Millaisia ovulaatio kivut ovat/miltä tuntuvat?
Mietin että miltä ne tuntuu tai mihin niitä voisi verrata.?
Itse on ole koskaan osannut ainakaan yhdistää jotakin kipua juuri ovulaatioon.
Voiko olla erillaisia eri ihmisellä?
Itselläni alkaa ilmeisesti ovis päivä lähenee (tänään tuli jo hieman limaa) ja vatsa on kipee samalla lailla kuin kananmunan syönnin jälkeen (olen allerginen), mutta kipu on kuitenkin lievempää ja jotenkin on muistikuva että viime kierrossakin suunnilleen samoihin aikoihin oli näitä vatsakipuja.
Olisi kiva jos joku jaksaa valaista mua. =)
Tsirppana kp 12/29-31
Kommentit (3)
Eipä tuo eilinen vatsakipu sitten ainakaan ovlaatio ollut.
Hassua etten koskaan huomaa nippasua tms.
Liekkö sitten niin mieto nippasu etten huomaa.
Olen myös pohtinut asiaa. Minulla on menossa ensimmäinen kierto pillerien lopetuksen jälkeen. Käytin pillereitä 1,5v ja en enää oikein muista millaisia ovulaatio-oireita miulla oli. Nyt olen yrittänyt tutkailla omia oireitani ehkä vähän liikaakin...MIeheni mielestä tämä on mennyt jo vähän yli... Siksi on hyvä, että voi keskustella täällä palstalla. Tänään tikutin ovisplussan ja rinnat ja alavatsa tuntuvat kosketellessa aroilta. Ehkä ne ovat tulossa olevan ovulaation oireita.
itselläni ovulaatio tuntuu vihlasevana nippasuna jommalla kummalla puolella alavatsaa, selkeesti munasarjan kohdalla (ja niinä ovulaatio kertoina on kivaa ku tuntuu molemmilla puolilla samaan aikaan, tietääpähän jos joskus kaksoset haluais että koska kannattais ;) )
joillakin ovulaatio tuntuu tylppänä jomotuksena munasarjan tienoilla, tällöin kyseessä on munasolun irrotooma paikan jomotus kuulemma.