Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko perhepäivähoitajia, jotka ottavat vähemmän kuin neljä lasta hoitoon?

Vierailija
13.08.2006 |

Meille on tulossa vauva ja mietin jo nyt kuvioita äitiysloman jälkeen. Kotihoidontuelle emme kumpikaan aio muutamaa kuukautta pidemmäksi ajaksi jäädä. Haluaisin silti lapselle hyvän hoitopaikan. Olen miettinyt yksityistä perhepäivähoitajaa. Kävin katsomassa jo taksatkin heidän sivuiltaan. Mietin vain seuraavaa: yleensähän pph:lla on neljä lasta hoidossa. Onkohan olemassa hoitajia, jotka ottaisivatkin vähemmän lapsia hoitoon siis siten, että vanhemmat maksaisivat enemmän lapsensa hoidosta? Eli jos yksityinen pph saa 500 eur/lapsi kertaa neljä=2000 euroa, niin löytyisiköhän hoitajaa + muuta perhettä, joka haluaisikin, että hoidossa olisi vain esim. kaksi lasta ja molemmat perheet maksaisivat hoitajalle 1000 eur kuussa (jolloin kokonaissumma olisi kuitenkin hoitajalle sama)?



Yksityisen hoitajan palkkaus tulisi ehkä hieman liian kalliiksi meille, mutta mikäli lapsi pääsisi esim. pph:lle, jolla vain yksi tai max. kaksi lasta meidän lapsen lisäksi niin olisin kyllä valmis maksamaan huomattavastikin lisää. Jos menee yksityiselle hoitoon niin eikös saa kuitenkin kotihoidontuen? Silloinhan tuosta tuhannesta eurosta jäisi noin 700 eur itse maksettavaksi, joka on mielestäni kohtuullinen hinta, JOS hoito hyvää ja vain kaksi lasta, jolloin hoitajalla jää enemmän aikaa ja energiaa per lapsi.



Onko kellään kokemusta? Tai jos olet pph niin suostuisitko kyseiseen järjestelyyn, jos löytyisi halukkaita perheitä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hoitajalla on 4 lasta ei sekään ole mielestäni kovin iso ryhmä ja varmasti jokainen lapsi saa yksilöllistä huomiota. Useinhan hoitajalla on 1-2 pientä 2 -3 isompaa, eli isot leikkivät hyvin yhdessä.

Vierailija
2/4 |
13.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta olisinkin kiinnostunut yksityisten pph:jien systeemeistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun poikani oli aikoinaan kunnallisella perhepäivähoitajalla, jolla oli vain kaksi lasta (siis yksi minun lapseni lisäksi). En tiedä hänen motiiveistaan, mutta näin hän kuitenkin itse halusi. Ihmettelen kyllä, sillä palkanhan täytyy olla tosi pieni, koska hoitolapsista maksetaan " pääluvun" mukaan. Minä maksoin kaupungille tietty normaalin hoitomaksun 200 e.

Vierailija
4/4 |
13.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jossain maksetaan myös kuntalisää.