***SYYSSÄTEET TIISTAIHIN***
Kommentit (24)
Peukutukset edelleen Taelsalle! Toivotaan nyt ensi sijaisesti, että pääset viikonloppuna testaamaan :)
Itsellä oli eilen pitkästä aikaa sellainen kutina, että täti tekee tuloaan. Sekin lisää tunnetta, että lähdemme viikonloppuna miehen kanssa hotellilomalle, joten jos kaikki menee pieleen nyt, niin täti tulee juuri parahiksi ja menee hyvä loma yhdeltä osalta ainakin piloille. Eli nyt oikeesti toivon, että se täti pysyy edelleenkin poissa, kun on kerran näinkin kauan pysynyt jo (en edes enää tiedä missä mennään, jossain 40 paremmalla puolella kuitenkin). No, toisaalta tulis edes se täti, jos ei kerran raskaanakaan olla.. eli ihan sama!
Hyvää työ-/koulupäivää siskot!
-Olivia ♥
[color=green]Hei vaan täältäkin!
Minne lie kaikki kaikonneet..?!
Taelsalle peukutukset, toivotaan, että pääset viikonloppuna testailemaan!! bdbdbdbdbd oikein kovasti!
Olivialle kanssa peukutukset ja kävi miten kävi, niin mukavaa lomaa!! :)
Piinailijoita taisi olla eilisen pinossa vielä lisää, älskling ja Gringo ja ketäs vielä..?! Sorge, en nyt millään muista, mutta i-h-a-n j-o-k-a-i-s-e-l-l-e hurrjasti plussaonnea!!!! :)
Omaan napaan ei ihmeitä, kp6/26-27 menossa ja täti taitaa vihdoin viimein häipyä *jee* ja sitten kun vielä tulisi ne ovistestit postissa, niin ei muuta kuin miehenkaatoon!! :D ONNEKSI tässä on näitä jouluasioita tehtävänä ja suunniteltavana, niin ehkä tätä toista asiaa ei ehtisi niin jännäillä tällä kertaa... toivossa ainakin on hyvä elää ;D
Mutta nyt kutsuu lapset, joten ei muuta kuin tiistain jatkoa kaikille! :)
Huomenia kaikille, tai no siis parille jotka ovat jo kerenneet palstalle, huolestuttavan hiljaista ollut pari viime päivää. Ehkä se tästä..
Hippi-hiiri, ihanaa että joku menee samoissa päivissä, harkitsin jo elolintusiin liittymistä et sais vähän piinailu kavereita, ei siis pahalla muille mutta tosi moni on iha eri päivissä. Mutta itsesuojelua vissiin, en ole liittynyt vielä kertaakaan kuukausipinoihin. Toivotaan meille rutkasti plussa onnea!!! Ja tietty muille myös. Mikäs sun kierto olikaan? Mulla on vaihdellut 26-30 välillä. Ovis oli kp 15 et kai sit vähä pidempi kierto kun tuo 26 pitäisi tulla...
Jedelede... jokos ovistikut ovat tulleet? Muistelin että sulla oli joku juttu noiden tikkujen suhteen... ettei pitänyttilata ihan heti, muistanko väärin? ;) Munkaan ei pitänyt ennen matkaa mutta kas kummaa kun jo yksi kierto on tikutettu, niin ne ajatukset muuttuu :)
Riika... tulehan pinoutumaan jahka ehdit :)
Olivialle toivotaan että tätsy nyt viipyis vielä matkalla viikon...kai... koska ei ole kiva jos se tulee tuommoiselle hotellimatkalle mukaan? Kolmas pyörä on aina liikaa ;) Ja vähänkö olen kade ku te teette tuollaisia hotellipaketteja...tahtoo kans! Mä en ole vissiin koskaan Suomessa edes yöpynyt hotellissa...
Kaikki piinailija säteet --- tehkäähän niitä testejä että päästään tuulettamaan!!! Plussatuulia puhaltelen...
Ja Taelsa, tän on pakko olla sitä itseään, toivon niin kovasti onnea teille!!!!
Joo mutta nyt on päästettävä ukko monivalintatehtävän pariin, sillä on teoriakoe klo 12. Mäkin pääsisin jo läpi, sen verran ollaan niitä yhdessä opeteltu!! Toivotaan onnea sille että saa sen kuorma-auto kortin... jänskättää sen puolesta ;)
Mukavata tiistaita säteet!!! ja Niitä plussa uutisia, kiitos!!!
~♥ Kathyli
No nyt se täti sit ilmoitteli jo elonmerkkejään, no onneksi en ainakaan kerennyt turhaan lisää negatestejä testaamaan (tilasin juuri sopivasti eilen lisää niitä). Blaah. Kyllä suututtaa, vaikka onhn täsäs nyt se " hyvä" puoli, että pääsen tilaamaan itselleni gynetarkastuksen. Pakko mennä tsekkaamaan tilanne. Laskin just, et nyt siis kp48 kääntymässä kp1. Tahtoo saada normaalikierron!!
Jedeledelle nyt rentouttavaa aikaa, kun voi " huokasta" noilla välipäivillä. Kohta sit taas täysteho päälle!
Kathylle hyvää alkanutta piinaa!! Koitahan malttaa sen testaamisen kanssa sit kuitenin, kun sen aika koittaa, ettet " turhia" negoja saa. Nim. merk. en aio testata tulevaisuudessa vasta kun lukemat jossain 50 kympin hujakoilla, no just joo.
No kuiteskiin toivon täällä, että huomenna sataisi taas lisää lunta tuon loskan päälle :)
[color=red]Heips! Täällähän on tosi moni piinapäivissä menossa eli paljon paljon plussatuulia teille ♥ Taelsa
Kathy
älskling
hannako
gringo
hippi-hiiri ♥
Peukut on täällä pystyssä ja jatkuvasti ravaan koneella tarkistamassa onko tullut uusia uutisia :)
olivia, pahoittelut tädistä, tulipas tosiaan pitkä kierto sulle :( No onneksi viikonloppuun on vielä muutama päivä, ehtii pahimmat vuodot mennä ohi.
s.m.r: mukavia työpäiviä toivottelen, on varmasti kiva tehdä hommia, kun tietää että se vaikuttaa positiivisesti äippärahaan :)
yoginos, en muista olenko jo onnitellut tätin saapumisesta sinne ;) hyvä että ne terot auttoivat, nyt vaan kovasti touhuilemaan!
Miia-M, pahoittelut tätistä!
ovistelijoille paljon pupuiluintoa ja energiaa!! :o)
Itselleni ei mitään erikoisempia kuulu, töihin lähtö pian edessä. Mieliala on kohentunut kummasti, kun on tullut kunnolla lunta maahan, nyt on tosin reippaasti plussan puolella eli taitaa kohta sulaa pois.. mutta kuitenkin on ollut pirteämpi olo. Ja joululahjat ja muut kivat joulujutut pyörii jo kovasti mielessä.
Iloista tiistaipäivää kaikille ja plussakuulumisiin!!
Riika
[color=green]Ensiksi JADELELLE tädin karkoitus tanssit *puhaltelee pois*
OLIVIALLE pahoittelut tädin tulosta. Toivottavasti saat pian normi kierrot! Niin ja kivaa viikonloppureissua jos en muista loppuviikosta toivotella.
KIITOS kaikille peukutuksista! Mua alkaa tosissaan jännittään tää tilanne. Ei minkäänlaista oireilua täällä (toivottavasti en nyt manaa).
Kyllähän täällä on hiljasta, mutta eiköhän se tästä...
-Taelsa-[/color]
Laitoin pojun äsken päiväunille joten nyt kerkiän vähän aikaa kirjoittelemaan
Poju heräskin jo tänään puoli 7 ja ollaan sitten touhuttu kaiken näköistä.
Kerittiin jo käymään kaupungillakin ja laittamaan karjalanpaisti uuniin.
Tänään täti lähti sitten pois vierailulta.
Nyt sitten pitää toivoa että se pieni vauva saisi alkunsa.
Meidän koira parkakin on vale raskaana, maitoa tihkuu sen tisuista ja se on ihan allapäin.
Sängyn alle se meinaa rakentaa pesää, kun välillä käy kaamea raapiminen.
No tänän aamuna se oli pojan sängystä tekemässä pesää itselleen.
Se oli laittanut peiton ja tyynyn pieneen kasaan ja koitti saada lakanaakin samaan kekoon.
Onneksi sitten huomasin ajoissa, kun neiti meinas ruveta raapimaan patjaakin.
Nyt se nukkuu olkkarin sohvalla ja kuorsaa.
T: YOGINOS
Kaikille oikein paljon plussa säteitä ja onnea jo kaikille raskaana oleville.
Yök, tulin juuri ulkoa ja tuntuu siltä kun joku olisi läiskinyt tiskirätillä naamaan. Niin suuria räntälätysköitä tipahtelee taivaalta, että hulluksi meinasin tulla!
Kp28/27-31... jännitystä on ilmassa! Oireita ei ole raskauden suuntaan, eikä sen puoliin kyllä tädinkään suuntaan. Piti oikein tarkistaa vanhasta kalenterista, että koska sain plussan esikoisesta... Silloin nimittäin käytin useammankin testin ennen kuin plussa näkyi. Esikoisesta plussa pamahti testiin niin, että silloin oli sitten rv 4+3. Nyt olisi tätä kiertoa menossa periaatteessa rv 3+4. Joten vielä olisi matkaa plussan näkymiseen.
Kaikkea sitä tuleekin laskettua näin kuumeillessa!
Toivottavasti muut piinailijat saisivat nyt plussat testeihin!
-Hanna
Vaihteeksi päätin kirjoitella, kun on töistäkin vapaapäivä eli ehtii tänne koneen ääreen hieman pidemmäksi aikaa. Täytyy heti ensimmäiseksi kuuluttaa teille kaikille mun eilisestä " vauvakuumekouristuksen" aiheuttajasta. Nimittäin mulla oli 2kk:n ikäinen vauva muutaman tunnin ajan hoidossa ja oon ihan sekaisin!! Siis ihan oikeasti, että voikin aikuinen ihminen mennä näin sekaisin :) Näin koko yönkin unia vauvoista, ja kun hän oli täällä, niin en voinut muuta kuin ihailla sitä pientä suloista ihmistä.. Niin ihanaa oli syöttää, nukuttaa, vaihtaa vaippaa, seurustella... Voi vitsi, että nyt todellakin toivomusta korkeimmille tahoille: tahtoo vauvan ja mahd pian!! (voi kunpa olisikin vain tahdon asia...)
No, mutta täytyypä vissiin tehdä jotain tuon asian eteen - ja heti tänään! Meneillään kp13/28, ja just äsken olin huomaavinani ne kuuluisat ovislimat. Ja toisaalta mielialakin on, hmm, sen suuntainen.. Täytyy vaan toivoa ettei mies ole illalla töistä tullessaan liian väsynyt. Tai no, nyt on meikäläisellä sellainen vaihde päällä, että taitaisin ottaa vaikka väkisin :)
Onkos täällä muuten ketään suunnilleen samoilla päivillä menevää? Olis kiva kulkea kiertoa vähän niinkuin samaan tahtiin, heh. Vaikka toki on kivaa seurailla eri päivillä olevia, erityisesti piinailijoita. Teille kaikille extra hirveästi peukutuksia!!
Kas, pitääkin lähteä kaupassa käymään, että saa jossain välissä loihdittua syötävää... Mutta nähdään taas!
Plääh, mikä keli. Eilen oli niin ihana aamu, kun lunta oli ja loska poissa. Nyt on toisin päin =( Mutta Jedeledeä lainatakseni: Ei masennuta, Mairet! Kyllä se valkoinen talvi vielä tulee.
Jee, piinailijoita on tosi paljon, ihanaa! Supervoimakkaat peukunheilutukset teille. Tulispa jo taas plussia syyssäteille, niin omakin mieliala paranisi.
Miia-M: kiva kuulla, että muillakin pyörii samanlaisia ajatuksia! Tosin viime viikon loppu taisi olla huonotuulisuuden aikaa monelle säteilijälle. Nyt taas kohti uusia tuulia ja haasteita =)
Olivia: Voi hitsin hitsi, mikä sitä kiertoa nyt noin venyttää? Onhan se varmasti piinallista, varsinkin näin kuumeen kourissa.
Marion kyseli ¿kiertokavereita¿. Minulla on menossa kp16/27-29, joten aika samoissa mennään. Meidän kellistelyt jäi sunnuntaihin, eilen oli taas kovin kiirusta. Josko tänään vielä aktivoituisi varmuuden vuoksi¿ Tosin tässä kierrossa ei ole tullut mitään ovisvihlontoja, joten yritän totutella siihen ajatukseen, että kenties en sitten ovuloinut ollenkaan. Muutenkaan ei tunnu kyllä miltään kropassa, mikä on aika erikoista. Nuo kaksi luomukiertoa pillereiden jälkeen oli yhtä turvotusta, vihlontaa ja muuta oireilua. Olenkohan nyt mennyt jotenkin kiinni? =) Toivottavasti ne aikaisemmat olivat vain jotain käynnistymisoireita. Mutta joka tapauksessa ¿ odotukset tälle kierrolle eivät ole kovin korkealla. Silti saan varmasti vielä superpiinan päälle ajan koittaessa =)
Kun pitkään aikaan ei ole ollut mitään hömppägallupeja, niin ajattelin pistää perinaisellisen kysymyksen liikkeelle: Tuntuuko usein siltä, että pitäisi laihduttaa?
Itselläni on viitisen kiloa ylipainoa, joten kyllä, toisinaan tuntuu siltä, että pitäisi laihduttaa. Tosin tunne ei ole kovin voimakas. Olen tällaiseksi ¿pikkupullukaksi¿ keskivertoa paremmassa fyysisessä kunnossa, joten en kanna kiloista mitään terveydellistä huolta. Koska olen tosi perso makealle, en ole innostunut mistään kuureista =) Ehkä lähinnä tuntuu siltä, ettei saisi enää lihoa. Eli tämä kroppa kelpaa oikein mainiosti, ei puudu kankutkaan istuessa, kun on pehmikettä =D
Tässä oli muuten sinulle Jedelede toinenkin vinkki tälle viikolle, heh.
Ihanaa, kun vihdoin on saatu lunta tänne Läntiseenkin Suomeen, viime yönä satanut yli 30cm... Huh, just kävin tekemässä lumitöitä.
Mulla ei edelleenkään merkkiäkään tädin saapumisesta, nyt on menossa kp 32/28... Mulla on tosi rauhallinen olo ja ei oo mikään kiire testailla. Jotenkin on vaan sellanen olo, et mä haluun vaan ootaa ja kattoa miten tässä käy. Tietenkin pettymys on todella suuri, jos se täti tuleekin, mutta nyt nautin tästä toivonkipinästä, joka sisälläni hehkuu...
Koskas sä meinaat Taelsa testata? Itse ajattelin odottaa ainakin perjantaihin, mikäli tätiä ei kuulu.
Olivialle pahoittelut tädin saapumisesta, tai onnittelut ihan kuinka sä itse sen ajttelet. :) Onhan se hyvä, et ne tuli niin pääsee taas yrittään. Ikävää, kun se kierto noin pitkäks veny.
Mitähän muuta mun pitikään kommentoida.... Jaa, enpä kyllä muista nyt. Höh, kun mulla on kyllä hyvä muisti, mut se on vaan niin ikävän lyhyt. :)
Plussatuulia, tärppi onnea ja tarrasukkia, kaikille niitä mitä te nyt just tarvitsette. Mukavaa tiistain jatkoa!
<3 älskling
Pakko kerrankin vastata, eli mulla ei ole moiseen laihduttamiseen tunnetta eikä tarvetta. Olen koko ikäni ollut laihan puoleinen, nyt kuitenkin mielestäni " normaaleissa mitoissa" , joten vaikka makeaa kuluukin mahan täydeltä, niin antaa mennä vaan. Kunhan nyt pysyy jossain rajallisuudessa. Onneksi olen tämän " hyvän" edes perinyt isältäni.
Eilinen kauneus muuttunut loskaksi ja kuraksi ja jalkakäytävät on tosi liukkaita tallaantuneesta lumesta.
Samanlainen olo kuin älsklingillä, aika rauhallisesti otan ja odotan. Viime viikolla oli vähän ahdistavaa odottaa testipäivää, eli lauantaita. Kuten jo kerroin, niin se nega ei kuitenkaan masentanut. Nyt vain ihmeissäni odotan mitä tuleman pitää. Minäkin aion testata viimeistään lauantaina, kun ollaan viikonlopuksi lähdössä ukkilaan. Nyt kp 27/24
Kummasti kaikki piinailijat antavat nyt odottaa plussiaan. Paljon on kuitenkin taas teitä jotka menette ovispäivissä. Saadaan kohta taas piinailla teidänkin tuloksia. Toivottavasti tekin, joilla kierto venähti pitkäksi, pääsisitte mukaan tähän touhuun pian.
Tänään olisi töiden jälkeen siivousta tiedossa, eipä harmita kun ei lenkille pääse kun keli on kauhea.
G: Mulla on kolmesta lapsesta jäänyt yhteensä 5kg. Olen kuitenkin tosi hyvässä yleis- ja lihaskunnossa, joten ei ulkonaisesti haittaa. Isälläni on diabetes ja minulla sokerit heitti joka raskaudessa, joten riskipisteet sairauteen on koholla. 5kg:n painonpudotus pienentäisi sairastumisriskiä puolella, joten koko ajan vähän tarkkailen, ettei ainakaan paino nousisi.
Nyt herätettävä hoidokkini päiväunilta ja lähdettävä kotiin. Palailen.
Olen lähdössä kokoukseen parin sadan kilometrin päähän, joten nyt vauhdilla pinoudun.
Kathy: Mulla kierto on nyt ollu terolutien aloituksen jälkeen sen 28, toivotaan, että on nytki, tai että raskautuisin! :) Mukava, kun joku piinaa ihan samoissa päivissä!
Mulla oli aamulla aamupahoinvointia! ;) Tosin ei raskauden vuoksi tietääkseni, vaan jännityksestä! Oli opinnäytetyön esittäminen isolle joukolle auditoriossa. Hyvin meni ja nelonen tipahti! :D Ihan turhaan jännitin, mutta aamulla en pystynyt edes syömään mitään...
Mutta nyt minä menen, plussia ja oviksia, tarrasukkia ja tädin karkotuksia tarvitseville! ;)
[color=purple]Yoginoksen koiralle sympatiat, niin me kaikki naaraat taidetaan olla vähän tuollaisia... välillä vähän höpsöjä ja valeraskaana ;) Ja Onnea teille yritykseen!
Hannakolle tsempit, toivotaan että plussa tulee bd bd bd
Marion...kaikkea ne vaavit saa aikaan, täysin ymmärretävää hullaantua sellaisesta tuhisevasta nyytistä ;) Onnea ovis jahtiin!
Pyryn -galluppi... Tähän en edes halua vastata... siis matka Goalle lähestyy ja mä näytän nyt siltä Michelin ukolta... pillerien lopettamisen jälkeen olen turvonnut ihan mahdottomasti, pakko olis saada pois edes jonkin verran. Jos nyt ei tule plussaa testiin niin sitten laihikselle (taas..). Mä olen kanssa fyysisesti hyvässä kunnossa ja harrastan urheilua 3-5 kertaa viikossa mutta ruoka on vaan liian hyvää.. mutta ahistaa, siitä tietää että jotain olis tehtävä..
Älskling, Gringo.. ihailen sinnikkyyttänne kuten muutkin jotka voisitte jo testata. Toivotaan että odotus palkitaan vahvalla plussalla... bd
" Hippis" mullakin oli tänään pahoinvointia ;) Kävin yleisessä vessassa ja meinas laatta lentää, oli sen verran kamalat hajut, yäk. Ja tuli heikko olo mutta johtunee siitä että en ollut syönyt kunnolla. Eipä ne oireet vielä tule... mutta hyvää harjoitusta :)
Ja on kyllä hassua tämä kropan toiminta, ensimmäiset kaksi luomukiertoa oli ihan ihmeellisen kipeet ja nyt ei mitään tuntemuksia.. nippailis edes jostain että tietäis että toimivat. Sain mieheltä odotus lehden ja lueskellu tippa tinssissä, hieman tunteet pinnassa ja eikä se mun rakas päässyt siitä teoriasta läpi, HARMI. No pe uusi yritys. Sitä harmitti niin vietävästi ja yritin lohdutella.. ja sit kyl sanoin että mulla ollu " ihan samanlainen" tunne kun menkat alkaneet, hieman sitten tunsi sympatiaa, että jos oikeesti harmittaa näin paljon niin kyllä hän nyt ymmärtää... miehet!!!! Jotenki alakuloinen ilta.. no kohta spinningiin niin ehkä se helpottaa ja sit OC :) Vielä ku olis suklaata ;)
Joo että tälläinen stroori... illan jatkoja!
~♥
Ja heti plussaonnea sitä tarvitseville!!!=)
Minulla menossa vasta kp 4/28-33,innolla odotan että pääsee tosi toimiin,nyt siis vasta eka kierto mikä mennään täysin ilman ehkäisyä.
Kun näin ekaa kertaa pinoudun niin voisin viel kertoa että mulla on tyttö 6/02 ja poika 5/04.Ikää minulla on 22v ja olen naimisissa..ja vauvakuume on kamala!!Ja kun suht pienellä ikäerolla lapset halutaan niin saisi nyt kolmas tulla.:)
Oottekos muutes te muut kuulleet kummastelua tai kauhistelua siitä että haluatte lapset lyhyellä ikäerolla?Tai nuorena?Minä olen kuullut kummastakin mutta muut saa olla mitä mieltä haluaa,me haluamme lapsemme näin.:)
Ilmoittautuisin joukkoon mukaan... :)
Kuumeilua on takana jo vaikka kuinka kauan, mutta syyskuussa-05 jätin pillerit pois. Koska tätiä ei kuulunut ollenkaan, kävin lääkärillä ja alotin eilen 14 päivän Terolut-kuurin. Siitä sitten laskelmoin, että jos heti kuurin loputtua tätsykkä tulis kylään, niin normaalikierrolla laskettuaika menis 18.9.06. Tietty voipi heittää mut vaikka lokakuullekin tai minne vaan, mutta ajattelin tulla nyt tänne teidän kanssa hengailemaan.
Jeanel (Vaihdoin nimimerkin, siis oon entinen M-H)
Jonzu ja Jeanel, lisää kuumeilijoita ja kannustajia mahtuu mukaan.
Täytyy kyllä sanoa, että jos olis testi kaapissa niin testaisin varmaan joka päivä. Eli se siitä itsekurista. Mutta pienellä paikkakunnalla en halua apteekista testiä ostaa ja netistä en halua tilata, koska jos täti tulee niin tilaisin sitten niitä ovistikkuja samalla seuraavaan kiertoon. Viikonloppuna lähdetään reissuun, niin ostan matkalla.
Kummasti nämä joulutouhut ja arkirutiinit myös tätä aikaa siivittävät eteenpäin.
Tänään on palellut kauheasti ja pari päivää väsyttänyt ihan mielettömästi. Kropassa ei mitään outoja tuntemuksia, ei mahassa tai rinnoissa. Naama kyllä kukkii ihan samalla tavalla kuin muutenkin menkkojen aikaan. Tänään olen myös itkeskellyt. Se saattaa kyllä ennemminkin johtua ikävästä, kirjoitettiin veljeni perheelle kirjeitä ja piirustuksia lapset väsäsivät kovasti sinne Thaimaaseen. Ikävä niitä pieniä paaperoisia on välillä niin kova, että sydämeen sattuu.
Nyt lähdettävä laittamaan pesue petiin päin.
Joka suuntaan kaiken maailman säteitä.
[color=green]Taas täällä ekana! Eikö muut ole heränneet vielä?
Mulla tänään kp 27/25-28 joten jänskättää kovasti. Tädin tulemis oireita ei ole ja se rusehtava vuotokin on poissa. Aamulla tosin huomasin, että otsaan oli tullut yksi finni! Voihan se olla jotain muutakin, mutta yleensä mulla alkaa naama kukkiin kun täti lähestyy. Toivotaan nyt ettei se eksyis meille ja saisin jouluaattona kertoa koko suvulle, että suku saa jatkoa... *dreaming*
Eilen oikein itseänikin hämmästytti, että oli halut tosi korkeella ja niinhän mä sen rakkaan mieheni kellistin. Yleensä tässä kierron loppuvaiheessa ei vois vähempää kiinnostaa ja mielialatkin vaihtelee kovasti, mutta nyt on ihan kiva olo. Rinnat vieläkin kipeät, mutta ei niin arat enää...
Tampereen suunnalla loskakeli. Tylsää, mutta eikös ne luvanneet jo huomiselle lunta?
Sori, nyt en muista mitä piti kommentoida eilisestä pinosta, mutta kaikille tasapuolisesti PLUSSASÄTEITÄ ja toivottavasti saadaan pian niitä kauan kaivattuja plussia!!!
Nyt opiskelun pariin ja Accessin ihmeelliseen maailmaan...
-Taelsa-[/color]