Lopetin imetyksen...
kaksi päivää sitten, rinnat on ihan hillittömät kivi pallot!! Kuinkas näiden kanssa kannattaa toimia? Olen pieniä määriä lypsänyt pois kun ovat olleet niin arat. Käytännön kokemuksia kaivataan!!!
Kommentit (8)
Muutoin lypsät mahdollisimman vähän pois, ettei maidontulo lisäänny. Pari päivää menee, voi kestää viikonkin. Ota särkylääkettä, ja pidä rinnat lämpiminä.
joita suositellaan myös synnytyksen jälkeen kun maito nousee rintoihin?
Kaalit on vaihdettiu KYLMIIN??
Lämpöähän suositellaan.. Ei kylmää!?
Lämmin kaalinlehti rinnalle, haisee pahalle mutta LÄMMIN auttaa pakkautuneisiin rintoihin. Kylmää pitää VÄLTTÄÄ.
Tyhjentele välillä rintoja, hoida ettei tiehyet tukkiudu.
muistan!
Ota tosiaan särkylääkettä, lypsä rintoja ja suihkuttele niitä lämpimällä vedellä. Pidä itsesi lämpimänä, ettei tule rintatulehdusta! Tsempit!
Tissit on pakattu ja särkylääke otettu:) ehkä huomenna helpottaa
ap
tosi asiassa rintatulehdusta ei tee kylmä tai veto suoranaisesti vaan ne tukkiutuneet tiehyet.
Ja iteki vasta tän kolmannen syntymän jälkeen uskalsin kokeilla niitä kylmiä (todellakin!!) kaalinlehtiä rintsikoihin ja voi onni ja autuus mikä helpotus niistä tuli!! =)
Eli kannattaa ainaki kokeilla, kyllä sen hyvin äkkiä huomaa tuntuuko ne hyvältä vai pahalta ;)
se eka kaalilehtien ehdottelija =D
Muuten olisin nekin jo rintsikoihin tukkinu:)
ap
Ovat vaan niin tavattoman arat. että jos jolla kulla on hyviä kokemuksia oloa helpottamaan.
ap