kannata ottaa riskiä jos lapsi ei todellakaan ole tervetullut.
Joten mahdollista on muttei nyt kovin todennäköistä.
7 vuorokautta naisen lisääntymiselimistössä. Mitä emäksisempi emättimen pH on (jos on esim. hiivatulehdus) niin sitä vähemmän siittiöt vaurioituvat matkalla kohdunkaulaan ja näin ollen voivat selvitä hengissä pitkäänkin. Lisäksi munasolun tarkkaa irtoamista ei tiedä kukaan, vaikka olisi tasan 28 päivän kierto ihan säännöllisesti se ei takaa sitä että munasolu irtoaa 14 kp. Mulla on ihan säännöllinen kierto 30, ja viimeeksi kun kävin gynellä oli kp 26 ja ovulaatio oli juuri silloin.
Tuo kuulostaa niin lapselliselta kysymykseltä, että vaikea kuvitella aikuisen sen kirjoittaneen.
Yhdynnästä voi tulla aina raskaaksi, jos ei ole steriloitu.
kyllä pitäis tietää nämä asiat joo :)
ap
Kyllähän tuo jo opetetaan yläasteella!