5-vuotiaan leikki hukassa?
Meillä on viisivuotias tyttö (kohta kuusi), joka on lakannut kokonaan leikkimästä. Ei leiki leluillaan eikä tahdo saada leikkiä aikaan parhaittenkaan ystävien kanssa vaan koko touhu menee riehumiseksi. Tuntuu että tyttö katsoo kaikkia nenänvartta pitkin ja kertoilee vaan kuinka hyvä ja erinomainen hän on milloin missäkin asiassa.
Olen yrittänyt jutella, uhkailla ja komentaa mutta tilanne ei muutu. Nyt olen ihan ällikällä lyöty kun ennen niin herttainen ja leikkivä tyttö on muuttunut ylpeäksi ja tärkeileväksi.
Onko hyviä vinkkejä vai onko tämä vain kestettävä ohimenevänä vaiheena?
Yhtenä syynä tähän saattaa olla 1-vuotias pikkuveli, jonka kanssa touhuaa jonkin verran ja tuntuu välillä että tyttö laskeutuu pikkuveljen tasolle. Turhauttavaa joka tapauksessa.
Kommentit (5)
mutta miten siihen pitää suhtautua?
ap
Älä huoli, kyllä se eskarissa ohi menee, kun pääsee ikäistensä seuraan.
Meillä viimeksi rauhallinen poika muuttui 4-vuotiaana ihan kamalaksi ja sitä jatkui vielä 5-vuotiaanakin, mutta taas on poika ihan ihana kaveri!
Nyt odotellaan sitten kuopuksen muuttumista... ikää nyt 3½-vuotta. IIk.
mutta itsenäinen leikki ei suju. Ja tarkoitan juuri leikkiä... jaksaa siis piirtää, lukea jne ihan määrättömästi mutta minkäänlainen järkevä leikkiminen ei suju.
harmittaa vaan kovasti kun kaverit ei oikein tahdo ymmärtää.
Lapsi ei tiedä, ollako iso vai pieni.