lapsia vielä kohdun repeämän jälkeenkin???
Onko täällä muita riskin ottaneita... eli lapsen saaneita kohdun repeämän jälkeen? Kohdallani lääkärin kommentit hiljan käydyssä tarkastuksessa: raskautta ei voi kieltää, mutta ei kovasti suositellakaan; ei siis tuonut toivottua apua minun kohdalla asian ratkaisuun. Jos, niin suunniteltu sektio olisi mahdollisessa raskaudessa rv 32-34. Näillä näkymin alkuraskaus menisi normi kaavan mukaan ja viikosta 26 alkaisi tiiviimpi seuranta. Edellisessä raskaudessa kohtu repesi vanhasta sektioarvesta käynnistetyn synnytyksen aikana, kun olin auki 6cm. Lapsia siis entuudestaan kaksi. Onko riski liian suuri.... Onko kenelläkään kokemuksia? ?:|
Kommentit (7)
Ensimmäinen raskaus päättyi hätäsektioon, joka pelasti lapsen ja äidin.
Toinen raskaus (reilu 2 v. päästä ensimmäisestä) oli melkoinen riskiraskaus ja seurattiin tarkasti. Kaikki meni lopulta parhain päin ja sektiolla tämäkin lapsi syntyi. TODELLA SUUNNITELLULLA SEKTIOLLA eli kaikki mahdollinen on otettu huomioon.
Kolmatta ei ihan ehdottomasti kielletty, mutta ei kyllä ollenkaan suositeltukaan. Eivät ole uskaltaneet enää uudelleen yrittää ja ovat tyytyväisiä kahteen lapseen.
Leikkaava lääkäri (siis sinut aiemmin leikannut) on varmasti paras arvioimaan tilannetta ja jonkunverran tuota kohdun kuntoa näkee myös ultralla.
Kiitos kokemuksista... lisätietoja sen verran, että minulla kohtu ultrattiin tänä keväällä ja kohdunseinämät näyttivät aivan normaali paksuisilta näin "lepotilassa". Raskausaikana ongelmia ei ollut, repeäminen tapahtui siinä vaiheessa kun olin 6cm auki, synnytys oli käynnistetty yliaikaisuuden ja lapsen koon vuoksi (4200g) sekä olin saanut oksitosiinia voimistamaan supistuksia. Siksi siis kovasti mietin, että kestääkö kohtu raskauden, kun loppuajan kuviot menisivät toisella tavalla. Sekä myöskin lapsen terveyttä, kun syntyisi ennenaikaisesti. Olen eronnut vajaa 3v sitten ja uudella kumppanillani ei ole lapsia, siksipä asiaa alettiin yleensäkin harkitsemaan... tosin se ei ole yhteiselon edellytys ;)
Kuinka kauan sektiosta oli seuraavaan synnytykseen, jossa kohtu sitten repesi?
Meillä tilanne sellainen, että suunnitellusta sektiosta on aikaa 2kk (tehtiin lapsen perätilan takia) ja kovasti täällä mietitään jo seuraavaa raskautta. :) Lääkäri sanoi, että min. 6kk ilman uutta raskautta, vuosi olisi suositus. Ei vaan jaksaisi odottaa, kun esikoisenkin alulle saanti kesti 1,5v. Kiinnostaisi siis tietää miten pitkään raskauksilla oli väliä ennen tuota onnetonta tapahtumaa. Haluaisin kovasti toisen lapsen ja mielellään siten, ettei automaattisesti tuomittaisi toista sektiota. Eikä tietysti kohdun repeäminenkään kiinnosta, varsinkin kun olen aivan varma, että mahdollisen kakkosenkin jälkeen vauvakuume nostaa taas päätään. :)
Lyyti
Synnytysten väli oli 2 vuotta ja sellainen "extra" mulla oli vielä ekan kanssa, että sektiohaava tulehtui jo sairaalassa olessa ja sen paraneminen kesti normaalia kauemmin plus se toi kiinnikkeitä tullessaan. Mäkin olin toisen kanssa avoimin mielin menossa alatiesynnytykseen, mutta toisin kävi... ja meille ei ainakaan edes ehdotettu toista sektiota automaattisesti. Uskoisin kuitenkin, että useimmin käy paremmin päin kuin esimerkiksi meidän tapauksessa :) Olen kuullut äideistä jotka saavat sektiolla neljäkin lasta... Muuten, lääkäri sanoi mulle kevään tsekkauksessa, että vuosien määrällä ei ole merkitystä kohdun paranemisen/kestävyyden suhteen. Tsemppiä sinne! t:Wiksu
mutta sektioista kumminkin. Eli minulle on tehty 3 sektiota suunnitellusti ja yksi hätäsektio ja nyt oota viidettä joka tietysti myös sektioidaan.
Minulle sanottiin kakkosen jälkeen, että kolmas vielä ok. Kolmannen jälkeen lääkäri tokaisi että "seuraavatkin sektiolla". Olin jo mielessäni ajatellut lapsiluvuksemme 3. Ajatus hautui mielessä ja kolmannelle ja neljännelle tulikin ikäeroa yli 5 vuotta. Myös minulle lääkäri aiemmin oli sanonut ettei kohtu parane jos on ohentunut. Neljännen jälkeen lääkäri kuitenkin sanoi ettei näe mitään estettä vielä viidennelle sektiolle ; "hyvässä kunnossahan tuo kohtu näyttää olevan". Nelosessa haava pystyyn, kolmessa ekassa vaakaan. Oisko tuolla mitään merkitystä? Ja myös sillä että synnäri vaihtui, kolmessa ekassa jorvi, nelosessa Mikkelin keskussairaala? Kolmannen jälkeen epikriisissä lukee että "kohdun istminen osa ohentunut", neljännen kohdalla asiasta ei mainintaa.
Tiedän kyllä että riskit kasvaa ja aionkin nyt teettää sterilisaation sektion yhteydessä, tämä vain esim. Lyytille tiedoksi että useampikin sektio mahdollinen. Synnytysten väli aina enemmän kuin 2 vuotta paitsi nyt ikäeroa tulee vain 1v2kk. Sekin toki on kohdulle rasite.
Jaa, että on sitten vissiin tuuristaan kiinni tuo. No, ehkä mä muutaman kk:n syön pillereitä ja katson sitten. Lääkäri sanoi, että todennäköisyys repeämiselle on tosi pieni. Mutta kyllähän niitä sattuu, kuten tältäkin palstalta saa lukea.
Kaikkea hyvää teille!
Lyyti
En tiedä onko sama asia, mutta mulla käynistetyssä synnytyksessä irtosi istukka, ensin yritettiin imukupilla vauvaa ulos, ei tullut. ja sitten hätäsektiossa vauva syntyi. lääkäri sanoi että synnytyksessä repesi kohtu, kohdunkaula ja emätin, mutta sanoi että voi yrittää raskautta uudelleen. ( aikaisemmin oli myös sektio ja 4 norm. synnytystä)