Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

On bonuksia ja veronpalautuksia

Vierailija
04.12.2008 |

Me koitetaan järjestää verotuksemme aina siten, että palautusta tulee. Varsinkin nykyään kun sa korkoa tuolle rahalle, se on ihan järkevää. (taitaa muuten parhaan tuoton saada maksamalla valtiolle veroja ;), vitsi vitsi)



On erittäin paljon kivempi joulukuussa saada ylimääräistä rahaa, niin ei joulukustannukset paina niin pahasti. S-kortista ja muista bonuksista kertyy joulukuulle noin 300-400 €.



Tänä vuonne meidän talouteen tulee noin 2500 € veronpalautuksia, eli yhteensä lähes 3000 €. Raha riittää komeasti joululahjoihin ja muihin joulun ja uuden vuoden menoihin.



Pidän tätä kätevänä tapana hoitaa loppuvuoden menot ja toimii se tietysti eräänlaisen pakko säästämisenäkin ja vararahastona.



Toki rahan voisin sijoittaa paremmin, mutta ajattelen asiaa myös siten, että se on riskien hallintaa, eli ei tule vedettyä omaa talouttaa "nakilleen", vaan on sitä pelivaraa.



Käytännössä korotan omaa veroprosenttiani esim. 0,5-1 %-yksikköä jossain kohtaa vuotta, joko heti alusta tai sitten uudemman kerran tai ainoan kerran loppuvuodesta, riippuen taloustilanteesta.



Miten muut rahoittavat joulukuun rahareiät

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat vingutetaan läpi vuoden vähän liian suurella prosentilla, mikä ei kuukausitasolla tunnu missään, mutta on sitten mukava aina joulukuussa!



Nytkin tuli yhteensä yli 2000€...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yksi