Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä teette kun esim. vieras lapsi (teillä vieraana oleva)

Vierailija
16.12.2008 |

pyytää antamaan purkkaa kun näkee pussin vaikka keittiötasolla? kyse vaikka 4 v lapsesta. annoin purkan kun en kehdannu kieltää jolloin illemmalla löysin sen tahkottuna uuteen karvamattoomme joka maksoi useamman sataa euroa enkä saa sitä irti.



entä jos lapsenne kaveri hajottaa teillä jotain, kerrotteko vanhemmille joiden kanssa olisi kiva pysyä ystävinä? meillä yksi kaveri on hajottanut kahdet nukenvaunut (maksaa kuitenkin 40 eurosta ylöspäin kappale). kyse melkein kouluikäisistä joita ei enää koko ajan vahdita. omani ei koskaan rikkoisi toisen omaisuutta tai ole koskaan heittänyt purkkaa muualle kuin roskiin.



ihmetyttää toisten kasvatus. lisäksi oma lapsi aina tarhapäivän jälkeen valittaa kun muut komentaa ja käskee tekemään kaikkia juttuja. mitään ei voida tehdä niinkuin hän haluaisi. revitään vaan kaulahuivia ja heitetään hiekkaa päälle. ihme touhua. omani ei koskaan kiusaa ketään.



ärsyttäviä tilanteita.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai että teidän lapsi ei koskaan tee mitään pahaa?

Taitaa olla provo

Vierailija
2/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistutan aina lapsia, sekä omiani että vieraita tuomaan purkat roskiin hetken kuluttua.



Riippuu miten lelu on mennyt rikki ja onko arvokas tai rakas. Meillä ei ole kyllä näitä sattunut, ihania kilttejä lapsia vaan kyläillyt :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa panna mihin tahansa. Minusta sinä olet kyllä vastuussa 4-vuotiaan vahtimisesta, jos hän on teillä ja sinä olet hänelle purkan antanut. Pane matto muutamaksi tunniksi pakkaseen, niin purkka jäätyy ja sen saa paljon helpommin irti.



Jos sen sijaan lähes kouluikäinen hajottaa tahallaan nukenvaunut, niin ilmoittaisin siitä kyllä lapsen omaan kotiin.

Vierailija
4/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen antanut myös vastaavassa tilanteessa vieraalle lapselle purkan, onneksi löytämättä sitä matosta. Jos jotain vahinkoa sattuisi leikeissä niin ehdottomasti mainitsisin siitä lapsen vanhemmille, tokihan leikkien sujumisesta muutenkin vaidetaan kuulumisia, joten siinä samalla sanoisin. Jos minun lapseni rikkoisi jonkun kotona lelun tai tavaran niin ehdottomasti haluaisin siitä tietää ja sopisin korvauksesta. Vahinkojahan sattuu, mutta tavarasta riippuen kyllä itse ainakin tuntisin velvollisúudekseni korvata rikkoontuneen tavaran.

Vierailija
5/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

oikeesti olen kasvattanut lapsen niin että on aina kiltisti. itsekään ei ole koskaan tarvinnut hänelle suuttua.

Vierailija
6/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan ei lapsen kaveri ei ole koskaan rikkonut meillä mitään, ei tahallaan eikä vahingossa. Valitettavasti oman kaverin lapsi on rikkonut ja tahallaan, en ole pyytänyt korvaamaan, eikä kaveri ole koskaan tarjoutunut uutta tilalle hankkimaan. Harmittaa silti aina lapsen puolesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että oot onnistunut kasvattaan lapsen joka on aina kiltisti? Kerro meille muillekin!

Vierailija
8/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän lapset ei ihan oikeasti koskaan tee vieraille tai tutuillekaan lapsille kuisaa tai mitään pahaa eikä koskaan ole rikkoneet mitään kenekään kotoa, eivät omastaankaan..

Meidän lapsilla tuntuu olevan useampi kaveri, jotka aina tuhoavat jotain mutta kavereiden vanhemmitlta saan aina kuulla että miten noin kilttejä lapsia voi ollakaan.. en siis ole keksinyt päästäni että meidän lapset ei koskaan tekis pahaa.. yhden ainoan kerran olen leikkipuistossa sanomaan 1½ vuotiaalle, ettei saa toisen kädestä viedä lelua vaikka se hänen omansa olikin... ja sentään 7 vuotias on meidän esikoinen ja melkein päivittäin olemme puistossa..



Mä olen aina sanonut lapsen vanhemmille, jos meillä jotain rikkoutuntu, ollaan sitten yhdessä ostettu uusi rikkoutuneen tilalle.

No tollasesta purkka matossa jutusta ei oikeen voi sanoa mitään.. itsehän sitä purkan antoi... mutta mä en antaisi. En pidä siitä että vieraat tulevat pyytämään jotain suuhunpantavaa mitä näkevät. Eriasia jos sanovat että minulla on nälkä voisinko saada jotain... eivätkä siis vain pyydä purkkaa koska näkivät sen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kylässä tee muille kiusaa tms. Mutta siis ihan arjessa kotona niin eihän ne nyt aina kiltisti ole!

Vierailija
10/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsekin olen kiltti hänelle, enkä huuda ja kiukkua. niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vieras lapsi meillä leikkiessään rikkoo jonkun lelun, en katso, että hänen vanhemapnsa ovat velvollisia sitä korvaamaan. Jos lapsi aivan selvästi tahallaan rikkoisi lelun, huomauttaisin, että tuollaista käytöstä ei meillä hyväksytä ja vaikka tarvittaessa ottaisin lelun pois.



Muiden tavaroiden suhteen katson, että tuon ikäistä minulla on vielä velvollisuus vahtia ja ottaa tarvittaessa hänen ulottuviltaan pois mahdollisesti rikki menevät tavarat.



Jos nuo nuken vaunut on ihan tahallaan rikottu, niin sanoisin vanhemmille, että lapsi on käyttäytynyt näin. Mielestäni olisi vanhempien velvollisuus opettaa lapselle, miten käyttäydytään. Nykyään monet lelut on niin heikkoja, että voivat myös ihan oikeasti vahingossa mennä rikki. Meilläkin on paljon sellaisia leluja, jotka ei oikeasti kauaa kestä leikkejä.



Purkkaa antaisin pyydettäessä, jos on sellainen hetki, että purkka sopii siihen. Jos on ruoka esim. viiden minuutin päästä, niin sanoisin vieraallekin lapselle, että otetaan ruoan jälkeen.



Kyllä meidänkin lapsi valittaa toisten käytöksestä, mutta en sentään usko, että hän ei koskaan tekisi mitään kiusaa muille. Ei hän mikään pahis ole eikä varmasti pahimmasta päästä kiusaaja ollenkaan, mutta kyllä hänkin tekee joskus jotain kiellettyä.

Vierailija
12/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

i] En pidä siitä että vieraat tulevat pyytämään jotain suuhunpantavaa mitä näkevät. Eriasia jos sanovat että minulla on nälkä voisinko saada jotain... eivätkä siis vain pyydä purkkaa koska näkivät sen...

[/quote]




Kyllä minusta on ihan luonnollista, että 4 v pyytää, jos näkee jotain, mistä pitää.[

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
16.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kun on naapurin lapsia kylässä, niin jos purkkaa saavat, niin kaikille muistuta, että minne purkka syönnin jälkeen kuuluu. Jos vähääkään epäilen, ettei muista sitä roskikseen laittaa, niin purkkaa en anna.



Lisäksi pidän silmällä sitä leikkimistä ja kaikkia, myös naapurin lapsia komennan/ohjeistan ihan samalla tavalla kuin omianikin. Viimeeksi viikonloppuna kävi napurin poika leikkimässä, jolla on suhteellisen kovakourainen tapa käsitellä leluja ja lelut menee helposti rikki hänen käsissä (lapsen omat vanhematkin ovat tämän maininneet). Viikonloppuna tämä lapsi leikki lapsemme Nintendo DS:llä ja suhteellisen kovakouraisesti sillä leikki, nin sanoin, että annatko pelin tänne, koska se voi mennä helposti rikki ja että keksikää jotain muuta tekemistä. Ei lapsi siitä mitenkään loukkaantunut vaan heti keksivät muuta tekemistä.



Mutta siis jos jotain käy, niin itse otan vastuun. Jos en ehdi sisällä vahtia, nin sitten passitan koko porukan ulos leikkimään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kahdeksan