Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minäkö äiti... (pk-aloitus)

Vierailija
31.07.2006 |

Ensin haaveilen lapsesta vuosikaudet. Käymme miehen kanssa läpi pitkän, vaikean adoptioprosessin saadaksemme kauan kaivatun lapsen ja teemme lapsen kanssa pitkään " töitä" , jotta vauva-ajan laitoshoidon vaikutukset saataisiin minimoitua.



Sitten kun lapsi täyttää kolme vuotta, laitan lapsen päiväkotiin laitosolosuhteisiin moneksi tunniksi päivässä ja tunnen asiasta paitsi syyllisyyttä, myös *helpotusta* :(



Olen huono äiti :( Jos olisin hyvä äiti, tiristäisin ne rahat jostain, että tytön ei tarvitsisi mennä päivähoitoon :(

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ole huono äiti. Aikuisten tarvitsee käydä töissä. Päiväkodeissa olen nähnyt myös adoptoituja lapsia, eivätkä he kärsineet tilanteesta mitenkään erityisesti. Toisekseen, päiväkoteja on erilaisia. Esim. Steinerit ovat aikas kaukana " laitoksesta" . Myöskään perhepäivähoitaja ei tunnu niin laitokselta, sehän on jonkun koti!



Älä pode syyllisyyttä turhaan! Ihan normaalia on. Nykyään Suomessa ruhtinaallisen pitkät ajat, mitä normaali perhe voi pitää lasta kotona toisen vanhemman kanssa.



Ja se mitä siihen helpottavaan fiilikseen tulee: sinä olet vanhempi siinä missä muutkin. Kaikki vanhemmat tuntevat toisinaan helpotusta, kun saavat tehdä aikuisten asioita itsekseen välillä. Ei siihen vaikuta se, kuinka pitkän matkan olette kulkeneet lapsen saadaksenne, ei teidän tarvitse yrittää olla parempia vanhempia kuin muut tms.

Vierailija
2/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutku. mutku.



(Lapsi aloittaa pk:ssa huomenna... Viimeinen tilaisuus valittaa asiasta av:lla... Ja tiedän kyllä että se on ookoo ja että se menee hyvin ja että tällaisella luonteella varustettu lapsi tulee varmaan tykkäämään pk:sta ja tiedän että rahaakin pitää ansaita. Silti mutku.)



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

viikonloppuisin, kun ei pääse päiväkotiin. Sitten taas saat miettimisen aihetta. :) Yrittää nyt kestää vaan siellä.



Minä lähden suihkuun ja sitten roudaamaan toinen muksu tarhaan ja toisen vien lääkäriin kontrollia varten.



Päivän jatkoja ja nauti nyt vikasta päivästä!

Vierailija
4/4 |
31.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. ap, joka ei tiedä pelätäkö vai odottaa sitä päivää kuukauden päästä