Ovisoireista
Ajattelin mielessäni, että nyt pikkukakkosta yritettäessä en turhaan asioita mieti, vaan odottelen rauhassa menkkojen alkua ja sitten testaan, jos menkat on myöhässä. Mutta kuinka kävikään? Täälläpä sitä taas funtsitaan jokaista nipistystä ja ruuansulatusvaivaa, että mitähän tämä on ja oliskohan tämä sitä.. :o)
Sellaista kysyisinkin ihmisiltä, jotka kertovat tuntevansa oviksen, että miltä se tuntuu? Mulla on eka oikea luomukierto menossa synnytyksen, imetyksen ja ehkäisyn jälkeen, joten voi olla, että kroppa on muuttunutkin, mutta koskaan ennen mulla ei oo ollut mitään tuntemuksia kierron puolessa välissä. Vasta kuukautisten aikana sitten vähäistä menkkakipua.
Nyt on kp 15/28-29 ja jo kolme päivää on ollut menkkamaisia vihlaisuja alaselässä ja -vatsassa. Valkovuoto on myös tosi runsasta. Periaatteessa voisin siis tulkita, että ovuloin. Tilannetta sekaa se, että esikoisen aikana olin tullut raskaaksi kp 7/28, joten nämä voisi olla jo vähän lupaavampia oireita eli kiinnittymiskipuja *toivoo kovasti*. Esikoisen aikana tosin huomasin olevani raskaana vasta pari päivää ennen menkkojen alkua, joten on tietty mahdollista, että kroppa on nyt kaikenmoisista hormoneista vielä sekaisin ja siksi tuntuu eriltä kuin ennen.
Mutta kysymys siis kuului: miltä ovulaatio tuntuu niillä joilla se tuntuu?
A.A.
Kommentit (3)
Mulla selkein oire on jomotus toisella puolella alavatsaa, siis riippuen siitä kummalta puolelta munis on irtoamassa. Ja jomotus on jossain kierroissa TOSI kovaa, ei siis jää kyllä huomaamatta. Tätä kovaa jomotusta on 4-12h. Toinen ' oire' on limatulpat, vaatii tietenkin vähän yli-innostunutta tutkailua (yleensä pyyhkäisen paperilla ennen kun alotan varsinaisen istunnon... ja siihen kyl jää jos jotain on), en tiedä muista mutta mulla näitä limoja tulee useampana päivän ennen ja jälkeen jomotuksen, joten niitten perusteella ei mitään varmaa voi sanoa. Nuo on siis oikeasti (pieniä ja välil isompiakin) klönttejä, eivät jätä nuokaan mitään arvailujen varaan.
Kamalaa näin yksityiskohtaisesti kuvailla mutta sitä saa mitä tilaa! :-)
Jomotusta muuten voi esiintyä follikkelin kasvuvaiheessa tai irtoamisen jälkeen puhjennut munarakkula voi ' jäädä kirvelemään' jomotuksen muodossa, eli en tiedä itsekkään millon ovis oikeasti on, tiedän vain että jotain siellä tapahtuu.
Joopa. Niinhän se on, että ei näistä tuntemuksista tiedä, mitä ne milloinkin on. Kaikki tuntuu samalta menkat, ovikset ja synnytyksen käynnistyminen. Ponnistusvaiheen onneksi sitten kyllä erottaa muista ;o)
Nyt sitten vaan taas ollaan ja kuulostellaan tilannetta seuraavat 2 viikkoa. Se nyt ainakin on selvää, että tämä kierto ei ole samanlainen kuin aikaisemmat, mutta tiedä häntä sitten, mistä johtuu. Palailen asiaan, jos on palattavaa ;o)
nippailee vähän alavatsasta ja rinnat tulee kipeiksi oviksen aikoihin ja ovat menkkoihin saakka. Muuta ihmeellistä en ole huomannut, mitä nyt älyttömät seksin halut ;)