Mitä eroa on Visalla ja Master Cardilla?
Pitääkö jommalla kummalla maksaa kerran kuussa kaikki ostot vai voiko maksaa vain tietyn prosentin verran velasta?
Kommentit (11)
Ehdot aika pitkälle samat. Eli ostokset voi maksaa joko heti (n. kuukauden sisällä) ilman korkoa, tai sitten lyhentää minkä tahansa minimilyhennystä suuremman erän kerrallaan, jolloin sitten maksaa korkoa. Luottoraja ja minimilyhennys on korttikohtaista ja riippuu siitä, mitä haluaa ja mitä myönnetään.
pankkikortilla. Visa Electronia markkinoidaan koululaisille ja opiskelijoille, jotta heillä olisi joku kortti, ennen kuin saavat luottokortin. Toki sitä käyttävät myös monet muut, mutta eräänlaiseksi nuorten automaattikortin korvaajaksi se lanseerattiin.
ei ole nuori opiskelija! Siis visan ja masterin ero on kai se (pankin mukaan, ellei sitten ollut joku kesätyöntekijä, joka ei itsekään tiedä) että visalla ei voi saada luottoa, kun taas masterilla voi. Mutta aivan sama, otin visan
viralliselta nimeltään maksuaikakortti, ei siis luottokortti. Visaan on toki saatavissa luottoominaisuus, jolloin ostokset voi maksaa pienemmissä erissä. Mutta tämä luotto-ominaisuus ei toki tule automaattisesti, vaan sitä pitää erikseen hakea. Maksuaikakortissahan maksuaikaa on n. 30 päivää.
t.kakkonen, jolla sekä visa että visa electron
Vaihtoehtoina oli vain Visa Electron tai sitten pankkikortti, jossa Visan luottokorttiominaisuudet ja nimenomaan luottokorttina, ei maksuaikakorttina.
3
Käytän sitä lähinnä maksuaikakorttina ulkomaanmatkoilla.
3
Lainataan esim. rahopitustarkastuksen sivuilta kohdasta luottokortti.
" Luottokortteja ovat esimerkiksi MasterCard ja Visa. Kuten maksuaikakortille, luottokortillekin on asetettu henkilökohtainen käyttö- tai luottoraja. Luottokortilla voi tehdä ostoksia sovittuun luottorajaan saakka ja myös nostaa automaateista rahaa ulkomailla.
Luottokorttilaskun voi maksaa kertasuorituksena, kuten maksuaikakorttilaskun, tai vaihtoehtoisesti erissä. Erissä maksettaessa myönnetystä luotosta peritään sovittu korko."
johon on laskun summaksi merkitty 100 euroa. En ole erikseen ottanut luotto-ominaisuutta, ja siksi häkellyin ensin laskun summasta, kun luulin, että se on 100 euroa, vaikka piti olla 400 - 500 euroa hotellilaskun takia. Sitten huomasin, että yläpuolella lukee " maksettava yhteissumma 480 euroa tai vähintään 100 euroa" .
Opiskelijavisasta on kyse enkä ole sopinut muusta kuin 1000 euron katosta korttia ottaessani. Luulin siis, että luotto-ominaisuus on tullut automaattisesti, mutta ilmeisesti se ei olekaan automaattinen, jos näihin tarinoihin on uskomista.
siinä mielessä, että vois ostaa velax