Olen lopettanut hoitoaineen, kosteusvoiteen ja muiden turhien kemikaalien käytön
Hiukseni voivat tosi hyvin ilman hoitoainetta vaikka ne onkin vaalennettu ja ennen pintakuiva ihoni on virkistynyt tuottamaan kosteuttavat aineet ihan itse.
seuraavaksi lopetan dödön ja hammastahnan käytön, ihan turhaa
Kommentit (20)
ja kestovaipatkin puhdistuvat sillä samalla aineella aivan kuten meidän lattiatkin
Olet vain pihi, ja nyt vain puolustelet ja keksit hyviä puolia, ettei tarvitse ostaa kalliita voiteita.
Yksi jota en ymmärrä on ne jotka eivät pese tukkaansa shampoolla, siis ne bakteerit mitkä varmaan elää sellaisessa päänahassa, hyi.
josko lakkaisit vaalentamasta tukkaa. mäntysuopa sopii varmaan hiusten pesuun hyvin laimeana liuoksena, mutta vauvan peppuun suosittelisin jotain muuta (esim. vettä) sillä mäntysuopa on todella tehokas rasvanliuottaja ja voisin kuvitella sen kuivattavan vauvan ihoa.
sekä shamppoota että hoitoainetta, dödöä, hammastahnaa jne. saa myös erittäin yksinkertaisista ja luonnonmukaisista aineista valmistettuina (esim. ole hyvä, frantsila..). itsekin välttelen turhia kemikaaleja, mutta käytän kuitenkin dödöä ja hoitoainetta.
Katoppas noita, vauvallekin luonnonmukainen ja hellävarainen saippua löytyy sieltä. Ja kotimaista.
hoitoaineet kauppaan, tekevät lasimaiset hiukseni entistä vaikeammiksi käsitellä, liukkaiksi päätämyöten lätköttäviksi.
paljon parempi ilman.
kaikenmaailman rasvoja käytän tarpeen mukaan, mutten tottumuksen mukaan.
Toimii! Hiuksista tulee tosi kiiltävät ja ihanat.
Nuorempana kokeilin myös hiusten pesemistä kaljalla, mutta se ei ollut kauheen tehokasta, ainakaan mun hiuksille ei sopinut.
Itse en ole koskaan käyttänyt kosteusvoiteita kuin satunnaisesti. Hoitoaineen käytön lopetin n. vuosi sitten, enkä ole huomannut mitään eroa tukassa.
Dödöä mun on varmaan turha käyttää, kun ei se auta. :( Shampoota aion käyttää jatkossakin. Olen yrittänyt vähentää sen käyttöä, mutta se ei onnistu, kun tukka rasvoittuu tosi inhottavasti jo kahdessa päivässä. Hammastahnaa mielestäni kannattaa käyttää. :)
Hänen rastoistaan löydettiin muistaakseni n.20 uuttaa/tuntematonta ötökkälajia. Suosittelen shampoota tmv. hiusten pesuun.
Laimennetaan vedellä vai miten? Miten rastatukka saadaan aikaiseksi? Tai en tiedä sen nimeä, sellaiset jännät hiukset? Mäntysuovallako ne pestään?
Kaupan dödöissä on alumiinia, samoin apteekin dödöissä ja kivi-dödöissä.
Joku puhui, että aloe vera dödö olisi hyvä, en ole kokeillut. Yksi ystäväni käyttää soodaa kainaloihinsa. En kyllä aikaisemmin ollut kuullutkaan...
kampaajien mielestä erittäin hieno suomalainen -shampoo vois olla sitä, mutta mun hiuksille se on kyllä ok.
Luonnolliset rastat saat kun et harjaa hiuksia etkä käytä hoitoainetta, itse pesin mäntysuovalla. Hiuksia voi myös takuttaa itse.
Kampaamossa rastat tehdään kemikaalien avulla, käytetään ainakin "permanenttiainetta"... Toki myös takutetaan...
ja jollain hyvän tuoksuisella shamppoolla mieluiten. Kun pesee päänsä kerran kahteen viikkoon, on kova käyttää jotain mikä tuoksuu hyvälle.. Ja on rastat kestäny jo pari vuotta
Hampaat puhdistuvat ihan harjaamalla ja fluoria saa vaikka fluoritabletteina.
Käytän hiusten pesunn Vihreän Kosmetiikan palashampoota
http://www.vihreakosmetiikka.fi/product_info.php?cPath=26&products_id=1…
ja saippuana saman puljun palasaippuaa.
Hammastahnanan Weledan hammastahnaa ilman fluoria ja muita myrkkyjä.
Mitään muuta en sit arkena. Ulos mennessä paitsi Dr. Hauschkan kosteusvoidetta ja mineraalimeikkejä.
That's it :)
en itselläni enkä lapsillani voiteita, hoitoaineita ym. Hammastahnaa käytettään ja hajuvettäkin joskus.
kosteusvoidetta todella harvoin vain jos naama tai sääret tuntuvat kireältä.
nyt voin nukkua yöni rauhassa