Munavoi
Hei! Miten teette munavoin? Minkä verran kananmunaa ja voita? Laitatteko ihan oikeaa voita vai jotain muuta rasvaa?
Joskus tein joihinkin juhliin munavoin ja erehdyin laittamaan sen jääkaappiin odottamaan. Eihän sitä sitten saanut mitenkään levitettyä karjalanpiirakoiden päälle. Mikä avuksi tähän? Kuinka kauan munavoita voi säilyttää huoneenlämmössä?
tiu
Kommentit (2)
ja mielellään johonkin pehmeänä pysyvään, kuten vaikka Kultarypsi tai Soft. Voimariini ja oikeat voit pysyvät pehmeänä ainoastaan huoneenlämmössä ja on siten hankala säilyttää.
Laitan ensin noin 75g voita ja sitten sinne sekaan niin monta kananmunaa kuin vain saan mahtumaan, kokeilen välillä ettei ole " kuivaa munaseosta" vaan pystyy veitsellä suunnilleen levittämään siten että pysyy muodossaan karjalanpiirakan päällä. Yleensä saan neljä kokonaista kananmunaa mahtumaan tuohon 75g voihin.
koosta riippuen ja sekaan yleensä raejuustoa 3-4 rkl ja päälle persiljaa. Kyllä se aika nopeasti pilalle menee, että en yli tuntia pitäis huoneenlämmössäkään, saati auringonpaisteessa.