Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

APUA!! 6kk ripuli

31.01.2006 |

Meillä poika 6kk oli ensin viikon kovassa flunssassa, jolloin ulosteet löyseni HIEMAN ja tulivat useammin, sen jälkeen nyt viikon ollut vesiripulia eikä mitään paranemisen merkkejä ole. 3 kertaa lääkärissä käyty mutta vain seurataan ja seurataan. Poika nyt pari päivää itkenyt normaalia enemmän eli kai masukin jo kipeä. Pojalla maitoallergia joka ei koskaan oireillut ripulina vaan ennemminkin ulostamisen vaikeutena ja mahakipuna. Almiron peptillä oltu ilman masuvaivoja nyt kuukausi eikä lääkäri uskonut että tässä vaiheessa oireilu ainakaan siitä johtuisi. Epäili virusta, oksentele ei, syö hyvin nyt kun flunssa parantunut, korvat terveet. Ripulia on noin 5-8 päivässä ja ihan siis vetistä. Maidon lisäksi saa bataattia joka ei aiheuttanut ennen oireita sekään.



Onko kellään mitään neuvoja tai vinkkejä? Maitohappobakteerit ei auta ja oma olo ihan neuvoton. Nukkuu ihan hyvin vaikka kakka tulee yölläkin. Kauanko tämä voi jatkua? Onko muilla? Viikko taas käskettiin vaan seurata. Itse valvon ja huolehdin....

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä kuinka kauan mhb:a on saanut, sillekin kun voi olla allerginen. Eikä suolioireilevalla ole mahdotonta sekään, että Almiron ei sopisikaan ja oireet tulevat vasta nyt.



Voi olla toki viruksen aiheuttamaakin, mutta siinä tapauksessa ripulin pitäisi loppua ihan muutamassa päivässä.

Vierailija
2/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bataattia mennyt noin kuukausi. Flunssan ajan oli taukoa eli ripuli alkoi ennenkuin bataatti uudelleen aloitettiin. Reladropsit pitäisi käydä maitoallergiselle, ja niitä on kanssa annettu nyt vasta kun ripuli ei helpota. Lastenlääkäri sanoi ettei kuulosta Almiron peptistä tulevalle ripulille. Kyllä, sillekin voi altistua mutta aika jännä jos se oireilisi ripulina kun NAN ja Tutteli oireilee aivan toisin. Kun kuitenkin on pilkotumpaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allergioitahan minäkin PELKÄÄN! Miksi muuten lääkäri sanoi että viikko vielä voidaan vain seurata ja epäili silti virusta? Äh on tämä stressaavaa... Kiitos muuten nanna vastauksesta!

Vierailija
4/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli eikös teillä ollut välissä maitoaltistus ja almiron aloitettiin tuossa pari kolmeviikkoa sitten uudelleen? Jos jättää pois flunssan laskuista, maha alkoi oireilla jo pari viikkoa? sitten, kuulostaa aika tyyppilliseltä allergiselta reaktiolta: ensin maha on löysällä ja kakkaa tulee tiheämmin, sitten kun oireita aiheuttava ruokaa edelleen saa, maha menee ripulille saakka ja lapsi alkaa selkeästi olla itkuisempi.



Voi olla paikallaan seurata, mihin suuntaan tilanne etenee, mutta missään tapauksessa ei ole normaalia, että ripuli kestää puolivuotiaalla noin kauan eikä paranemista tunnu tapahtuvan vaan pikemminkin tilanne pahenee koko ajan. Olisi varmaan aika hakeutua allergialääkärille (jos ette jo sellaisen vastaanotolla jo käykin) ja saada asiantuntijan mielipide.



Näin kirjoittaa kahden suolisto-oireisen lapsen äiti, joka on saanut hakata terveyskeskus- ja tavallisten lastenlääkäreiden kanssa päätään seinään. Kunnon avun saimme vasta allergioihin perehtyneeltä lastenlääkäriltä.

Vierailija
5/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitoaltistus kesti tasan yhden illan ja aamun, ei muuta. Sitten poika alkoi itkeä syödessä ja jatkettiin almironia ja kaikki päivässä hyvin. Sitten kun tuo flunssa iski niin se löysytti mahaa (mikä normaalia) ja flunssan jälkeen alkoi ripuli, joka siis ollut nyt viikon eikä helpota.



No lastenlääkäreillä mekin käymme emme erityisellä allergialääkärillä mutta kai se taas pakko on aika varata :((((((((((((((((((((



Eikö tosiaan ole mitään mahdollisuutta että olis muutakuin allergiaa? Toivossa on hyvä elää, huolessa kauhea.

Vierailija
6/8 |
31.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuitenkin allergisen kohdalla ei kannata viikkokausiksi jäädä odottelemaan, vaan puuttua tilanteeseen jos paranemista ei ala tapahtua. Liian usein saa nähdä (ja kokemustakin on...), että koitetaan selitellä oireita milloin milläkin ja lapsi saa kärsiä turhaan kun syyllinen koko ajan on ollut allergiaa aiheuttava ruoka-aine.



Tiedän kyllä tuon tunteen kun ei tiedä mikä on ja epäilee ruoan aiheuttavan oireita, joten iso halaus täältä, toivottavasti asia selviää pian!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä (allergialääkärin mukaan) itse infektio laukaisi allergian noin nelikuisena. Tottakai taipumus oli olemassa eli herkkyys allergisoitua.



Siihen asti Nan oli käynyt (tosin sitä oli annettu vain muutaman kerran) mutta infektion aikana alkoi oireilu Nanille (jota annettiin oman sairastumiseni vuoksi). Tämän jälkeen alkoi myös oireilu rintamaidolle ja lopulta lähes kaikelle muullekin.



Me kävimme kuuden viikon aikana useita kertoja lastenlääkärillä, mutta vasta hyvän allergologin vastaanotolla asiat selvisivät muutamassa minuutissa ja aloitettiin välttämisdieetti jne. Lastentautien erikoislääkärin mukaan lapsellamme oli sitkeä uusi infektio, joka aiheutti oireita, mutta lopulta allergiat aiheuttivatkin nämä oireet eikä mitään sitkeää uutta infektiota sitten ollutkaan.



Eli minäkin suosittelen allergialääkärin vastaanottoa mahdollisimman pian.

Vierailija
8/8 |
01.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettei tuo Almiron pepti sovi. Mutta poika on tyytyväinen ollut nyt pari päivää, nukkuu hyvin, syö hyvin, ei tunnu masu vaivaavan, ripuli on mutta ei pelkkää vettä tule enää oikeastaan ollenkaan. " Kopkop" . Toki siis löysää on vielä. Allergialääkärimme totesi että jos ei ala helpottaa niin voidaan kokeilla Neocatea.



Voiko tosiaan maito yhtäkkiä tehdä pelkän ripulin kun ennen oireet oli ennemminkin ummetus, ilmavaivat, kaarella huuto, masukivut...?? Nämä oireet ovat poissa.