Minä sain historian kokeesta 7½ ja 7+, mutta todistukseen sain 9.
Tämä tapahtui 7 luokalla, jolloin olin nuori ja nätti ja hymyilin kauniisti miespuoliselle opettajalle. En edes viitannut yhtään. Jo tuolloin huomasin, että
opettajat (ainakin jotkut) antavat numerot pärstäkertoimen mukaan,
Tuskin se meno on 10 vuodessa muuttunut radikaalisti. Miksi opettajille on niin vaikea myöntää, että hekin ovat vain ihmisiä ja todistusten arvioinnissa on se pärstäkerroinvara olemassa.
Kommentit (10)
oppilaiden vanhempien nimet, ja ne, joista löytyy myönteistä tietoa (rahaa ja yhteiskunnallista arvostusta) saavat ysin. Muut saavat seiskan. Kukaan ei valita, kun en anna kymppejä enkä nelosia. Ne, joiden isien kanssa olen nuoruudessani tai ihan lähiaikoinakin bylsinyt, saavat kasin. Se on hyvä, neutraali numero joka mielessä. -ruotsinmaikka
saa vaikuttaa kahden numeron verran. Tosin ap:n tapauksessa tästä ei tainnut olla kyse..
kemiasta ja fysiikasta 10, vaikka olin niissä SURKEA!! Mutta hymyilin aina herttäisesti miesopettajalle, olihan sillä näköjään vaikutusta :)
saa vastaavasti naisopettajilta "munalisää" kuten siinä opetushallituksen tutkumuksesakin oli.
Sain lukiossa terveystiedon kokeista 9½ ja 10- , olin aktiivinen tunnilla, kun aihe oli mielestäni helppo ja kiinnostava. Ja numeroksi pläjähti sitten 9. Kyllä vit***ti rankasti. Olin sitten niin nössö, etten uskaltanut mennä kysymään tai valittamaan asiasta.
Ja vieläkin olen katkera sille ämmälle, joka tuon teki!
Pitää pystyä tunnilla osoittmaan, että kannattaa maailman rauhaa jne,,,,,
Kun se kerran niin usein laskeekin numeroa...
Johtui varmaan siitä, että olin aktiivinen tunneilla ja puhuin (jo silloin) mielelläni ruotsia aina kun oli siihen tilaisuus. Kielioppia en kyllä koskaan viitsinyt lukea (laiska kun olen).