Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

**PINOON JÄMÄLOKAKUISET PE 28.10**

Kommentit (26)

Vierailija
1/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli taas yksi yö takana ja taas päivän lähempänä marraskuuta. Huh. Enpä rehellisesti sanottuna olisi uskonut olevani täällä vielä näillä viikoilla kun edelliset on olleet nopeampia. Mutta täällä ollaan eikä muuta voida..lippu siis korkealle.



Illalla sitten kokeiltiin vielä sitä yhtä ässää johon tarvitaan miestäkin, mutta ei niin ei. Ei supparin supparia ja yön nukuin suht hyvin, mitä nyt lonkka taas vähän vihoitteli ja tutusti nyt aamulla taas sormet. 3h päästä olis neuvolakin ja sinne pitäisi kai mennä kuulemaan tuomiota onko mitään edistystä tapahtunut.



Pari vauvauutista oli taas eilisen pinkan lopussa eli minunkin puolestani lämpimät onnittelut SELMASELINA vaaleanpunaisesta nyytistä ja KOLIPOKI vaaleansinisestä!!!!!!!!



JOH@NNA tarjoili eilen illalla tasissuklaata, joista voisin oman palani haukata nyt jos on vielä jäljellä ;) Onnea!



Eipä tässä muuta näin aamutuimaan. Vielä olis tämän lisäksi kolme kokonaista päivää lokakuuta aikaa ennen kuin pitää perustaa ylijäämä-marrasklubi. Toivotaan ettei sinne asti mene, mutta varaudutaan pahimpaan :/ Oikein mukavaa perjantaita kaikille ja pinoutukaahan reippaasti niin näen että teitäkin vielä on :)



Sinilainen 40+2



ps VALLU eipä muuten olekaan PONNYT pinoutunut hetkeen.... " missähän" lienee :)

Vierailija
2/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikkoja tänään kasassa 40+3. Esikoinen (nyt 3 v.) näki päivänvalon juuri näillä viikoilla, mutta mitään merkkejä ei nyt synnytyksestä ole. Eilen vihloi jalkoihin, mutta luulen, että se johtui vaan vauvelin vilkkaasta liikehdinnästä. Yöllä oli maha kipeänä, mutta ei sekään mitään supistuksiin viittaavaa ollut ja meni ohi... Tylsäksi alkaa käymään tämä odottelu.



Niin onnittelut kaikille jo vauvansa saaneille ja erityisesti Coppolalle, jos tänne nyt vielä vilkuilee...



Muille vaan tsemppiä, ilmeisesti marraskuuhun asti saan odotella minäkin. Taysiin tuli jo aikakin 7.11. Toivottavasti ei silloin tarvitse mennä.



Suzu rv 40+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällähän sitä marraskuuta odotellaan. Oiskin pitäny heti alunpitäin ilmoittautua marraskuulaiseksi kun kerran tiesin, että näinhän tässä käy ;-D.



OMANAPAINEN OSUUS:

***Ei siis mitään tuntemuksia missään päässä, eikä enää edes tulppaa näy. Sekin kai sitten on tullu tai sitten vain osa siitä :-/. Maanantaina onkin neuvola ja silloin varataan käynnistysaika. Ajattelinkin, että pyydän sitä jo ens viikon loppuun (vaikka ovatkin muka TOSI tarkkoja täällä Oulussa siitä, että 2 viikkoa la:sta ylittyy), kun tää mun vauva on ihan huolestuttavan vähäliikkeinen. Silloinkin käyrillä maanantaina olin reilu tunnin ja ihan pieni liike saatiin aikaseksi ja syke oli vain tasainen 120-130 ei siis vaihtelua yhtään :-(. Huolestuttaa vauvan vointi!! Joudun varmaan taas v-loppuna käymään Oysissa tarkistuttamassa taas tilannetta, jos on yhä näin hissukseen tuolla masussa, kuin mitä nytkin. Paska, sais jo kyllä itekseen lähtä käynnistyyn tuo synnytys, ettei tarttin olla koko ajan pelko persiissä!



SELMASELINA ja KOLIPOKI:

***Lämpimät onnittelut vauvantuoksuisista, pienistä paketeistanne!



JOH@NNA:

***Myös minä kiitän suklaasta, vaikka näillä linjoilla ei pahemmin enää kärsis herkkuja popsija ;)).



Muutapa ei nyt ole mielessä, joten jatkan aamuhommia. Lähdemmekin tästä päiväksi mummolaan, joten voi olla, etten käy koneella vasta kuin illalla. Tosin tuskin maltan pysytellä poiskaan, varmaan pakko käydä mummolassakin lukemassa kuulumisia ;-)!



Mukavaa alkavaa viikonloppua jämöille!!!



*Vallu ja ' paavo' 40+3*

Vierailija
4/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole mitään tuntemuksia, että synnytys lähestyis. Olo mitä mainioin! prrk!!! Keskustelimme eilen illalla vakavasti vauvan kanssa ja sovittiin, että enintään saa mennä tuonne ensi tiistaille kun on mun synttärit silloin. Voitais sitten tulevaisuudessa viettää synttäreitä yhdessä.. :) Ainakin tämä mun ehdotus sai aikaan kovan mylläyksen mahassa ;)



KOLIPOKI JA SELMASELINA: paljon onnea nyyteistänne!



Lähden tästä aamupalalle! Ilmoitelkaahan muutkin tosiaan itsestänne, jotta tiedetään keitä on vielä jäljellä.. :/



Kielo 39+5

Vierailija
5/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekaksi onnittelut Selmaselina ja Kolipoki! Ihana, kun tulee näitä vauvauutisia, niin ei ihan vaivu epätoivoon...

Omassa navassa ei mitään merkkejä synnytyksestä ja olen aikalailla varma, että jään hengailemaan sinne marraskuunklubiin... Neuvolassa muuten mulle sanottiin, että Oys:ssa odotetaan 10 pvä yli... Vai olikohan se sitten, että sillon kontrolloidaan ja katotaan mikä on tilanne, mutta ei välttämättä käynnistetä? En tiiä, mulla on ti seuraava neuvola ja neuvolantäti sano, että jos ei oo sillon syntyny, niin varataan aika käynnistykseen. Epäilen kuitenkin hieman tätä tietoa, kun oon kans kuullu, että odottavat sen kaks viikkoa. No sittenhän tuo selviää, toivottavasti ei tarvis kuitenkaan sinne asti odottaa, mutta pahoin pelkään.

Tsemppiä kaikille ja toivotaan paljon paljon supistuksia!!!



Joh@nna 40+1

Vierailija
6/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

La oli ja meni!! Mistähön sain päähäni, että la:n savuttaminen olisi jotenkin ihmeellistä? Ihan tavis päivähän se oli,,,

Ennenkuin alan marista, onnittelen kaikkia vauvan saaneita!!!! Ihanaa!!! Jotkut lapset sitten kuitenkin syntyy siinä kuussa kun oli tarkoitus;)

Itellä tiputteli eilen jotain punertavaa, ei vettä kuitenkaan, mutta oliskohan limatulppa lähtenyt irtoamaan? No, siitähän sanotaan, että sitten synnytys alkaa viim,kahden viikon sisään , joten, mitä opimme tästä? rv 42 taitaa olla loppupäässä anyway...

Ettehän kaikki ole vaipuneet epätoivoon?

Mulla on nyt ainakin sellainen ihan jännä fiilis, kun la on ohitettu, niin vauva voi IHAN OIKEASTI syntyä milloin vaan.

Mutta pidemmittä puheitta, supisteluja ja aurinkoista talvipäivää lokajämille!!!;)

Heffaklumpen 40+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan ei meininkejä. Eilen 50 min lenkin lopussa yksi kipeämpi vihlaisu. Luulisin, et sellainen jota joku luonnehti sukkapuikkovihlaisuksi. Illalla vielä sitä parasta ässää, _eikä_yhtään_mitään paitsi hyvä mieli :)



Palaillaan ja tsemppiä taas kerran. Sen verran on huono aamu, et en jaksa komentoida muille muuta kuin onnea vauvoista ja muille tosi kamalia supistuksia koko viikonlopuksi!



Knoppe 39+5

Vierailija
8/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin, et laitan tähän lohdutukseksi Odotus 2/2005 lehden taulukon vauvojen syntymästä raskausviikon perusteella (Stakes 2003).



Alle 37 - 5,1 %

37 - 4,7 %

38 - 13 %

39 - 24,8 %

40 - 28,4 %

41 - 19 %

42 - 4,6 %

yli 42 - 0,1 %



Niin siis tän mukaan ennen 40 viikkoa syntyy 47,5 % vauvoista, eli YLI puolet syntyy vasta sen jälkeen... Tosin jutusta ei selvästi käy ilmi, että onko kyse täysistä viikoista, niin, että itse la onkin jo viikolla 41. Tajuatteko mitä tarkoitan? Siis sitä, että mulla on nyt niinkuin 40. viikko kun se on tulossa täyteen sunnuntaina...



Ei taas muuta,



Knoppe 39+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä kans yks yliaikainen lokakuinen, tänään kasassa rv 41+1.

Kättärille on varattuna aika sunnuntaiksi yliaikaiskontrolliin, pitää kuulemma varata muutama tunti aikaa, onkos jollain tarkempaa tietoa mitä kaikkea siellä oikeen tehdään jos noin kauan kestää?



Ois tietty huippuu jos vauveli päättäisi ulostautua omin avuin, mutta siis viimeistään ens torstaina pitäis sylissä olla pieni tuhnuttaja=)

On sitä jo odotettukin!!



Vierailija
10/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea Selmaselina ja Kolipoli!!!!!!



Juuri neuvolasta kotiutuneena. Terkka ihmeissään katto et enkö sitten lähtenykään synnyttämään, kun se viikko sitte oli niin varma ettei mua enää tällä viikolla näy. Mä totesin tulevani vielä ensi viikolla ja meneväni vielä yliaikaiskontrolliin. Verenpaine oli hiukan koholla, painoa ei ollu ihme kyllä tullu grammaakaan. Vauvalla kaikki hyvin, suuttu taas kun sydänääniä kuunneltiin.



Eilien illalla oli vaihteeks maha sekaisin, yöllä heräsin kipeeseen supistukseen ja tänään on selkä kipeä, mutta en edes elättele mitään toiveita mistään lähdöstä. Selkähän voi nyt olla kipee ihan tosta neuvolaan kävelystä. Ei ole limatulppaa näkyny ja supistukset on ihan samoja ku mitä on ollu jo pari viikkoa.



YLIAIKAISUUSKONTROLLISTA: Siellä otetaan käyrää ja ultrataan. Kannattaa varata Kättärille ainakin se kolmisen tuntia aikaa, ne on aina myöhässä.



Pitänee lähteä hakemaan lapset kerhosta. Palailen taas myöhemmin tekemisen puutteessa:)



Hennajo 39+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tulipa tässä käväistyä (toivottavasti viimeisessä raskaus) neuvolassa ja siellä kaikki näytti ärsyttävän hyvältä. Viikkoja siis 40+2 ja paino -1/2kg (hieno juttu!!!), RR 112/80, virtsassa valkuainen plussalla mutta johtunee valkovuodosta. Hemppa 118 (jee oli noussu kymmenellä!!) ja sf-mitta 36,5 eli vain 0,5cm kasvanut. Sikiön sydänäänet 160 ja pikkuinen hikkaili siinä samalla. Pääkin taisi olla vielä kiinnittymätön :(



Jotenkin rasittaa tää hyvinvointisuus. Yritin kertoa pelostani että vauva kasvaisi liian suureksi kun 3,6kg esikoinen jäi hartioistaan jumiin, mutta terkkari vaan totesi ettei ne ota kättärillä mihinkään kontrolliin :/ Sanoi tosin että jos joku asia oikein huolettaa niin voin tekeytyä tosi kipeäksi ja käydä ilman lähetettä näytillä. Muuten neuvola varattiin ensi tiistaiksi ja viikon päästä pe olisi kai eka ya-kontrolli jos sinne asti menee.



Että tällaista tänne. Pikkuisen alkoi supistelemaan neuvolan jälkeen, mutta en jaksa edes innostua. Mukavaa päivää kaikille ja tervetuloa kirjoittelemaan te yleensä hieman vähemmän aktiiviset :) Kiva tietää että meitä vielä on....



Sinilainen 40+2

Vierailija
12/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se toisaalta lohdullista, että täällä muitakin vielä palloilee. Mulla oli kans neuvola äsken (taas, aina siellä saa ravata). Kaikki oli ok: Paino oli pudonnut (!) kokonaisen 1 kg tiistaista. Johtu kait siitä, että näin aamusella ei juuri turvota, enkä ollu syönytkään paljoa. Hb jotain 138, Sf 37, sama kuin tiistaina, vauvan syke 140, pissa puhdas. Neuvolatätsy naureskeli mun mahalle, kun se on niin tötteröllä ja pinkeenä edessä, eikä takaa näy mitään. Usein hän luuleekin, että mahaa supistelee siinä tutkittaessa, vaikka onkin vaan normaalin pinkee (tai ainakaan mä en tunne mitään supistusta sillon). Seuraava neuvola ois tiistaina ja sit perjantaina ja sunnuntaina eka yliaikaskontrolli. jospa ei kuitenkaan tarviis niin pitkään ootella. Mut ei oikeen enää jaksa tosissaan joka ilta uskotella, että varmaan tänä yönä. Vaikka kuitenkin joka ilta tulee järjesteltyä paikkoja silleen, että jos lähtö tulee, niin voi hyvällä mielellä antaa appivanhempien tulla yökylään. Kun ovat heti tulossa vauvauutisen kuultuaan (asuvat 400 km päässä ja viettävät täällä sitten joitakin päiviä). Tylsää jotenkin olla aina niin varpaillaan...



Tsemppiä kaikille odottajille ja onnea ja jaksamista vauvan saaneille!



40+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskaltaiskohan tästä innostua...aamulla heräsin monta kertaa siihen perus menkka poltteluun mutta sitä on nyt jatkunu monta tuntii.

jonkun aikaa aina polttelee ,sit loppuu ja taas alkaa uudestaan...!!!!

Mutta tuskinpa tää mitään on kun ei se oo mitenkään kivuliasta. :(



Siis mä kyllä luin ton pinon läpi mut en yhtään muista pitikö jollekkin jotain kirjottaa,joten tää nyt jää tähän!



Spica [color=8470ff]40+6[/color]

Vierailija
14/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pieni prinsessamme syntyi maanantaina 24.10 klo 17:14. Raskausviikkoja kerkesi kertyä 42+1, synnytys käynnistettiin yliaikaiskontrollin tuloksena. Sunnuntai iltana tuli limatulppa ja kävimme mutkan OYSissa (tulppa oli ihan erilainen kuin olin kuvitellut, joten huolestuin). Yöllä alkoivat epäsäännölliset supistukset ja aamulla menin sovittuun yliaikaiskontrolliin. Kontrollissa oli kohdunsuu 3 cm auki (edellisiltana sormelle). Käynnistys tapahtui tipalla.



Synnytyksen kestoksi on merkitty 5,5 tuntia. Sain kohdunkaulapuudutuksen, joka pelasti minut :) sen jälkeen synnytys eteni nopeasti. Ponnistusvaihe kesti 14 minuuttia.



Tildan strategiset mitat ovat 51 cm ja 3,330 kg. Pään ympärys 35,5 cm.



Nyt totutellaan vauvaelämään, ja tähän mennessä ainakin vuorokausirytmi on mennyt sekasi.



t. Wictoria ja Tilda

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täähän vajoo ihan pohjalle :-O!!! Meitä ei tosiaankaan näytä täällä enää montaa olevan. Varmaan ens viikolla jo pidän yksinpuhelua ;-).



Täällä ei merkkiäkään synnytyksestä...tai no on, tuo iso pallo, jonka olen nielassu, mutta eipä muuta. Oishan se kiva, jos vaikka sais pikkasen suppareita tai vaikka jos vedet menis...Tulipahan tuossa mieleeni, että miten toivoisitte synnytyksen käynnistyvän ja miksi (ei siis miksi toivoisitte käynnistyvän vaan lähinnä perusteluja ;-D)???



[b]Spica[/b]:

***Taidat olla seuraava nyyttiuutisen tuoja :). *bd bd*



[b]Wictoria[/b]:

***Paljon Onnea Tilda-vauvan syntymänjohdosta!!! --<-<-@



Ja pannaas oikeen TEHOSUPPAREITA tulemaan meille kaikille!!!!



[b]~^^~ TSUP ~^^~ TSUP ~^^~ TSUP ~^^~ TSUP ~^^~ TSUP ~^^~[/b]



*Vallu 40+3 edelleen*

Vierailija
16/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

WICTORIA: paljon onnea tyttären johdosta!



SPICALLE supparienvoimennussäteitä!!!! *tsing tsing tsing*



VALLU: minä toivon, että synnytys alkaisi supistuksilla. Menisin varmaan paniikkiin, jos ensin tulis vedet. Vauva ei ole kiinnittynyt, mutta kuitenkin alhaalla (näin terkkari sanoi) ja pähkäilisin varmaan, että meniskö heti sairaalaan vai oottasko kotona vai.. Tuolla OYS:ssa ne vissiin kuitenkin aina suosittelee, että ootellaan ainakin puoli päivää kotona. Mies varmaan väkisellä roudais mut synnärille kun se hermoilee jo jokaisesta pienestä rasauksesta nytkin! Pakottaa varmaan soittamaan ainakin tunnin välein sinne, että joko voi tulla.. Ja huolettaahan se tietty itseäkin, en minä sitä sano.



Vierailija
17/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään uutta omassa navassa, paitsi, että vauva on ollu aika paljon rauhallisempi tänään... En ihan vielä kuitenkaan huolestu, pitää varmaan laittaa pötköttelemään ja ihan kuulostella niitä liikkeitä. Tämä meidän kaveri on yleensä ollu niin vilkas, ettei oo tarvinnu paljoa liikkeitä laskea.

Vallu: Ei oo pelkoa, että täällä yksinpuhelua tarvis pitää, näyttää meitä kuitenkin olevan vielä :)

Mäkin toivoisin, että synnytys alkais ihan supistuksilla, just sen takia, että vauva ei oo vielä kiinnittynyt ( oli vissiin Kielo kenellä oli sama juttu...), mutta kysykääpä ens viikolla, niin johan alkaa vesien menokin kelvata ja käynnistyskin kuulostaa loistavalta vaihtoehdolta... No ei muuta kun supistusrikasta viikonloppua ja koitetaan pitää lippu kuitenkin korkeella!



Joh@nna edelleen 40+1



Jollakin oli muuten sama laskettu aika, kun mulla, en muista nikkiä sori! Mutta ihan totta mitä sanoit, että nyt se vauva voi tulla ihan millon vaan, kun laskettuaika on takanapäin, jännää se kuitenkin on!!

Vierailija
18/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sunnuntain pinossa kävin kertoilemassa iltasella, että synnärille lähtö voisi olla lähellä ja niinhän siinä sitten kävi, että yhdeksältä illalla olimme sairaalassa ja poika syntyi maanantai-aamuna 24.10. klo: 5.42 Isin synnytyssalissa " Aatuksi" nimeämän pojan mitat; 3290g ja 51cm, päänympärys 33,5cm.



Synnytys oli rankka mutta kaikin puolin positiivinen kokemus, eli mitään " traumoja" ei jäänyt, ja on tuo palkinto kyllä sellainen, että sen eteen viitsii kaiken sen kivun kestää. Oma vointi on jo todella hyvä, vaikkakin sairaalassa ei nukkumisesta tullut juuri mitään ja univelkaa tuntuu nyt aika paljon olevan, mutta nyt kun ollaan kotona ja harjoitellaan vauva-arkea niin eiköhän tuota univajettakin pikkuhiljaa saada tasattua.



Tsempitykset kaikille lopuille lokamasuille nyytinhakureissulle, ei enää voi kovinkaan kauaa mennä että meillä kaikille lokakuisilla on ne omat ja ihanat nyytit kainalossa.



Pikkumiehestään onnelliset;



TA1KA + muu perhe

Vierailija
19/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

VALLU: Mä toivoisin, että alkais supistuksilla. Vauveli on kiinnittyny, terkkarin mukaan koko mun lantio heilu kun se vauvan päätä kokeili. Jos multa vedet menee niin joudun suoraan antibioottitippaan, ei sekään olis kivaa. Hassua muuten, kun neuvolasta käsketään lähtemään heti, jos vedet menee ja kaikissa opuksissa sanotaan samoin, mut kuitenki sitte sairaalat ilmoittaa että odota suppareita ja hyvin voi odottaa sen 4-6 tuntia. Ketähän tuossakin asiassa uskois? No mä nyt ainakin lähden heti, et saan sen antibiootin, jos nyt joskus niin onnellisesti kävis, että kohti sairaalaa tieni veis:)



Ihan tautinen selkäkipu tuli kun olin lapsia hakemassa. Meinasin itkua vääntää, kun ei meinannu yhtään pystyä toisella jalalla astumaan. HUOM! Nämä eivät todellakaan liity millääntavoin siihen, että synnytys olisi käynnistymässä:) Ihan oli taas sitä iskiasta vaihteeks.



Onneks on viikonloppu ja jotain tekemistä. Tärkein tietenkin, että auto tuossa pihassa jos vaikka aika käy pitkäksi niin voipi hujauttaa johonkin.



Tajusin tossa, et eihän mulle edes sovi se yliaikaisuuskontrolliaika, jos se on ehdoton se 10 päivää. Meillä on renkaiden vaihto silloin ja pojalla hammaslääkäri. No tuskinpa sillä nyt päivälleen niin väliä on jos vaikka menen sitten seuraavana(huomatkaa olen tähän jo asennoitunut). Taidan käydä ruuan viimeistelemässä ja kohtahan alkaa taas emmerdale.

Vierailija
20/26 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätin sitten tyylikkäästi itse vastaamatta siihen kysymykseeni ;).



Olen pohdiskellu tuota synn.käynnistymisjuttua ja tullut siihen tulokseen, että mä haluaisin synn.käynnistyvän vesien menolla. Taidan siis olla joukossamme ainoa näin toivova :)). Ja miksi, no ihan yksinkertaisesti siksi, että silloin ainakin varmuudella tietäisin, milloin on sairaalaan lähdettävä. Jos mun synnytys alkaa supistuksilla, pelkään odottavani kotona liian kauan ja sitten en mun tuurilla ehdi saada epiduraalia (spinaalia en voi saada). Tosin, jos synn.alkaa vesien menolla, pelottaa hiukan, kuinka nopeeta vauva sitten syntyy. Viimeksi (tosin kalvot puhkaistiin) siitä kesti vajaa 2 tuntia ja silloinkin ainut kivunlievitys itse tilanteessa oli ilokaasu. Epiduraali kyllä laitettiin, mutta heti kun se saatiin laitettua, sain jo alkaa ponnistamaan. Eli liian myöhään, koska aukesin ' räjähtämällä' ;)). Mutta tuskinpa tuota nyt tarttee niin kauheesti miettiä, koska ole 100 varma, että tämäkin synn.joudutaan käynnistämään. Olisi ollut vaan niin pirskatin ihanaa kokea tän viimisen kerran kun raskaana olen, synn. käynnistyminen sponttaanisti.



Muttamutta, eipä tällä erää taas enempää.



[b]Ja sinä vauvauutisen tuoja (unohdin jo nikin kirjoittaessani) paljonpaljon onnea pikkuisesta ' Aatu' -pojasta!!!! :)[/b]



*Kukapa muu kuin minä*



P.S Mieskin näyttää jo olevan MELKO odottavalla kannalla: tuli töistä ja katto mua ja sanoi; " höh, eikö vieläKÄÄN mitään, eikö edes MITÄÄN tuntemuksia???!!!" Ois vissiin valmis jäämään töistä jo isyyslomalle ;)