*** ENSIKOT perjantaina 20.10.2006 ***
Kommentit (12)
Moi Kathy: Taitaa muut Enskat olla menoissaan, kun pino on niin pienoinen. Sulle pahoittelut tädin vuoksi! Sais kyllä jo kohtapuoliin teilläkin jo tärpätä. Aletaan tässä kohta olla niitä " vanhoja" Enskoja mekin. :(
ON: Outoudet ovistestien kanssa jatkuu. Taidan olla jo friikki! ;) Eli tänään taas vahvempi viiva (jo 4pvänä peräkkäin) ja nyt oli jo aivan hirveän tumma! Lh-hormonista ei mun kropassa siis ole vajetta. Ja kun viivat vaan koko ajan vahvistuu eikä mitään ovisoireita enää ole. Lämmötkin ovat normaalit tai ehkä vähän yläkanttiin (eilen illalla 36,9 ja nyt aamulla 36,7). Ja tietty se typerä legenda siitä, että ovistesti näyttäs raskauden pyörii mielessä. Tosin mitenkään se ei ole mahdollista, koska ei se alkio ois vielä edes ehtinyt kiinnittyä ja alkaa tuottamaan mitään hormonia. No, jatkan vielä muutaman päivän testailua ja tyydyn tähän. Tulipa nyt valitettua, mutta oon viikonlopun pimennossa, joten piti nyt antaa tulla koko ajan edestä.
Hyvää viikonloppua kaikille!
Hoyt kp 21/36-51
Samoin sais teilläkin pian tärpätä. Noista ovistesteistä mä en osaa sanookaan mitään, kun en oo sellasia koskaan käyttänyt (vielä), mutta hienoo, kun oot löytänyt oviksen. Valitettavasti taitaa ainakin musta tulla " vanha" enska, ainakin siltä tuntuu, kun yritystä on takana jo reilu vuosi ja mitään ei oo tapahtunut. Taitaa tää PCO vaikuttaa tosi paljon meiän yritykseen. Onneksi ens kuun puolessa välissä on lääkäri ja toivottavasti sais sieltä järeemmät aseet käyttöönsä. Mä kun oon aina toivonut tekeväni lapset ennen kolmeekymmentä (nyt 27v.) ja kohta alkaa siis oleen kiire. =)
Toivottavasti teillä tärppäis nyt tässä kierrossa.
Kathy: Mullahan on myös se vahva epäily pco:sta eli oik.puoleinen munasarja oli lääkärin sanojen mukaan " pco-tyyppinen ja vasen enemmän normaalimpi" . Eli sepä tääläkin taitaa kummitella ja tehdä tärpistä vaikeampaa. Ja aikaisemmin oli täälä puhetta siitä, että pco:ssa ovistestit voi jostakin syystä näyttää " virheellisiä plussia" , vaikka ovista ei olisikaan. Ja turhaanhan mä vielä ovista tikuttelen, kun sen yhden plussan jo sain, mutta ihan tieteen nimissä vielä olen jatkanut, kun halusin nähdä mihin suuntaan viivat vaihtuu. ;) Oli plussa kuitenkin mukava nähdä, oli se sitten pco:n aiheuttama tai ei.
Nyt pitää tosiaan jo lopetella, kun kohta lähdetään mökkitonttia kohti ajelemaan. Moi!
ihanan aurinkoinen sää, olisipa viikonloppuna samanlaista! Kirpeä pakkasaamu oli jälleen tänään, -10 astetta täällä itäisessä suomessa. Mitäs lukemia muualla?
Peipposka: ++++++++ Nyt ihan ¿kunnolliset¿ PLUSSAONNITTELUT (niiden varovaisten lisäksi : ))+++++++++++
Mitäs ¿selityksiä¿ meinasit polttareihin keksiä? Marge oli säikähtänyt sun viestin otsikkoa, sama täällä! Ei saa noin säikytellä : )
Hermione: eikös olekin ihanaa huomata, että miehiinkin se vauvakuume jollain lailla vaikuttaa? Eihän monellekaan miehelle (tietysti poikkeuksiakin on) oikein ole luontevaa hehkutella vauvakuumetta ihan ääneen, mutta tuollaisista pienistä jutuista sen huomaa.
Hoyt: noihin ovistesti-asioihin en oikein osaa sanoa juuta enkä jaata, mutta jännältä kuulostaa.
Pingu: jänskää! bdbdbdbd....
Masu: siellähän riittää jännättävää myös! Pidetään peukkuja, että se täti pysyis poissa, ja että seuraava testi näyttäis plussaa.
Rouvavauva: joo, tokihan se on mahdollista raskautua ekastakin kierrosta... mutta jotenkin en oikein usko, että niin nyt kävisi. Mutta mistäs sitä tietää? : ) Hienoa, että sulla on energinen olo!
Marge: kannattaahan sitä punaviiniä nyt juoda, KUN (huom! ei: jos) kohta tulee juontikielto! ; ) Punaviinihän on (ainakin pienissä määrin nautittuna) terveellistäkin....
MaryRose: hyviä tupareita!
Kathy: hyvä, että pinon avasit, parempi myöhään kuin ei milloinkaan! Tosiaan on tainnut olla enskoilla kiireinen pe-aamu. Ja kiitos tervetulotoivotuksista! Sinullakin näytti tuparit olevan tulossa, hyviä tupareita vaan!
).( Mieletön makean nälkä iski jostain syystä! Eikä ole täällä töissä nyt edes keksejä, tyhjän laatikon oli joku ¿ilkeä ihminen¿ jättänyt pöydälle ja kun sieltä menin kahvikupin kanssa kuola valuen muka keksiä ottamaan, niin eihän siellä ollut yhden yhtä jäljellä! Onko tästä pakko vääntäytyä jotain ostamaan? Jotain hormonitoimintaa taitaa pillereiden jälkeen todennäköisesti käynnistellä, kun tämmöisiä ¿kohtauksia¿ iskee. Samoin aamupäivällä, ennen kuin syön, niin on nyt muutamana päivänä tullut etova olo. Tänään melkein jo juoksin vessaan, kun tuntui, että jotain tulee ylös. Outoa?
Hyvää viikonloppua kaikille toivottelee Dajm
Heti täytyy vuodattaa ON:aa (sorry): pistin pinon pystyy tuosta ovistikku/raskaustesti -kysymyksestä, kun en löytäny sitä vanhaa keskustelua asiasta. No, vastauksista kävi ilmi, että jotkut ovistestit saattaa näyttää raskaudenkin, mutta pitää olla sitten yhtä vahva tai vahvempi se testiviiva ja mä sain sillä ovistestillä siis vain haamun. En siis uskalla vielä itse iloita. Olen kyllä jo oireiden siivittämänä aika korkealla ja jos ferrari kaartaa pihaan, niin todella korkealta putoan ja kovaa. Tänään matkustin linja-autossa n. puoli toista tuntia. Koskaan aiemmin ei ole minulla ollut matkapahoinvointia, mutta nyt katselin jo valmiiksi missä päin bussia oli wc ja kaivoinpa yhden roskapussinkin valmiiksi, jos jotain olisi tullut ylös. Olo oli siis todella huono, eikä se tunnu vieläkään helpottavan vaikka olen ollut kotosalla jo melkein tunnin. Eilen turvotti todella paljon ja kävelessä oikealla puolella (josta luultavasti ovuloinkin) tuntui joka askeleella nipistystä. Turvotuksen yhteydessä tuntui sellainen " rengas" vatsan ympärillä. Sunnuntai aamuun aion testausta vielä odotella sillä ihan oikealla raskaustestillä. Tuolla se kaapissa koko ajan polttelee. Niin ja vielä se, että normaalisti tiputtelu alkaa kaksi päivää ennen tädin saapumista ja vielä ainakaan tänään ei ole mitään tullut. No, johan siinä sitä olikin..
Peipposka: ONNEA nyt ihan virallisesti. Pidäthän junaa asemalla vielä hetkisen..?!? Koetan sunnuntaina ehtiä kyytiin.. Mitäs ajattelit polttareiden suhteen tehdä?
Kuka se olikaan, joka oli matkalla Belgiaan?! Sorry, en muista.. Lahopää. Mut oon kyllä tosi kade.. Oon asunu siellä puolisen vuotta ja ikävöin sinne takaisin todella paljon. Minne päin sinne olet menossa? Hyvää ja turvallista matkaa!!!
Tulipa nyt omanapainen viesti. Yritän illalla uudestaan.. Nyt kuitenkin täytyy valmistautua töihin lähtöön!
-Saikku kp29/30-
[color=olive]Pahoittelut suuresti Titi-uulle!! Jaksamista.
Peipposkalle onnea kovasti!! Ja tarrasukkia matkaan.
Tervetuloa kaikille uusille enskoille!
oma ).(
Täti jo pois lähdössä, kp 4 menossa. Ja taas innolla kohti uusia tuulia. Mies lohdutti niin ihanasti, kun harmittelin, että jäi juhannusvauva saamatta. hän sanoi, että heinäkuun vauva on yhtä hyvä ja me otetaan yksi sellanen. Saas nähdä...
Mukavaa viikonloppua teille kaikille.
Nyt koirien kanssa lenkille,
Keiju[/olive]
[color=1E90FF]Piti tulla ilmoittautumaan, kun Kathy oli kaivannut... :) Vähän ollut matalapainetta, eikä niin enää intoa täällä kirjoitella. Seura on ollut aivan ihanaa *halaa kaikkia kuumeilukamuja* mutta alkaa tuntua jotenkin siltä, että pitäisi kai katsella tonne lapsettomuuspuolen suuntaan, kun ei tästä luomuilusta taida tulla mitään.
Käyn kyllä varmaan lueskelemassa tiedän kuulumisia, mutta voipi olla ettei jaksa niiin kirjoitella. Koitan pitää vähän hiljaiseloa, katsotaan mihin sitten tulee asetuttua.
[color=FF34B3]Plussasäteitä vielä kaikille kivoille Enskattarille!
[color=CD2990]++++++++++++++++++++++++++++++++
[color=FF34B3]Koittakaahan päästä pikaluoliin tuonne o-puolelle! :)
[color=1E90FF]Killa
No joo, matkustelu ja tyo maara alkaa painaa ja paa on ihan pohno. Kai taa tasta pikkuhiljaa taas iloks muuttuu...viimeistaan jouluna.
Peipposkalle nyt viralliset ja isot onnittelut...tarrasukkia vaan matkaan.
Toivottavasti polttarit sujuu hyvin. Kerrothan sit miten valtyit kaverien kyselyilta.
Saikku!!! toivottavasti se ovis testi toimi r-testina. bdbdbd
Killa: ymmarran kylla etta valilla masentaa vauvailu, mutta vaikka vauvaa ei luomusti tulisikaan, niin oothan sa silti aina ihanainen enska! Eli ala jata meita kokonaan, pliis. Ja paljon tsemppia hoitoihin jos ne aloitatte.
Uusille tervetuloa joukkoon mahtavaan!
bdbdbdbd kaikille piinailijoille!
nuuttis-tuuttis
Onpahan ollut taas työviikkoja huomenna pitäisi vielä ylimääräistä mennä tekemään¿¿ ei huvittaisi sitten yhtään!
Onneksi täällä oli hyviä uutisia eli Peipposka oikein kovasti onnea plussasta! Tarrasukkia ja vauvaliimaa matkaan niin ja mukavia poltareita =)
Saikulla on myös jännät paikat, joten plussa puhallusta sinnepäin!
S-K tervetuloa mukavaan joukkoon mukaan kuumeilemaan.
MaryRoselle hauskoja tupareita ja hyvää Belgian matkaa. Katylle myös hauskoja tupareita.
Hoyt toivottavasti se eka ovis plussa tuottaa tulosta. Itsekin vähän hämmästelen noiden tikkujen kanssa. Täällä noita yhtä vahvoja viivoja tässä kierossa on tuntunut menevän ja tulevan. No ei kai auta kuin yrittää luottaa siihen ensimmäiseen!!
Killalle tsempitys (((rutistus))) ja muillekin myös!
Ei oikein ajatus kulje tällaisen työ hässäkkä viikon jälkeen. Joten kaikille suuri ++++++++++puhallus!
-hapö- kp24/32-40
Tervehdys kaikille! Pikainen viesti ja omanapainen! Meille tuli yllätys ohjelmaa vklopuksi, niin voi olla täällä suunnalla sitten hiljaista...Mutta ajatuksissa kaikki =)
Muutenkin voi kiirettä pukata, sillä pongailin tänään limat ja sain kaksi melkein yhtä vahvaa viivaa tikkuun! JEE! Se oli hiukan ihmeellinen, kun eka oli haalee, sit voimistu yhtä vahvoiksi ja testiajan umpeuduttua haaleni taas hiukan... Mutta kiirettä siis on siitäkin syystä! Olin aikas onnellinen, kun mähän en oo sitä ovista montaakaan kertaa saanut napattua! Tikuttelu sen kun jatkuu ja hyvällä omallatunnolla jatkan näin vkloppuna sitä punaviinin juontia ;)
Ihanaa viikonloppua kaikille ja rentouttavaa sellaista! Paljon rutistuksia ja +++++tuulia!
-marge-
Ihanaa masunkasvatusaikaa!! Toivottavasti mahdollisimman moni piinailija lyöttäytyis sun seuraan :) +++++ bdbdbd +++++
KILLALLE ((((HALI)))) Ja tärppiä sinne toivotaan kovasti!!! Ja jos hoitoihin asti tie teillä vie, sitäkin enemmän tärppionnea!! Oon tuolta l-puolelta itekin lukenut aikasemmin erityisesti " kevyesti lapsettomien" -pinoa, moni ajatus tuntui aika tutulta siellä.. Mut joo, tulethan kertomaan aina välillä kuulumisia, tulee ikävä!!
OLLAKOVAIEIKÖ ja S-K, tervetuloa mukaan!
ON: Tylsää alkukiertoa edelleen, ens viikolla ovista bongailemaan. Kiirettä pitää töiden suhteen, joten empä paljon tänne ehdi, paitsi PLUSSAUUTISIA lukemaan!!!
Ihanaa viikonloppua enskoille!
Olin ihan yllättynyt, kun meille ei ollut tälle päivälle vielä pinoa, vaikka kellokin on jo noin paljon. No, oli vaihteeksi mukava aloittaa pino. =)
Uusia ensikoita oli tullut taas kasa ja en ole kaikkia muistanut toivottaa tervetulleiksi. Ainakin S-K, HÄTÄHOUSU, BUUFFA, DAJM75, MARGE JA OLLAKOVAIEIKÖ on uusia, joten tervetuloa minunkin puolesta. Toivottavasti en ole ketään unohtanut.
Peipposka: Oikein paljon onnea plussasta =)
Rouvavauva: Sinullekin paljon onnea plussasta, en ole tainut muistaa onnitella. =)
Pahoittelut tädin yllättämille, ainakin Niina1983 oli saanut tädin valitettavasti kyläilee.
Muutama piinailijakin löytyy, ainaskin Nellamaija, Pingu ja Masu tuokaahan plussat kotiin.
TITI-UU: Oikein iso lohdutushali sinulle ja miehellesi, tuollaista ei toivoisi kellekään. Jaksuja!
MaryRose: Mukavaa tuparipäivää. Me kanssa ollaan pitämässä huomenna tuparit.
KILLA ja NAKSU, Missä ootte? En ainakaan huomannut teiän kirjoituksii vähään aikaan tai sitten oon lukenut liian nopeesti pinot. =) *vilkutuksia molemmille*
*ISO VILKUTUS* kaikille muille enskoille, joita en muistanut mainita. =)
ON: Täälä kanssa on täti kylässä, kp 2/28-30 on nyt menossa. Olin tossa alkuviikosta pikkaisen toiveikas, kun menkkoja ei kuulunut, kun kierrot on ollut terojen kanssa tasan 28 päivää ja nyt oli 30. En ihan ehtinyt testaan, kun ajattelin ottaa varman päälle ja testata vasta lauantaina ennen meiän tupareita, mutta nyt ei tartte testata. Voi siis huomenna ottaa kasan siidereitä.
Kathy