Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen vaatearsenaali päiväkotiin?

Vierailija
08.12.2008 |

kertokaapa, kuinka paljon päiväkotilapsellanne on suurinpiirtein vaatteita, jolla arki sujuu? Montako paitaa, housua jne.? Onko teillä kahdet haalarit ja kengät per kausi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä niitä nyt sen enempää tarvii kun normaalistikaan. Mut meillä pojalla päiväkodissa on aina yksi puhdas sisävaate kerta mukana päällä olevien vaatteiden lisäksi . Eli talvella sukkahousut, paita, housut, kolitsitakki/paita. Nii ja ulkovaatteita ei ole kun ihan perusmäärä, vähän siistimpi kaksiosanen toppapuku (enempikin kauppareissuille) sitten toppahaalari varsinaiseen ulkoiluun. Rukkasia kyllä kannattaa olla useemmat kun yhet. Kenkiä on goretex talvilenkkart ja vuorelliset kumpparit. Mut yksi haalari vaan päiväkotiin, jos on oikein märkää niin laittavat sitten kurahousut päälle niin pysyy puku kuivana.

Vierailija
2/4 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä toinen aloittamassa hoitouraansa ja meillä on ollut näin:



vähintään 6 alusvaatekertaa = pitkät kalsarit, sukat, pikkarit

vähintään saman verran t-paitoja ja ohuita pitkähihaisia puseroita/bodeja

vähintään 5 collegehousut

vähintään 5 collegepuseroa

vähintään 3 lämpimämpää puseroa (villatakki, fleece, villapaita)

vähintään 2 villasukat

vähintään 2 kauteen sopivaa haalaria, talvella yleensä vielä kolmas, koska kuivuminen voi olla hidasta, kolmas voi olla kyllä takki + henkselihousut

vähintään 2 kauteen sopivat kengät

sisätossut/sandaalit

kumisaappaat

kurahousut 2x

sadetakki 1x

vähintään 2 kauden hattua

vähintään 4 hanskat kauteen

vähintään 2 kauluria



Unohtuikohan jotain? Päiväkotiin tarvittiin myös sisäjumppakamat, ryhmikseen eivät kuulema kaipaa vaikka käyvät päiväkodin tiloissa jumppaamassa.



Lisäksi oli jotkut vähän huonommat varavaatteet päiväkodilla kassissa koko ajan eli ne vielä noiden päälle.



Lisäksi toki muutamat siistimmät housut, puserot ja jopa takki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi hyvä haalari+ 2 siskojen vanhaa varahaalariksi

2:t hyvät talvirukkaset+2 siskojen vanhat varalla+lämpöisempiä ilmoja varten

yhdet kunnon talvikengät+siskon vanhat goretexit leudoille ja kosteille keleille

pipoja ja kypärämyssyjä on monta eri paksuisia

villasukkia meillä on viidet(2varmaan riittäis)

lapasia muutamat

villahaalari

Lämminvuorikumpparit, sadetakki, kurahousut ja rukkaset

3 neuletakkia

college+neulepaitoja 6kpl

ohuita pitkähihaisia reilu 10kpl

housuja reilu 10kpl+muutamat farkut ja sammarit

sukkahousuja 10kpl

pikkareita ja sukkia molempia n. 20kpl.

sit aika paljon vielä mekkoja ja hameita

vähemmälläkin todella pärjäisi, mutta aina niitä vaan kertyy:)

Vierailija
4/4 |
08.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus kaksikin (siis pk-repussa oltava varasisävaatekerta kokonaisuudessaan), tai esim. parit housut + kalsarit + pikkarit, jos sattuu pissavahinko.



Eli sisävaatevaranto kannattaa mitoittaa siten, että arkiviikolle on ainakin se viisi vaatekertaa, ellet sitten pyykkää ahkerasti viikolla. Meillä tyttöjen normivaatekerta sisältää pikkuhousut + aluspaidan (esim. t-paita), pitkät kalsarit tai sukkahousut, sukat, ohuen pitkähihaisen puseron, pitkät housut, mahdollisesti myös collegepuseron tai villatakin. Sitten pukevat tarvittaessa villapuvun haalarin alle ulos mentäessä.



Ulkovaatepuolelle kyllä rittää päiväkotiin yksi puku per kausi sekä tietysti kauteen sopivat hanskat/kinttaat, mahd. aluslapaset, villasukat, pipo + mahd. aluslakki, sekä villapuku haalarin alle kylmille keleille.



Kenkinä meillä on vuorelliset kumpparit vesikelille ja kunnon goretex-talvisaappaat talvikelille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi