Kelan äitiysrahapäätös - kysymys
Käsitelläänkö hakemukset saapumisjärjestyksessä vai miten? Toimitin paperit Kelaan yli kuukausi sitten ja kuulemma ei ole vielä tiedossa käsittelijääkään... Onko tosiasiassa niin että ensin käsitellään ne hakemukset joissa työnantaja ei maksa palkkaa äitiysvapaan aikana tms eli olisivat kiireellisempiä?
Kommentit (3)
Esim. itse edellisen rasakuden aikana hain äippärahaa pääkaupunkiseudulla ja päätöksen käsittely ja mulle saapuminen vei 2kk. Nyt asun muualla, ja päätös näkyi kelan asiointisivuilla jo kahden päivän päästä viemisestä, postissa tuli kotiin neljän päivän päästä, eli alle viikko meni.
Vein paperit töihin heti kun ne sai viedä Kelaan ja paperit oli lähetetty seuraavana päivänä eteenpäin. Soittelin Kelaan kun olin seuraavalla viikolla jäämässä äitiyslomalle, että voisiko päätöksen saada pikku hiljaa. Äitiyspakkauksen olin saanut ja siitä tiesin, että paperit oli mennyt perille. Lupasivat ottaa paperit käsittelyyn ja päätös tulikin seuraavalla viikolla. Minulla ei ollut kiire, koska sain palkkaa mutta olen myös kuullut tapauksista, että palkkaa ei ole tulossa, mutta ei ollut päätöstä Kelastakaan.
Kiireellisimmät ensin, selvät tapaukset sitten kun on pakko. Netissäkin voit seurata omaa tilannettasi (hakemuksen käsittelyä).