Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

2 sectiota takana, 3.raskaus arveluttaa...kokemuksia?

17.09.2007 |

olisin kysynyt muilta, joilla on 2 sectiota takana, että missä vaiheessa kannattaisi arvioittaa kohdun kestävyys mahdolliseen 3.raskauteen/suunniteltuun sectioon?



Minulla on takana 1 kiireellinen sectio ja 1 hätäsectio, leikkausarvet ovat poikittain- & pystysuunnassa. Minulle sanottiin, että 3.raskaudelle ei olisi kuulemma mitään estettä, synnytys on joka tapauksessa suunniteltu sectio.



Mietin vaan, että olisiko jo ennen mahdollisen 3.raskauden alkua syytä käydä tutkituttamassa kohdun kunto vai tehdäänkö se joka tapauksessa heti alkuraskaudesta?



Niin ja mikä on turvallinen väli ennen 3. sectiota???



Beatitude ja pojat 3v5kk & 6 kk

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en huhtiksiin tainnut kirjoittaa kertaakaan, mutta lukemassa siellä kävin ja nimimerkkisi jäi mieleen :) Kuis on teillä arki sujunut? Meillä 6kk:tta täyttyy tytöllä tässä viikon sisällä ja ihan mukavasti on mennyt. Ensimmäinen hammaskin on jo saatu!



Minulla on jo 3 sektiota takana, ensimmäinen hätä ja kaksi muuta elektiivistä (joista viimeisimmässä kyllä synnytys ehti käynnistyä, mutta leikattiin sitten suunnitellusti kuitenkin). Ja pystyviillosta menty joka kerta.



Kohdun kestävyyttä minulla ei kyllä arvioitu mitenkään kolmanteen raskauteen (ei ennen eikä raskauden aikana). Itseasiassa eivät tainneet kommentoida toisen jälkeen mitenkään saako vai eikö raskautua uudelleen, paitsi sen verran että vuosi ainakin väliä ennen uutta raskautta. Mutta muuten ei aiheesta mitään puhetta ollut.



Ja tosiaan suunnitellulla sektiolla kolmas tulee kai lähes aina, siitä ei tarvinnut sitten keskustella yhtään (vaikka olin valmistautunut kyllä taistelemaan sektion puolesta, kun kerran yksi lääkäri meinasi että enkö alatietä kuitenkin haluaisi tehdä...meinasi paniikki iskeä!!! Ja kun lähti kuitenkin sitten syntymään omia aikojaan, niin jouduin niitä kipuja sitten tunteja kestämään ennen kuin leikkaukseen asti päästiin.) Ainoa miten kestävyyttä " kontrolloitiin" oli tuo että loppuajasta kyselivät neuvolassa onko entisten haavojen kohdalla tuntunut kipua ja onko minkä verran supistellut.



En usko että ennen 3. raskautta sun erikseen tarvii käydä arvioittamassa, jos kerran lupa on annettu (ellet sitten mielenrauhan vuoksi halua käydä). Minulle kun taas neljättä ei kotiuttava lääkäri suositellut (oli eri kuin leikkaava lääkärini) papereiden perusteella vaikka leikkaava oli sanonut taas että " hän ei tiedä monta raskautta kohtu enää kestää, että jutellaan siitä sitten myöhemmin lisää" . (Koskaan ei sitten juteltu...) Tosin pienen tivaamisen jälkeen kotiuttava sanoi, että jos kuitenkin neljättä meinaan tehdä, niin vähintään se 2 tai jopa 3 vuotta väliä ennen raskautumista ja sittenkin pitää tutkituttaa asia ensin, että miten kohtu parantunut jne. Sen tarkempaan ei sanonut miten tutkitaan, mutta olen netistä jostain lukenut, että ultrataan, mutta ettei se ole ollenkaan varma menetelmä. Ja minun siis pitäisi tutkituttaa ENNEN raskautumista ja raskautumisen jälkeen pitäisi olla tarkassa seurannassa koko raskaus (kohtuni oli siis ohentunut tosi ohueksi). Ja sitten vielä totesi juuri synnyttäneelle tuoreelle äidille, että ja sen (neljännen sektion) jälkeen kyllä on jo sterilointi tehtävä (se oli siinä hormonimyrskyssä kyllä aika ikävä toteamus, kun pitäisi jo muutenkin käsitellä se, ettei ehkä enää koskaan saisi tehdä lasta)



>Niin ja mikä on turvallinen väli ennen 3. sectiota???



Tosiaan eka sektion jälkeen väliksi sanottiin vähintään puolesta vuodesta vuoteen ennen seuraavaa raskautta. Toisen sektion jälkeen taisivat puhua vähintään vuodesta. Ja nyt kolmannen jälkeen minun tapauksessa väh. 2-3 vuotta, eikä ilmeisesti kovin suositeltavaa sittenkään. Tosin täysin yksiselitteistä ei:tä eivät kyllä antaneet ja niinpä meillä pieni toivon siemen elää (ja jos neljäs joskus päätetään tehdä, hänen " työnimensä" onkin sitten sukupuolesta riippumatta Toivo :) ), mutta nyt ei ole sen mietinnän aika vielä, ja kun se aika tulee, sitten teemme perusteellisen pohdinnan riskien ja muiden suhteen ennen päätöstä.



Että odottelehan nyt ainakin sinne loppukeväälle ennen kuin intoudut uusiin " tulosta tuottaviin harjoituksiin" :)



Aurinkoisia syksyn jatkoja teille



- Emiliina ja lapsoset -





Vierailija
2/2 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohdun kuntoa ei voi arvioida kuin vain sektion yhteydessä. Eli jos edellisessä sektiossa " annettiin lupa" uuteen raskauteen, niin silloin pitäisi kohdun olla ok kunnossa. Mulle suositeltiin n. vuoden väliä raskauksiin eli kunhan nuorimmainen on vähintään 1v, niin pitäisi olla turvallista raskautua uudelleen.



Normaalisti kohtu kestää hyvin kolme sektiota. Sen jälkeen on sitten yksilöllistä, miten kohtu on toipunut. Toisia on leikattu ainakin kuusikin kertaa.



Tinka ja viisi sektiota takana (eikä enempään annettu enää lupaa)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla