Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkärin käytöksestä. Mitä mieltä olette tällaisesta:

Vierailija
06.12.2008 |

koululääkäri sanoi ekaluokkalaisen lapsen kuullen, että niin opettajahan oli ollut huolissaan kun teidän poika tykkää nyhvätä yksinään, oletteko miettineet psykologin tutkimuksia, olisiko asperger. Lapsi nyt koko ajan kysellyt mitä minussa on vikana jne.



Pojalla oli eskrissa ongelmia, tuli kiusatuksi ja syrjityksi, mutta tänä vuonna ei ole tullut mitään negatiivista palautetta koulusta ja pojalla useita kavereita nyt ja bestistkin enkä todellakaan usko mihinkään aspergeriin. Lääkäri siis viime vuotisia tietoja kaiveli. Eniten siis raivostuttaa että lapsen kuulle möläytteli. Mitä tekisitte, tekisitte valituksen jonnnekkin tms. Eli toimiko läääri väärin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta voisit antaa palautetta suoraan lääkärillekin, että se tietäisi sanomisensa seuraukset. Voisi oppia jotain ja joku toinen lapsi säästyä tältä.



Musta oli kyllä asiallista/vastuullista ottaa aihe esille, mutta siis toisella tavalla. Olisi voinut kysellä lapselta suoraan onko kavereita löytynyt, miten välitunnilla menee yms?



Yleisellä tasolla terveysasioista pitäisi pystyä keskustelemaan niin että lapsi on yleensä paikalla. Lapsen elämästä siinä keskustellaan, hän ei ole ulkopuolinen objekti.

Vierailija
2/2 |
06.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että tuon ikäisellä lapsella on omia mielikuvia siitä, mikä asperger on, eli veikkaan, että heijastelee sinun reaktiotasi.



Minusta on ihan ok, että lääkäri puhuu aspergerista, ei se ole mikään negatiivinen asia, vaan ihan hyviä lapsia ovat aspergerlapsetkin. Mutta tuo nyhjäämisestä puhuminen kuulosti minun korviini pahemmalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme seitsemän