Mies ilmoittaa sähköpostilla hakeneensa avioeroa..
Siis mitä mieltä olette siitä, että mies vapaapäivänä lähtee kotoa työpaikalle kirjoittamaan sähköpostitse vaimolleen että on hakenut avioeroa. Tulee muina miehinä takaisin kotiin. Parin päivän päästä kun hoksaa ettei vaimo ole lukenut sähköpostiaan niin lähtee ulos ja lähettää tekstiviestin ja kehottaa lukemaan. Sitten ihmettelee että miten sitä nyt noin hermostuu..!!
Kommentit (14)
Mutta näin se vaan tosiaan meillä meni, että terveisiä vaan ukolle jos satut töissä tätä lukemaan. (ainakin seksipalstalla on vakiokävijä)
Onko tästä miten kauan aikaa? Oletteko puhuneet asiasta? Vaikuttaako siltä, että miehellä on toinen? Onko teillä lapsia?
*kaikenmoisia sitä ihmisten päässä liikkuu, kovin itsekästä toimintaa*
Muutama viikko sitten tapahtui ks. tiedoksianto. Juu lapsia on 4, pienin alle vuoden. Toista naista en usko olevan kuvioissa.
Miehen kommentti ihmettelyyni asian tiedoksi tuonnista oli se että " ei kai sulle tuollaista voi ilmoittaa naamatusten kun alat kuitenkin vain huutamaan" .
Miten asioista voi puhua kommunikointikyvyttömän nössykän kanssa joka ei myönnä olevan mitään vikaa siinä miten tämänkin asian toi esille.
ap
Lähdin töihin iltaan ja mies oli kotona.
Kännykkä piippasi kun olin ollut töissä vähän aikaa. Tekstarissa luki että mies haluaa muuttaa pois eikä rakasta enää jne.
Itkin ja romahdin työpaikallani :/
Olisin toivonut ilmoitusta muulla tavalla. Kotona, naamatusten.
Luulisin että syy miksi jotkut miehet ilmoittaa tekstarilla tai meilillä on se että pelkäävät naisen reaktiota. Raivoa, itkua, surua, tuskaa.
Ei uskalla kohdata sitä tunnereaktiota. Tai ovat muutenkin ihmisiä joiden vaikea puhua tunteista.
Todella raukkamaista kuitenkin..Voimia sinulle ap!
Tuollaiset asiat pitäisi kyllä sanoa ja selvittää nokatusten. Ei ole yhtään fiksua tehdä sitä noin, varsinkin kun toinen on koko ajan tavattavissa.
Sen jälkeen ei enää mikään yllätä suomalaisten viestintäkulttuurissa.
jotka ilmoittavat erohalunsa tekstareilla, sähköpostilla tai julkisissa paikoissa ovat nyhveroitä ja pelkureita.
Mun yksi ex nuoruudessa (onneksi ei ollut lapsia) vei minut ulos, jotta pääsi kertomaan että haluaa lopettaa seurustelun. Kyllä oikea Mies (isolla alkukirjaimella) uskaltaisi hoitaa homman sivistyneesti kahdenkesken kotioloissa.
Oletko väkivaltainen? Huudatko miehellesi usein? Kyllähän tuohon on joku syy miksei mies uskalla sanoa sinulle päin naamaa. Ilmeisesti taustalla on kokemusta asiasta ja miehesi on saanut tarpeekseen pompotuksesta ja alistamisesta. Miksi me naiset aina kuvitellaan, että kodissa ilmapiirin pilaaja on mies...
keskusteltu ennenkuin toinen paukauttaa haluavansa erota!? Voiko tommosen asian päättää yksin?
Selvennetään vielä sen verran, että väkivaltaakin meillä on, mutta sitä harjoittaa mies. Ja ongelmat ovat jatkuneet liitossamme jo pidemmän aikaa. Kaikki varmaankin lähti siitä että mies ei mielestään saanut seksiä tarpeeksi usein. Tästä saikin päähänsä loistoidean. Eli lähetti noin 2 vuotta sitten mulle töihin sähköpostia ja kyseli josko hän voisi ottaa ns. rakastajattaren ja meidän elämä voisi jatkua ennallaan. Hänen mielestään ratkaisu olisi ollut loistava ja kaikki tyytyväisiä. Kuvitelkaa. Ei ole tuotakaan ehdotustaan mitenkään ymmärtänyt hävetä tähän päivään mennessä.
Loistava avioliitto.
ap
Sinuna olisin itse jo vienyt ne paperit käräjäoikeuteen aikoja sitten...
...älykääpiö menit ja väänsit vielä lapsia tollasen kans.
Ai että mitä tulee mieleen? No se, että mies ei uskalla kohdata ongelmiaan kotona ja haluaa niitä karkuun. Pelkää naisen reaktioa ja siksi ei uskalla niitä vasten kasvoja kertoa. Luultavasti ei ole osannut kotona olemisen ongelmiaan purkaa aikaisemminkaan sanoiksi. Niin ja väistämättä tulee mieleen, että miehellä on toinen nainen. En muista kuin yhden miehen tavanneeni aikojen saatossa, joka olisi ollut eroamassa (siis niin, että ero nimenomaan miehen idea, ei naisen) ja hällä ei olisi uutta ollut katsottuna.