Kumpi parempi tytölle?
Näitä ollaan mietitty etunimeksi tytölle:
Erin Olivia
Mianna Maria
En nyt oikein osaa päättää kumpi olisi parempi. Oltiin tuota Eriniä mietitty jo pidemmän aikaa kunnes täällä palstalla törmäsin tuohon nimeen Mianna ja se alkoikin yhtäkkiä kuulostaa ihan kivalta nimeltä myös.
Miannalle saa ehdottaa toisia nimiä, tuo Maria nyt laitettiin tuohon perään koska se kulkee meillä myös suvussa.
:)
Kommentit (12)
*Mianna Maria* aivan ykkönen noista kahdesta. Erinissä on se "vaara", että miten se tullaan lausumaan - Erin vaiko Eerin ja sitä saa varmasti olla usein korjaamassa.
Mianna Maaria ois myös kiva ja sointuu mukavasti korvaan. Ite kans mietin tätä Mianna-nimeä tulevalle lapselle, riippuu tuleeko nyt tyttö vaiko poika.
Kiitos teille vastauksista. Mä olen itsekin miettinyt että onko tuo Erin liian ulkomaalaisen oloinen. Se lausuttaisiin ilman muuta eerin.
Lisää mielipiteitä?? :)
Mianna Maria minunkin suosikki. Henk.koht. en oikein Erin nimestä tykkää, jotenkin kova ja tynkä nimi, ja tuppaa olemaan ongelmia lausumisen kanssa, aina kun on niitä jotka tykkää lausua juuri niin kun nimi kirjoitetaan.
Mianna sen sijaan on hyvin nätti nimi. :) Sen perään sopii toiseksi nimeksi vaikka mikä, mutta tuo Maria on hyvä myös ja tulee vielä suvusta.
Ehkä kuitenkin Erin Olivia saa ääneni..
Erin ei koskaan ole kuulunut suosikkeihini ja Mianna taas on ihana nimi, joten ei minulle vaikea valinta olisi tämä =)
Mianna on aivan ihana-ihana nimi! :) Maria sopii perään, mutta vielä kauniimpi (minusta) olisi Mianna Olivia! :)
Tiina :)
Kiitos mielipiteistä! Itsekin pidän tuosta Miannasta enemmän. Meillä on ollut nyt tosi paljon vaikeuksia keksiä hyvää etunimeä, mutta tosiaan tuo on vahvana ehdokkaana.
Onko tuo Mianna Maria jotenkin liian töksähtävä, pitäisikö siinä olla jotain välissä tai lopussa?
Siis Mianna ______ Maria TAI Mianna Maria ______??
Esikoisella on vain kaksi nimeä, mutta empä tiedä onko sillä merkitystä.
Mutta jos 3.nimeä haluatte niin miltäs kuulostaisi:
Mianna E(e)rin Maria
Mianna Mo(o)na Maria
Mianna Elle Maria
Mianna Meli Maria
Mianna Isla Maria
Mianna Iisa Maria
Mianna Maria Aurora
Mianna Mette Maria
Mianna Juli Maria
Mianna Jade Maria
Minusta Mianna Maria kuulostaa ehkä parhaimmalta ilman kolmatta nimeä. Todella kiva nimi!
Tässä vielä muutamia samankaltaisia:
Mianna Matilda
Mianna Minja Maria
Mianna Meea Maria
Erin Aurora ja ongelma tosiaan on se että moni (todella moni) lausuu Erin yhdellä ee:llä ja sitä saa koko ajan olla korjaamassa. Meidän isä on irlantilainen ja siksi tämä nimi, meneehän se suomalaisenakin, mutta silti täällä vähän erikoinen...
Minusta Erin Olivia kuulostaa aika "brittiläiseltä" :). Enkä kyllä tykkää oikein kummastakaan nimestä. Mianna Maria on ihana, mutta tässä pari ehdotusta toiseksi nimeksi.
Mianna Miljaana
Mianna Erika / Eerika
Mianna Sofia
Mianna Tuulia
Mianna Jasmiina
Mianna Merika
Mianna Eveliina
Mianna Adeliina
Mianna Lumia
Mianna Aurora